Bartók Tavasz és szuper kamaranap a Zeneakadémián – Heti Klassz Grafitemberrel

Ez itt az én szubjektív klasszikus zenei koncertajánlóm, amivel minden hét végén jelentkezem, olyan eseményekkel, ahová én is elmegyek, vagy épp elmennék, ha tehetném. Március 4-én volt az idei Bartók Tavasz Fesztivál sajtótájékoztatója, ezzel kezdem.
Bartók Tavasz Budapesten
Bartók Tavasz – Nemzetközi Művészeti hetek, 2025. április 4-13. – ez a cím látható azon a kis, praktikus könyvecskén, ami a Bartók Tavasz programjait mutatja be. A dátum csalóka, hiszen ekkor a fővárosi programok zajlanak, de még azok is kilógnak belőle. Nem beszélve arról, hogy ez a fesztivál tulajdonképpen több fesztivál egyszerre, hiszen a Margó és a Ritmo is része. A sajtó képviselőit köszöntő Szomolányi Janina, a Bartók Tavasz operatív igazgatója elmondta, hogy az igazi szenzációkat jelentő koncertekre már régen nincs jegy. Valóban, a koncerthelyszínek mellett lévő plakáthelyeken, az internetes oldalak bannerein és a közösségi média összes felületén már hónapok óta hirdetik ezeket az alkalmakat.
A Müncheni Filharmonikusok kezdenek Kelemen Barnabással, jön Jonas Kaufmann, A Máté Passiót a régizene londoni fenegyerekei adják majd elő, és nem utolsósorban érkezik Pusker Julia a Kammerorchester Basellel a hóna alatt. Ezekre a koncertekre már nincs jegy, ahogy Wynton Marsalis és Jan Garbarek fellépéseire sem. Mégis helye van az ajánlóban a fesztiválnak, mert a számtalan kísérőprogram pont abba a kategóriába esik, ami miatt utólag csap az ember a homlokára, hogy „bakker, ha előbb tudtam volna!” A végső tanulság pedig az, hogy érdemes egy szezonális kulturfogyasztási ritmusra beállni és már a bejglikómából lábadozva frissíteni a fesztiválok oldalait, feliratkozni hírlevelekre, hogy az igazán megismételhetetlen alkalmakra is emberi áron (?) vehessünk jegyet. A Bartók Tavasz is ilyen, szemesnek áll a világ! Nos, a fővárosi eseményeket meg sem próbálom felsorolni, kérem, vegyék a fáradtságot és időt és behatóan tanulmányozzák a fesztivál programnaptárát ezen a linken.
…és Győr, Miskolc, Pécs!
A bőséges programválasztékból jut Budapesten kívülre is, ráadásul egészen izgalmas projektek. Kezdem a BANDALOOP csoporttal, akik valahol a tánc, a bázisugrás, a légtornászás és a művészi üvegtisztítás határmezsgyéin dolgoznak. Világszerte ikonikus épületekre felmászva, azok építészeti formavilágára és a környezet vibe-jaira rezegnek rá. A lényeg, hogy nem mindennapi a cucc, amit hoznak, érdemes Miskolcon keresni őket május 9-10-11-én, mindenféle közterületeken. Innen Pécsre mennek, május 16-17-18 napjain tűnhetnek fel táncolásra teljesen alkalmatlan épületeken táncolva.
A győriek se csalódjanak, ott Olivier Grossetête, a kartonmágus lép színre és felépíti – a győriek segítségével – az 1895-ben lebontott Tűztornyot. Ez május 24-25-én és 27-én lesz, remélhetőleg esőmentes napokon. A performanszok mellett a koncerttermekbe is jut különlegesség, a Generális című, Buster Keaton némafilmhez sokan írtak már zenét, Szüts Apor még nem, de talán ezekben a pillanatokban fejezi be éppen a művet, amit Farkas Róbert vezényletével, a Győri Filharmonikus Zenekar, a Pannon Filharmonikusok, valamint a Miskolci Szimfonikus Zenekar is előad majd.
Balett is lesz, nem is akármilyen, Miskolcon Bizet operája, a 150 éve bemutatott Carmen előtt tiszteleg Carmen.maquia című előadásával a Ballet Hispánico. Gustavo Ramírez Sansano koreográfiája kivételes intenzitással meséli újra a tragikus szerelmi történetet, míg a Győri Balett a pécsi Kodály Központban a Giselle című 19. századi balettremekművet öltözteti új köntösbe, és meséli el GisL misztikus történetét Lajkó Félix sajátos zenéjével megfűszerezve. A Bartók Tavasz kebelében dobog a RITMO világzenei fesztivál is, ennek keretében is jut produkció bőven a három vidéki nagyvárosba is. Kreatív gyermek- és családi programokkal, illetve világ- és népzenei pop-up koncertekkel várják a látogatókat. A Fesztivál honlapján érdemes a fejléc alatti sárga sávban a helyszínekre szűrni, ha az időpontokra kíváncsiak.

