Tényleg mindig a nőnek ítélik a gyerekeket?

381

Egy házasság vége nem csak fájdalmas, de komplikált is lehet, a legnehezebb kérdés talán mégis az, hová kerüljenek a gyerekek. Schwechtje Mihály új dokumentumfilmjében a gyermekelhelyezés joggyakorlatát kutatja egy egyetemi osztály. Az ELTE Állam- és Jogtudományi Karának hallgatói azonban nem csak jogászokat kérdeztek, beszéltek szakértőkkel, pszichológusokkal, az Apák az Igazságért Egyesülettel és elvált szülők gyerekével is. A szemináriumi feladaton keresztül a film azt próbálja feltárni, vajon a merevnek tűnő jogrendszer képes-e valóban igazságos döntést hozni egy ennyire érzékeny és személyes élethelyzetben.

„A környezetünkben több ismerősünk vált, vagy felmerült a válás gondolata. Felismertük, hogy ez egy olyan téma, ami sokakat érint” – mondta a Telex kérdésére Petrovits Genovéva, a film producere. Magyarországon egymillió elvált ember él, évente 15-19 ezer házaspár jut el bontóperig, és az ő hátralévő életüket alapvetően befolyásolhatja, mi történik a tárgyalóteremben.

„Mihálynak támadt az az ötlete, hogy nézzük meg, milyen ismereteket szereznek erről azok a hallgatók, akik 5-10 év múlva potenciálisan döntéshozók lesznek az akkori válásoknál. Megkerestük Dr. Fleck Zoltán egyetemi tanárt, aki egy oktatási projektbe ágyazta a témát, így tudtuk végigkövetni a rendszer működését” – magyarázta Petrovits.

A producer és a rendező maguk is házasok, két gyerekük van, ezért a családi élet és a családi nehézségek kiemelten foglalkoztatják őket. Február 13-án kerül a mozikba Schwechtje második nagyjátékfilmje, a Sünvadászat, amiben egy széthulló házasság egy napját láthatjuk, ideges szülőkkel, túlterhelt bébiszitterrel és két kisgyerekkel, akik ráadásul Petrovits és Schwechtje saját gyerekei.

„Akkor tudok igazán kapcsolódni egy projekthez, ha azt gondolom, hogy a film, amin dolgozunk, majd fontos lesz azoknak, akik megnézik. A saját problémáik, élethelyzeteik köszönnek vissza a Válásból és a Sünvadászatból is” – magyarázta Petrovits. „Tudom, hogy van az a gondolat, hogy a nézők azokat a sztorikat keresik, amikkel kiszakadhatnak a valóságukból, de azt is látjuk, hogy az ellenkezője is igaz. A saját problémáikra megoldásokat keresők adják a népszerűségét azoknak az influenszereknek, tartalomgyártóknak, akik átlagos emberként vlogolnak magukról, az átlagos dolgaikról.”

Alkotók: rendező – Schwechtje Mihály, operatőr – Bántó Csaba, vágó – Kővári Szabolcs, hangmérnök – Balogh Péter, zene – Balogh Péter, Rudolf Olivér, gyártásvezető – Bács Adrienn, társproducer – Sólyom Kristóf, producer – Petrovits Genovéva KINO ALFA, támogatók – Nemzeti Filmintézet, Magyar Filmszakmai Adókedvezmény

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!