Heti Klassz Grafitemberrel: Utazás zongorával és az Erkel búcsúja

Heti Klassz Grafitemberrel: Utazás zongorával és az Erkel búcsúja
Gyöngyösi Ivett Debussyt játszik a Magyar Zene Házában – Fotó: Nandkishor Mule

Ez itt az én szubjektív klasszikus zenei koncertajánlóm, amivel minden hét végén jelentkezem. Olyan eseményekkel, ahová én is elmegyek, vagy épp elmennék, ha tehetném. Rettenetesen unom már a fázást és sehol sem lehet kapni rendes, fekete kötött sapkát, amin nincs semmi cicoma, meg felirat. Botrány. De nézzük, hová mehetünk el jó zenét hallgatni. Ez csak pár ötlet, biztos kihagytam valamit, nézzék a programajánlókat éberen!

Folkműsor, de várj, nem olyan!

Népek, nemzetek a témája a Budapesti Vonósok következő koncertjének. Műsoron Telemann, a barokk egyik bő tollú szerzőjének szvitje, (A nemzetek – Les Nations), TWV 55:B5. A franciás stílusban komponált, írt rendkívül szellemes és változatos zenekari szvitjében szinte egy teljes zenei panorámát állított össze a különböző nemzetek jellegzetes táncaiból, melyek – meggyőződése szerint – szoros kapcsolatban állnak a nemzeti karakterrel. A koncerten tehát Telemann idegenvezetésével és Kálid Artúr tolmácsolása mellett vethetünk egy-egy futó pillantást a korabeli portugálokra, a törökökre vagy épp a svájciakra. A svájciak nemzeti karaktere kifejezetten érdekes lehet, majd meséljék el.

A barokk táncok után a keveset játszott, pedig annál tehetségesebb Glazunov 5 Novelettes, op. 15 című darabja következik, a 21 éves, romantikus lélek a spanyol vidéktől (Alla spagnuola) az egzotikus keleti tájakon (Orientale), egy orosz himnuszra épülő közjátékon (Interludio in modo antico) és a békebeli Bécsen (Valse) keresztül egészen Magyarországig (All’ungherese) röpíti hallgatóságát. Az együttes élén a kiváló Pilz János, szuper kis koncert lesz!
Mikor? Február 22. szombat, 19.00 Hol? Festetics palota, Tükörterem, Budapest

Budapesti Vonósok – Fotó: Haydneum
Budapesti Vonósok – Fotó: Haydneum

Újra Mesteriskola a Concertonál illetve egy remek koncert

A Keller András által gründolt szabadegyetemi program, a Mesteriskola újra illusztris vendéget vár, Pierre-Laurent Aimard zongoraművész személyében. Nem mondhatják, hogy csak a vonósok dolgaira cibálom magukat, itt zongorás mesterkurzus lesz, ami ingyenes, csak regisztrációhoz kötött. Angolul zajlik majd és remek délutáni program lesz. A mester kifejezetten közvetlen típus, ebben a kisfilmben is csupa érdekeseket mond. Tényleg menjenek el, ha szabaddá tudják tenni magukat. Ne felejtsenek el regisztrálni hétfőig, minden információt megtalálnak ezen az oldalon.
Mikor? Február 11. kedd, 15.30-18.30 óra között Hol? Concerto Zeneház, Budapest

Persze nem csak a Mesteriskolában fog a billentyűk mögé ülni, hanem a Zeneakadémián is, ahol két érdekes koncertnek is szereplője lesz. Azért írok szereplőt, mert február 14-én egy nagyon combos Dvořák műsor lesz, a Karnevál-nyitány, op. 92, a g-moll zongoraverseny, op. 33 illetve a 9. („Újvilág”) szimfónia, op. 95. Amikor ezeket a sorokat írom, még van öt jegy a Kórusülésre, de higgyék el, ez onnan is jó lesz. Illetve, ilyenkor érdemes a ZAK előtt téblábolni, előfordul, hogy valaki a partnere nélkül jön, vagy eladja a jegyét, mert mégis a lézerszínházba megy, vagy hangalámondásos Rambót tol a haverokkal. Tehát:
Mikor? Február 14. péntek, 19.30 óra Hol? Zeneakadémia, Budapest

Pierre-Laurent Aimard – Fotó: Marco Borggreve
Pierre-Laurent Aimard – Fotó: Marco Borggreve



Másnap, amire még azért vannak jegyek, egy színesebb műsor, Schönberg miatt sem kell azonnal elszaladni, jó lesz, eskü. Kamarazene, tehát intimebb dolog lesz. Bartók: 2. szonáta, BB 85 Schönberg: Kamaraszimfónia Brahms: f-moll zongoraötös, op. 34, szerintem panaszra semmi ok. A Bartókot Keller Andrással játssza majd Aimard, A Schönberg pedig egy melodikus kompozíció, azaz tényleg bátran jöjjenek el, nem lesz baj. Brahmstól bármelyik kamaradarabját gondolkodás nélkül és bátran tudom ajánlani, ezt pedig kifejezetten nagyon szép lesz. A harmadik, scherzo tételt önök is ismerik, ha most hirtelen nem is ugrik be. De már a másodikért érdemes elmenni, Istenem, az az andante!
Mikor? Február 15. szombat, 19.30 óra Hol? Zeneakadémia, Budapest

Már elrakták a bőröndöt? Kár!

A Magyar Zene Házába még nem ajánlottam koncertet, pedig nagyon erős programjaik vannak. Maradjunk a zongoránál és az első ajánlathoz hasonlóan az utazásnál. Debussy szólal majd meg szólózongorán. Claude Debussy, aki utálta, ha az impresszionistákhoz sorolják, első preludium-kötetében 12 illékonyan csodás képet hagyott ránk. (L. 117) Utazásai során mindenféle benyomások érték és ezt hangokban jegyezte le. Ezeket, illetve A boldog sziget című opuszt (L. 106) hallgathatjuk meg a csodálatos Gyöngyösi Ivett előadásában. De nem csak muzsika lesz, hanem ismeretterjesztés is. Bodor Kata művészettörténész, a Szépművészeti Múzeum munkatársa az est során megidézett korszak képzőművészetéről, ennek Debussy zenéjéhez fűződő kapcsolatáról fog beszélni.
Mikor? Február 13. csütörtök, 19 óra Hol? Magyar Zene Háza, Budapest

Gurre-dalok zenekari próba az Eiffel Műhelyház Fricsay termében – Fotó: Magyar Állami Operaház
Gurre-dalok zenekari próba az Eiffel Műhelyház Fricsay termében – Fotó: Magyar Állami Operaház

Búcsú az Erkeltől

Több mint háromszáz fős előadói apparátus szólaltatja meg a 150 éve született
Arnold Schönberg Gurre-dalok című, monumentális oratóriumát az Erkel Színházban. A késő romantika wagneri és mahleri jegyekben bővelkedő nagyszabású záródarabját, ami korábban mindössze két alkalommal hangzott el
Magyarországon, a Magyar Állami Operaház Zenekara és Énekkara adja elő Nánási
Henrik nemzetközi hírű karmester vezényletével Kovácsházi István, Szabóki Tünde,
Schöck Atala, Haja Zsolt, Ujvári Gergely és Gulyás Dénes közreműködésével.

Nem is tudom, mit írjak ehhez a produkcióhoz? Megismételhetetlen? Minden bizonnyal. Szép példája annak, hogy mi mindenre lehetett volna használni ezt a házat a musicalen kívül. De, ez van.
Mikor? Február 15. szombat, 19 óra Hol? Erkel Színház, Budapest

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!