Trump olyan keményen lehazaárulózta Obamát, hogy azt már ő sem hagyta szó nélkül

Trump olyan keményen lehazaárulózta Obamát, hogy azt már ő sem hagyta szó nélkül
Donald Trump és Barack Obama Trump első elnökségének beiktatási ünnepségén 2017. január 20-án – Fotó: Scott Applewhite / Pool / Getty Images

303

Donald Trump lassan tíz éve egy Barack Obama elleni összeesküvés-elméletet terjesztve robbant be az amerikai politikai életbe, azt állítva, hogy az Egyesült Államok első fekete elnöke nem is amerikai állampolgár, amit aztán ugródeszkának használt a 2016-os elnökjelöltség, majd az elnökválasztási győzelem felé vezető úton.

Most pedig, ahogy második elnökségének legnagyobb botrányától, a táborát megosztó Epstein-ügytől próbál megszabadulni, újra elővette régi ellenfelét. Trump egy hírszerzési jelentésre hivatkozva hazaárulással vádolta meg Obamát, pár nappal azután, hogy a volt demokrata elnök letartóztatását mutató, mesterséges intelligenciával készült videót osztott meg közösségi oldalán.

Inkább Obamára terelné a figyelmet

A Fehér Ház már hetek óta képtelen elérni, hogy az amerikai politikai életből eltűnjön Jeffrey Epstein, a 2019-ben meghalt milliárdos szexuális bűnöző neve, miután Trump híveinek legnagyobb csalódására a kormányzat nem hozta nyilvánosságra az ellene indított nyomozás iratait. A MAGA-világ (Make America Great Again – Tegyük Újra Naggyá Amerikát, Trump szlogenje) nagy része arra számított, hogy Trump hivatalba lépése után nyilvánosságra hozzák, hogy kik voltak a kiskorú lányok ellen elkövetett szexuális bűncselekményekkel vádolt Epstein kliensei, és leleplezik pedofilhálózatát, de ez nem történt meg.

Trumpot már az is meglepetésként érte, hogy egyáltalán botrány lett abból, hogy az amerikai igazságügyi minisztérium és az FBI nem hozta nyilvánosságra az Epstein elleni nyomozás iratait. És főleg abból, hogy július 7-én bejelentették, a Trump-hívők körében népszerű összeesküvés-elméletek hamisak: Epsteint nem megölték börtönében, hogy megvédjék a gazdagok és hatalmasok közül kikerült barátait, hanem valóban öngyilkos lett. Arról is szó volt, hogy nem létezik az „Epstein-ügyféllista” sem, amivel az elméletek hívei szerint a milliárdos zsarolta a rajta lévő embereket, és amit az egész kormányzatot átszövő háttérhatalom, a „deep state” megpróbál eltitkolni.

A Fehér Házban ugyan arra számítottak, hogy a botrány magától el fog csendesedni, de az egyre csak erősödött, és olyan törést okozott Trump híveinek körében, amit korábban egyetlen vitatott döntése sem volt képes elérni. Trump megpróbálta kiverni a követői fejéből az Epstein-ügyet, de ezzel csak még jobban felfűtötte a konteókat.

A múlt hét végén aztán az ügy újabb fordulatot vett, amikor a Wall Street Journal arról számolt be a nyomozati iratokra hivatkozva, hogy Trump – a lap jellemzése szerint „pajzán” – meztelen nős szülinapi levelet küldött Epsteinnek a milliárdos 50. születésnapjára. Trump ezt tagadta, és húszmilliárd dollárt követelő rágalmazási pert indított a lap, a tulajdonos Rupert Murdoch és két újságíró ellen. A WSJ arról is írt, hogy Trumpot már májusban figyelmeztették, hogy az ő neve is szerepel az Epstein ellen indított nyomozás irataiban. A Fehér Ház ebben az esetben is álhírről beszélt.

Amikor aztán kedden Trumpot a Fülöp-szigeteki elnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján megint az Epstein-ügyről kérdezték a Fehér Házban, gyorsan rávágta, hogy „egy másik boszorkányüldözéssel kellene foglalkozni”. Aztán egy rá jellemzően csapongó, hosszú monológba kezdett arról, hogy

Barack Obama és több kormányzati tisztviselője ellen eljárást kell indítani a 2016-os elnökválasztásba történt orosz beavatkozás ügyében indított vizsgálatok miatt.

