Először tüntettek Ukrajnában Zelenszkij ellen a háború kitörése óta
Több százan tüntettek Kijevben amiatt, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök aláírta azt a törvényt, amely a kritikusok szerint súlyosan megnehezíti a korrupciós esetek feltárását. A BBC azt írja, hogy Ukrajna két fő korrupcióellenes szerve mostantól a főügyész felügyelete alá kerül, ami csökkentheti a szervezetek függetlenségét.
Zelenszkij azzal indokolta a változást, hogy meg kell szüntetni a szervezetekben lévő orosz befolyást. A törvény lehetővé teszi a főügyésznek (Zelenszkij szövetségesének), hogy ügyeket átirányítson más nyomozókhoz, vagy akár lezárja azokat. Az EU és a G7-ek is aggodalmukat fejezték ki a lépés miatt, amely szerintük ellentétes Ukrajna uniós csatlakozási törekvéseivel.
A csatlakozás fontos feltételei közé tartoznak a korrupcióellenes reformok, az átláthatóság és a jogállamiság előmozdítása is. Az EU bővítési biztosa, Marta Kos szerint a törvény komoly visszalépésnek számít, és gyengíti a korrupcióellenes szervek függetlenségét, ami kulcsfontosságú az uniós csatlakozáshoz.
A törvényjavaslatot a parlamentben 263 képviselő támogatta, 13-an ellene szavaztak, további 13-an pedig tartózkodtak. Bár Zelenszkij elnöknek lehetősége lett volna megvétózni az indítványt, a bírálók szerint éppen az volt a jogszabály célja, hogy ellehetetlenítse a független vizsgálatokat az elnök közvetlen környezetével szemben.

A Kyiv Independent szerkesztőségi véleménycikkben kelt ki a törvény miatt. Ebben azt írják, hogy Zelenszkij a jövőben egy telefonhívással képes lesz majd nyomozásokat megszüntetni, és arra is kitérnek, hogy az egyik korrupcióellenes szervezetnél egy nappal korábban durva razziát tartottak, és egy olyan esetről is tudnak, amikor a rendőrök egy ellenőr szemét erőszakkal nyitották ki, hogy így oldják fel a telefonját.
A cikk legerősebb mondata viszont mindenképpen az, hogy
„nem képviselheti Ukrajna harcát Oroszországgal szemben ugyanaz az ember, aki az ukrán demokráciát veszélyezteti”.