Heti Klassz Grafitemberrel: Madrigálok, három óriás és hispán funky

Heti Klassz Grafitemberrel: Madrigálok, három óriás és hispán funky
Kodály Kórus Debrecen – Fotó: Czeglédi Zsolt / Kodály Filharmónia Debrecen

Ez itt az én szubjektív klasszikus zenei koncertajánlóm, amivel minden hét végén jelentkezem, olyan eseményekkel, ahová én is elmegyek, vagy épp elmennék, ha tehetném. Tegnap a Zeneakadémián voltam, a Danubia adott egy számomra ismeretlen német karmesterrel koncertet. Sztravinszkíj Petruskája és Mahler negyedikje volt a program. Noha nagyon hiszek ebben a zenekarban, azért voltak fenntartásaim. Fölöslegesen. Ragyogóan sikerült, ami azt bizonyítja, hogy akár kételyekkel is, de érdemes elindulni, hátha nagyszerű élmény vár. Nézzük a közeljövőt, van pár tippem, hová menjünk:

Boldog szülinapot, Ravel!

Nem mindennapi koncertre hívja a százéves Nemzeti Filharmonikusok és a Nemzeti Énekkar a nagyérdeműt. Vajon hányszor írták le előttem ezt a mondatot más alannyal a sajtósok? Mindegy most már, a lényeg az, hogy idén lenne 150 éves Maurice Ravel, és ezen alkalommal nem fogják eljátszani a Bolerot. Szegény Ravel, szerintem százötven évesen is rázná a járókeretét és sziszegne a műfogsora zegzugain a Bolero miatt, mert annyi, de annyi sokkal értékesebb zenét írt, hogy egyszerűen nem igazság, hogy ez az első dolog, ami az eszünkbe jut, ha a neve felmerül. Illetve nekem nem, mert a legkedvencebb kamaraművemet ő írta, a vonósnégyese (F-dúr, 1903) egyszerűen a legjobb vonósnégyes, amíg az általunk ismert elemekből áll az univerzum és ebben nem nyitok vitát. Jó sokat írtam máris, csak a koncertről semmit még, pedig tényleg érdemes lesz elmenni.

A szülinapos kompozíciójával kezdődik, a Trois Chansons-nal. Amit egy kamarakórus ad majd elő, aztán sorban következnek majd kortársak és utódok ritkán hallható, pedig érdekes és értékes kompozíciói. Részletes információkat a koncertről itt találnak. A lényeg, hogy a műsor jellegzetessége az énekhang, a dalok mellett viszont kis apparátussal megszólaltatható kamara kompozíciókból áll majd a program. Az sem mindennapos, hogy a közönség beléphet a Müpa próbatermébe. Mérsékelt jegyár, európai környezet, és még hárfa is lesz, menjenek, szerintem. Ravelről még annyit, hogy mindenképp harcolni akart az első világháborúban, de túlkorosként állandóan elzavarták. Mégis, addig erősködött míg angyalbőrt húzhatott és puskát adtak neki.


Mikor? 2025. március 8., szombat 18:00 Hol? Müpa, A Nemzeti Filharmonikus Zenekar próbaterme, Budapest

Jean-Efflam Bavouzet zongoraművész – Fotó: Paul Mitchell
Jean-Efflam Bavouzet zongoraművész – Fotó: Paul Mitchell

Komolyabb ajánlatom

Dohnányi – Bartók – Beethoven a füzér,
(Zongoránál nem más, Jean-Efflam Bavouzet)

Ez a koncert nem most lesz, de gyorsan fogy a jegy,
Bankkártyát ballal szorítva, olvasószemüvegben kattint,
Kékes fénybe révedő, sok atlétás bajnok.

Szólnom kell tehát, hírhozó vagyok.

Március utolsó csütörtökén, számos átmeneti kabátos megy,
A Duna parti teremhez, és mignonért, perecért lepi el a kantint,
Szélre szól a jegy, állon morzsát nem hagyok.

Elnyelt köhögések pírját mutatják az arcok.

Dohnányi Szimfonikus perceivel indul a fényes hangverseny,
Szól hozzánk egy ártatlanul utált zseni, ha Vashegyi pálcája int,
Magyar volt, hát utolérték őt sosemvolt bajok.

Nem gyógyít, örökre takar a floridai homok.

Bartók kortársa volt, lám, szól egy másik számkivetett zenéje,
Zongoraversenyből a harmadikat szövi majd meg a francia ujja itt,
Ami óperencián túl, fehér vérében, bánatban forrt.

Művész és árnyéka egy, akár él, akár csak volt.

És lesz végül Eroica, dicshimnusz, amit egy arra méltatlannak szánt
A hajdani géniusz. Végül hangszobor lett, érteni véljük hatalmas formáit,
Minden évadban ott figyel a sarkon, a fülünkbe dob béklyót,

A tapsunkból lop életet és csempészi gólemébe ha holt.