Trump azzal vádolta az általa a teljes nevén Barack Hussein Obamaként emlegetett volt elnököt, hogy „bandavezérként” hazaárulást követett el, puccsot vezetett. Szerinte Obama „bűnös, ez hazaárulás volt, […] megpróbálták elcsalni a választást, olyan dolgokat csináltak, amiket senki sem tudott volna elképzelni”. Hozzátette, hogy „ez volt a leghihetetlenebb dolog, amit valaha olvastam”, és szerinte inkább azzal kellene foglalkozni „és nem erről a hülyeségről beszélni” – utalt ezzel az Epstein-ügyre.

Furcsa jelentés

Trump a nemzeti hírszerzési igazgató által előző hét pénteken nyilvánosságra hozott iratokra utalt, amikre hivatkozva Tulsi Gabbard azt állította, hogy az Obama-kormányzat tagjai 2016-ban „manipulálták és eltitkolták” az elnökválasztásba történt orosz beavatkozással kapcsolatos hírszerzési információkat. A nemzeti hírszerzési igazgató azt állítja, emailek bizonyítják, hogy az Obama-kormányzat tisztviselői az elnökválasztás előtt és után megállapították, hogy Moszkva nem hekkelte meg a választási infrastruktúrát, hogy manipulálja a voksokat Trump javára.

Gabbard szerint a közzétett iratok bizonyítják, hogy Obamáék nagyban támaszkodtak a megalapozatlan információkat tartalmazó, úgynevezett Steele-dossziéra, aminek az összefoglalója szerepel az Obama-kormányzat végén, a 2016-os elnökválasztásba történt orosz beavatkozásról szóló hírszerzési jelentésben, és azt arra használták, hogy „felülírják az amerikai emberek döntését”. A CNN-nek a nemzeti hírszerzési igazgatóság egyik tisztviselője a Gabbard által közzétett iratokról azt mondta, hogy még mielőtt Obama és emberei „átpolitizálták volna”, a hírszerző szervek csak annyit állapítottak meg, hogy az oroszok megpróbálták aláásni az emberek bizalmat a választásokkal kapcsolatban, és nem meghekkelni akarták a 2016-os elnökválasztást – mondta a CNN-nek a nemzeti hírszerzési igazgatóság egyik tisztviselője.

Azonban az Obama-kormányzat reakcióit visszanézve egy hónappal az akkori elnökválasztás után egy magas rangú kormányzati tisztviselő azt mondta a Politicónak, hogy nincsen semmilyen bizonyíték arra, hogy hekkerek belepiszkáltak volna a 2016-os elnökválasztásba, és a szavazatok pontosak, az amerikai választók döntését mutatják. Emellett Obama is arról beszélt egy az év decemberi sajtótájékoztatón, hogy nincs bizonyíték a szavazógépek manipulálására, és minden leadott szavazatot megszámoltak. A Gabbard által nyilvánosságra hozott emailek pedig csak azt bizonyítják, hogy Obamáék arra utasították a hírszerzési szerveket, hogy még Trump hivatalba lépése előtt adjanak ki jelentést az elnökválasztásba történt orosz beavatkozásról.

Donald Trump 2025. július 23-án – Fotó: Kent Nishimura / Reuters
Donald Trump 2025. július 23-án – Fotó: Kent Nishimura / Reuters

Ebben a 2017 januárjában kiadott dokumentumban megállapították, hogy orosz hekkerek feltörték a Demokrata Párt levelezőrendszerét, és az ellopott emaileket a WikiLeaksen keresztül nyilvánosságra hozták, valamint azt is, hogy a közvélemény befolyásolására rejtett kampányt folytattak a közösségi oldalakon. Ennek sikertelenségéről itt írtunk.

