Orbán Balázs: Nem tisztem megmondani más országok állampolgárainak, hogy hogyan éljék az életüket
Minden országnak más az értékrendje, ezért senki se próbálja rákényszeríteni a másikra a sajátját, jelentette ki Orbán Balázs szerdán az Aspeni Biztonságpolitikai Fórumon.
A miniszterelnök politikai igazgatója a Pride-on az első sorban vonulgató David Pressmant hozta fel negatív példaként és arról beszélt, hogy más országok politikusaival ellentétben ő nem érzi feladatának, hogy meggyőzze más országok állampolgárait, hogy a magyarok értékrendjét kéne követniük.
Orbán Balázs kritizálta az egyre inkább blokkosodó nemzetközi világrendet is, ellenpéldaként hozva fel a NATO- és EU-tagállam Magyarország és Kína közötti együttműködést.
A magyar kormány nem a blokkosodásban, hanem a konnektivitásban hisz, fogalmazott Orbán a neves kül- és biztonságpolitikai konferencia második napján rendezett panelbeszélgetésen, melyen a téma nagyhatalmi rivalizálás volt a „kívülálló” országok (Magyarország, Mexikó, Pakisztán és Mongólia) szemszögéből.

A miniszterelnök politikai igazgatója szerint nem szabad jó és rossz fiúkra, demokráciákra és autokráciákra osztani a világot, és elszigetelnünk magunkat egymástól. Nehezményezte, hogy bezzeg az Öböl-menti országok autokratikus berendezkedésével nincs gondja a Nyugatnak, mert azok baráti országok.
Orbán szerint az Ukrajnában zajló nagyhatalmi „proxyháború” az oka, hogy Magyarországon és Európában visszaesett a gazdasági növekedés, az infláció és az energiaárak viszont az egekbe szöktek.
A Mathias Corvinus Collegium vezetője kijelentette, hogy teljes mértékben tiszteletben tartja az ukránok döntését és jogát ahhoz, hogy saját országukért harcoljanak. Ugyanakkor figyelembe kéne venni szerinte, hogy az áll a magyar emberek érdekében, hogy minél hamarabb vége legyen a konfliktusnak, a magyar kormánynak pedig ezt kell képviselnie a nemzetközi diplomáciában.
Amikor a beszélgetés moderátora arról kérdezte a résztvevőket, hogy univerzális érdek-e küzdeni a szabályozás alapú világrend és a jogállamiság megőrzéséért, Orbán Balázs arról beszélt, hogy abban mindenki egyetért, hogy jogállamiság nélkül egy ország sem lehet sikeres, azonban fontos szerinte leszögezni, hogy minden ország mást ért a jogállamiság alatt.
A beszélgetést moderáló újságíró ezen a ponton közbevetette, hogy azért tud konkrét példát mondani arra, hogy könnyen megállapítható, melyik országban védik rendesen a szabadságjogokat és melyekben nem. „Ha nem értesz egyet az országod kormányával, hol a nagyobb az esélye, hogy bebörtönöznek vagy kiesel az erkélyedről? Kínában és Oroszországban vagy itt nálunk [az Egyesült Államokban]?”
Orbán kitért a válaszadás alól, és inkább folytatta gondolatmenetét, miszerint nem beszélhetünk univerzális jogállamiságról, hiszen minden ország állampolgárai más-más értékeket tartanak fontosnak, mások a prioritásaik, és máshogy képzelik el az állam ideális működését. Emiatt pedig nem kéne kioktatniuk egymást az egyes országoknak szerinte.
„Az a tisztem, hogy kioktassam őket? Az a feladatom, hogy meggyőzzem őket arról, hogy az én értékrendemet kövessék és az alapján éljék az életüket? Nem gondolom”
– jelentette ki Orbán Balázs.