Szlovákia nem blokkolja tovább az oroszok elleni újabb szankciócsomagot

1928

Robert Fico utasítást adott a szlovák EU-s képviselőknek, hogy a pénteki szavazáson ne vétózzák meg az Európai Bizottság 18. szankciós csomagját – jelentette be Facebook-oldalán Szlovákia miniszterelnöke.

A szlovák delegáció eddig hatszor vétózott a szankciós csomag ügyében, a további ellenállás viszont már nem szolgálná az ország érdekeit. Fico bejelentette, Szlovákia írásos garanciákat kapott az Európai Bizottságtól.

„Az uniós garanciák kiterjednek a gáz árára, annak esetleges hiányára, a szállítási díjakra, valamint arra a lehetőségre, hogy extrém árak vagy készlethiány esetén válsághelyzetet hirdethessenek, ami akár a tilalom felfüggesztéséhez is vezethet az orosz gázimport tekintetében”

– mondta Fico. A garanciákat Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és a biztosok kollégiuma is aláírta.

A miniszterelnök elmondta azt is, Szlovákia külön tárgyalásokat folytatott az EU-val arról, hogyan lehet uniós alapokat felhasználni a magas gázárak kompenzálására. Az Európai Bizottság megígérte azt is, ha az orosz Gazprom megsértené a 2034-ig érvényben lévő szállítási szerződést, részt vesz egy esetleges választottbírósági eljárásban, írja az Új Szó.

A 18. szankciós csomag tervezetét június elején mutatta be az Európai Bizottság. A szankciók az orosz energetikai és bankágazatra céloznak. A csomag része az olajársapka csökkentése, emellett szankciókat vezetnek be a Északi Áramlat vezetékeivel kapcsolatos tranzakciókra is. Az eddigi 17 csomaghoz hasonlóan a tagállami külügyminiszterek alapesetben egyhangúlag döntenek szankciókról.

Robert Fico júniusban még arról beszélt, hogy vétózni fogják a büntetőintézkedéseket, ha azok szlovák érdeket sértenek. Petr Fiala cseh miniszterelnök pár napja levélben kérte Ficót, ne blokkolja a szankciócsomagot.

Fico ugyanakkor jelezte, hogy a – 18. szankciócsomagtól elkülönülő – RePowerEU program azon részét, amely 2028-tól leállítaná az orosz gáz szállítását az EU-ba, Szlovákia nem fogja támogatni. Abban az esetben ugyanakkor nem tudnak vétózni, mivel ott elég a minősített többség, azaz lakosságszámtól függően legalább négy ellenző kellene a buktatásához.

Kapcsolódó
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!