A 2016-os elnökválasztásba történt orosz beavatkozás az elmúlt évtizedek legjobban vizsgált eseménye volt, legalább öt nagy vizsgálatot indítottak az ügyben. Ezek mind megállapították vagy elfogadták azt az állítást, hogy Oroszország a hekkeléssel megszerzett emailekkel, illetve a közösségi oldalakon folytatott kampánnyal megpróbálta befolyásolni az elnökválasztást, hogy Trump győzelmét segítsék elő Hillary Clinton demokrata elnökjelölttel szemben.

Az egyik ilyen vizsgálatot három éven át folytatta a szenátus hírszerző bizottsága, aminek kétpárti támogatással elfogadott jelentését annak akkori vezetője, Marco Rubio jelenlegi külügyminiszter és megbízott nemzetbiztonsági tanácsadó is elfogadta. A jelentés szerint Moszkva célja egyebek mellett az volt, hogy segítse a Trump-kampányt, ami ezt „elfogadta, bátorította és kihasználta”. Emellett arra jutottak, hogy az Obama-kormányzat részéről nem volt semmilyen politikai nyomás a hírszerzési szervek vizsgálatára. Ugyanakkor arra nem találtak bizonyítékot, hogy Trump munkatársai tudatosan együttműködtek volna Moszkvával.

Két hete a CIA új, Trump által kinevezett igazgatója is egy új jelentést tett közzé. Ebben is kritizálták, hogy túlságosan sietve jutottak arra a következtetésre a 2017 eleji jelentésben, hogy Oroszország a Trump-kampányt segítve avatkozott bele az elnökválasztásba. Ugyanakkor a jelentés a következtetés igazságtartalmát már nem vonta kétségbe.

Szerdán Tulsi Gabbard a Fehér Házban tartott sajtótájékoztatóján Trumphoz hasonló kijelentéseket tett. Gabbard kijelentette, hogy Obama „hazaárulós összeesküvést szőtt”, és szerinte megcáfolhatatlan bizonyítékok vannak arra, hogy a volt elnök és nemzetbiztonsági csapata hamis jelentés megírására utasította az amerikai hírszerzést. Hozzátette, hogy az állítása szerint ezt bizonyító iratokat átadták a legfőbb ügyészségnek és az FBI-nak azzal a javaslattal, hogy indítsanak vizsgálatot az ügyben.

Obama reagált

A Trump-kormányzat döntéseire jellemzően nem reagáló Obama ezt már nem hagyhatta szó nélkül, és közleményben válaszolt. „Az elnöki hivatal iránti tiszteletből általában nem reagálunk a Fehér Házból folyamatosan áradó értelmetlen és téves információkra” – olvasható a közleményben. A volt elnök hivatala szerint ezek az állítások annyira felháborítóak, hogy reagálni kell rájuk. Mint írták, „ezek a bizarr vádak nevetségesek és gyenge kísérletek a figyelem elterelésére”.

„A múlt héten kiadott dokumentumban semmi sem cáfolja azt a széles körben elfogadott következtetést, hogy Oroszország próbálta befolyásolni a 2016-os elnökválasztást, de nem sikerült manipulálnia egyetlen szavazatot sem” – reagálta Obama hivatala Gabbard állításaira. Hozzátették, hogy „ezeket az eredményeket megerősítette” az amerikai szenátus hírszerzési bizottságának 2020-as jelentése is. Mint írták, a testület elnöke az a Rubio volt, aki jelenleg az amerikai külügyminiszter.

A Fehér Ház szóvivője Tulsi Gabbard sajtótájékoztatóján 2025. július 23-án – Fotó: Lenin Nolly / NurPhoto / AFP
A Fehér Ház szóvivője Tulsi Gabbard sajtótájékoztatóján 2025. július 23-án – Fotó: Lenin Nolly / NurPhoto / AFP

Demokrata stratégák közben arra biztatták Obamát, hogy ne menjen le Trump szintjére, inkább fogja vissza magát, és ne reagáljon az elnök vádaskodásaira, amit úgy értékeltek, mint amivel csak a republikánusokat megosztó Epstein-botrányról akarja elterelni a közbeszédet. A Hillnek nyilatkozó demokraták szerint Obama válasza okosan visszafogott volt, felhívta a figyelmet az ellentmondásokra és arra, hogy Trump csak figyelemelterelésre használja az egészet.