Mikor? 2025. március 27. csütörtök 19.30 Hol? Müpa, Budapest

Kóruskoncertek tavaszi akcióban

A debreceni Kodály Kórus környékén mindig történik valami, az ország teljes területén, 24 órán belül bevethető hangszálaikkal számos produkcióban vesznek részt társalkotóként. Most három koncertből álló sorozatukat ajánlanám a nagyérdemű figyelmébe. Aki mindhárom koncertre elmenne, még a jegyek árán is spórolhat, bővebb információt az első hangverseny linkjén találnak. Mindhárom Budapesten, a BMC-ben lesz, az első mindjárt március 1-én. A szombati koncert címe Modern madrigálok, az elhangzó darabok egytől-egyig kortárs művek, a szerzők közül mindenki él még. A középkor óta nagy népszerűségnek örvend a műfaj, a felcsendülő kompozíciókból több is ősbemutató lesz. Szerelmes boldogok és szerelmes szomorúak, ez pörgeti a bolygót, ihleti a dalokat igazán. Szívből jön, emberi hangon, ettől közvetlenebb nem tud lenni a zene.


Mikor? 2025. március 1. szombat 17.00 Hol? BMC, Budapest

A második koncert már áprilisi, és tematikában Palestrina körül forog. Az énekkart a többszörös díjnyertes olasz karnagy és komponista, Lorenzo Donati irányítja majd a koncerten, ahol saját kompozíciói mellett más olasz szerzők is kapcsolódnak majd egy-egy Palestrina műhöz. Itt is érdemes a programot tüzetesebben megvizsgálni, minden egyes Palestrina darab kapott egy párt maga mellé, izgalmas koncertnek ígérkezik, szerintem elmegyek és elviszem a tesómat is.


Mikor? 2025. április 5. szombat 17.00 Hol? BMC, Budapest

A harmadik koncert pedig már tomboló tavasz levélzöld ragyogásában csendül fel, minden pollenből lesz már bőven a levegőben. Halványrózsaszín szvetterünket hanyagul a nyakunkba kötve érdemes lesz harmadszor is ellátogatni a kórus hangversenyére, ami a Mária-kultusz ihlette kortárs műveket szolgál fel. Tizenhárom tétel, így remek keresztmetszet lesz. Örülnék, ha nem csak a Tóth Árpád karnagy úr bűvkörébe vont csík-fenegyerekek mennének el, hanem többen olyanok is, akik most kacsintanak a popzenéből más élmények felé. A kórusokban, az emberi hangban szinte kiaknázhatatlan variációs lehetőségek rejlenek, amivel évszázadok óta foglalkoznak remekebbnél remekebb szerzők. Egy jó kórus koncertje szinte mindig egy olyan élmény, amire nem számítunk, csalódni szinte kizárt.


Mikor? 2025. május 24. szombat 17.00 Hol? BMC, Budapest

Fejes Krisztina zongoraművész – Fotó: Bezerédi Tamás
Fejes Krisztina zongoraművész – Fotó: Bezerédi Tamás

Spanyol életigenlés a Szinva parton

A miskolci Cinefest bizonyítja, hogy a világ számos pontjáról könnyűszerrel megközelíthető városunk, ha arra érdemes esemény zajlik épp. Minden lokálpatriotizmusomat egy kopott hokedlihez támasztva, a szikár tárgyilagosság galléros trikójába húzott testem egyenes tekintetével jelentem ki, hogy a március 10-i koncert is ilyen lesz. A Miskolci Szimfonikus Zenekarhoz Fejes Krisztina zongoraművész érkezik, a karmester Carlos Riazuelo lesz. Szükség is lesz a mediterrán szakértelemre, hiszen Verdi és Respighi művei mellett Chapí és De Falla kompozíciókból áll a program. Fejes művésznő ezer szállal kötődik spanyolföldhöz, így az Éj a spanyol kertekben biztosan ihletett prezentációt kap. A hangverseny zárószáma pedig a Háromszögletű kalap szvit II. tétele lesz, ami a világ egyik legkirályabb zenéje. Az együttes jó formában van, pár napja hallottunk tőlük két capricciót is, a lendület, a fordulatszám megvan, tehát jegyvásárlásra fel!
Mikor? 2025. március 10. hétfő 19.00 Hol? Művészetek Háza, Miskolc

Angol régizene kamarai környezetben

Vissza a BMC-be. Március végén egy nagyon bensőséges koncert lesz, ahol a XVII. századi Anglia szakrális és profán költészetéből hallhatunk egy szép, nagy csokornyi dalt, Ács Gabriella (szoprán) és Krajnyák Dalma (alt) tolmácsolásában, közreműködnek: Tokodi Gábor (lant) Kállay Ágnes (barokk cselló) és Tóth-Vajna Zsombor (csembaló, művészeti vezető). Ritka alkalom egy ilyen koncert, nem történik meg minden hónapban, szezonban, hogy ínyencségek jöjjenek szembe.

Nagy, klasszikus szimfóniák elhangzanak szépen sorban, de ez igazán magaskultúra, becsüljük meg. Érdektelen információ, de ez a zene Bősze Ádám egyik gyengéje, még az is előfordulhat, hogy ő előfordul ott. Olyan névvel, hogy Pelham Humphrey csak jó zenét lehet írni, nem? Nem lehet tudni, ezt sem tőlem tudják. Újra és újra rácsodálkozom arra, hogy mennyire gazdag hazánk klasszikus zenei élete és ezen belül mennyire az Budapesté. Nem tudom, meddig tarthat ez az idilli állapot, én igyekszem kihasználni minden adandó alkalmat, hogy élőzenét hallgassak és ezt tanácsolom önöknek is. Szép élményeket kívánok!
Mikor? 2025. március 21. péntek 19.00 Hol? BMC – könyvtár, Budapest

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!