„Okos volt kiadni a közleményt, ami megmutatta, milyen ostobaság az egész, főleg ahogy megforgatták a kést Rubióban, jelezve, hogy ő egyetért velük” – mondta a lapnak Eddie Vale demokrata stratéga.

Veszélyes terep

Trump kijelentése után a hívei elvárják majd tőle, hogy valamit tegyen is Obama ellen, mert gondolkodás nélkül elhiszik, amit mond, és ha ez nem történik meg, „az pusztító hatással lehet a MAGA-mozgalomra” – jelentette ki az Axiosnak Steve Bannon, Trump egykori főtanácsadója és a MAGA-világ egyik fontos véleményformálója. Trump „hazaárulással vádolta meg főparancsnok elődjét egy külföldi államfő és a globális média jelenlétében”, ezért Bannon szerint „vádat kell emelni, bíróság elé állítani és börtönbe zárni, ha bűnösnek találják”.

Trump leghűségesebb hívei kitartanak mellette, bármi is történjen, de az eset szétforgácsolhatja az elnököt hatalomra juttató koalíciót, aminek vannak olyan tagjai, akik a felelősségre vonás ígérete miatt álltak mellé. Nem fog tetszeni nekik, ha visszakozik Epstein esetében és az orosz ügyben is – fejtegette az Axiosnak az elnökkel szimpatizáló, többmilliós követőtáborral rendelkező Tim Pool podcaster.

Elemzők szerint azonban ha Trump hívei arra számítanak, hogy ezek után vádat fognak emelni Obama ellen, akkor nagy csalódás elé néznek, ha az amerikai törvények szerint akár halálbüntetéssel sújtható hazaárulás vádjában reménykednek. Az amerikai alkotmányban a hazaárulást szándékosan úgy határozták meg, hogy csak egy szűk cselekménykörre – háborút folytatni az Egyesült Államok ellen, és aktívan segíteni az ellenséget – vonatkozik, pont azért, hogy ne lehessen politikai célokra felhasználni a vádemelést.

Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy Obama ellen pontosan milyen vádpontokban tudna eljárást indítani az amerikai szövetségi ügyészség, de ez valójában könnyen lehet, hogy a végeredményt tekintve nem is számítana. Az amerikai legfelsőbb bíróság konzervatív többsége egy tavalyi, akkor Donald Trump nagy győzelmeként értékelt döntéssel

olyan széles körű mentességet adott az amerikai elnököknek, hogy szinte teljesen lehetetlenné vált vádat emelni ellenük a hivatali idejükben végrehajtott cselekedeteik miatt.

Ez pedig Obamára is vonatkozik. Amikor szerdán erről faggatták a Fehér Ház szóvivőjét, egyszer sem válaszolt egyenesen a kérdésre, és végül csak annyit mondott, hogy a kérdés eldöntését az igazságügyi minisztériumra hagyja.

Csak ne Epstein legyen a téma

A demokraták szerint az Obama elleni támadással a Trump-kormányzat semmi mást nem akar elérni, csak azt, hogy az elnök hívei, valamint a sajtó valami mással foglalkozzon az Epstein-ügy helyett, ami a Fehér Ház reményei ellenére nem tűnt el magától, és már két hete meghatározza az amerikai közbeszédet. „Úgy tűnik, hogy a Trump-kormányzat hajlandó nyilvánosságra hozni bármit, csak az Epstein-iratokat nem” – mondta Mark Warner demokrata szenátor. Erről beszélt az NBC Newsnak Pete Aguilar, a képviselőház demokrata frakciójának elnöke is.

A Fehér Ház ebben csak félsikert ért el. Csütörtökön mindhárom nagy amerikai televízió híroldalán és az amerikai sajtóban már újra az Epstein-ügy volt a címlapon. Azzal foglalkoztak kiemelten, hogy a legfőbb ügyészség meghallgatja Epstein kerítőjét, Ghislaine Maxwellt, valamint, hogy a képviselőháznak a kormányzati működést felügyelő bizottsága három republikánus szavazattal bekérette az ügyészségtől az Epstein ellen indított nyomozás iratait.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!