Kukorica János a Vigadóban
Máris visszatérünk a virtigli klasszikus zenei koncertekhez, de amíg csak kevés gyantapor van a Zeneakadémia légterében, gyorsan ajánlok egy gyerekprogramot, mégpedig a Pesti Vigadó Makovecz termében. Benedekffy Katalin operaénekes és Tőtős Hortenzia mesemondó, óvodapedagógus várja a kicsiket, hogy együtt elevenítsék fel az egyik legvagányabb magyar akcióhős történetét. Kardozni mindenki tud teljesen profin legkésőbb négy évesen, de juhokat terelni és óriásokat, boszorkányokat regulázni nem biztos. Itt a remek alkalom csiszolni a technikán. Kacsóh Pongrác zenéje is felcsendül, a többi legyen meglepetés.
- Mikor? Március 28. péntek 10:30
- Hol? Pesti Vigadó – Makovecz terem
Az oláhok facipőben járnak
Szerintem ide elég most annyit írnom, hogy a Binder Trió fog megszólaltatni Bartók Gyermekeknek című ciklusából több részt is jazz-átiratban, és máris elindul annyi ember jegyet venni, amivel tele lesz pikk-pakk a terem. De muszáj idemásolnom a Trió vezetője, Binder Károly gondolatait: „Amikor a kezdetekben először játszottam Bartók Béla Gyermekeknek című köteteiből, sehogy sem tudtam megbarátkozni a kis darabokkal, valahogy mindig hiányérzetem volt ezen művek megszólaltatása után. Talán hiányoztak a klasszikus zenei stílusokból ismert variációk vagy a témák további kibontásai. Miután a művek végére értem, sokszor azt éreztem, hogy most kellene elkezdődniük. Később, amikor már tanítottam a kötetekből, gyakran improvizáltunk egy-egy ostinatóra, egy-egy harmóniasorra.” Ez a csodálatos Bartókban hogy lényegükben képtelenek a művei arra, hogy totemmé merevedjenek, a szerző pedig arra, hogy elérhetetlen égi jelenséggé váljon. Örökké itt van velünk és nekünk. Formál, és hagyja magát formálni. Nagyon nem fekszik nekem ez az időpont, de valahogyan mégis el kellene menni erre a koncertre!
- Mikor? március 22. szombat 19.00
- Hol? Zeneakadémia – Solti terem

Kötelező Kamara Kataklizma
Másnapra, azaz vasárnap, március 23-ára érdemes precízen belőni az anyagcserét az egészségügyi szünetek szempontjából, mert délután négytől késő éjszakáig egyik ínyencségtől a másikig sodródhat a kamarazene iránt érdeklődő halandó.
Kezdetként az Európai Kamarazenei Akadémia válogatott együttesei közül két formáció ad koncertet a Zeneakadémián. A kontinens legjobb fiatal muzsikusai számára az ECMA PRO kezdeményezés biztosít lehetőséget arra, hogy az együttesek ne csak mesterkurzusokon csiszolhassák egymást és a tehetségüket, hanem éles helyzetben, olyan vájtfülű közönség előtt is, amilyen a magyar.
Az első hangversenyen a spanyol/svájci Helix Trio lép a Solti terem deszkáira és csodás programot hoznak, nyálazzák át a programot itt és azonnal vegyenek jegyet is. Szünet után a spanyol/német Osimun Quartett váltja a triót. A Haydn és Hensel darabot ismerem, a többit bevallom nem, de pont ezért érdemes koncertre menni, tizenkilencről is általában simán nyer az ember. Olyan Joan Pérez-Villegas darabot hallottam Emőke, drága, hogy besírtam. Sajnálhatja, hogy nem jött velem, legközelebb ne habozzon!
- Mikor? március 23. vasárnap 16.00
- Hol? Zeneakadémia – Solti terem
A koncert hétig tart, fél óránk lesz összerántani magunkat, hiszen jönnek azok,
akikre (nagyon) büszkék vagyunk
A Takács Quartet. Most kicsit kihúztam magam a széken, mert a feltétlen tisztelet kijár annak a vonósnégyesnek, ami a magyar kamarazenei tradíciók átörökítésében, tükörfényesre polírozásában elévülhetetlen érdemet szerzett. Példaképek máig. Nem kis szerepük van abban, hogy a magyar kamarazene olyan színvonalon van ma, ami abszolút a világ élvonalát jelenti. Az 1975-ben alakult együttes alapító tagjai közül Fejér András muzsikál még a négyesben, idén éppen ötvenedik éve. A többi poszton többszöri tagcserék után Edward Dusinberre és Harumi Rhodes hegedülnek, Richard O'Neill játszik brácsán. Műsoron Beethoven, Bartók és Dvorák. Az együttesről lassan könyvet illenék írni, így inkább patinás zenei szaklapok archívumát és pazar hanglemezeik borítóit ajánlom böngészésre a nagyérdeműnek, koncert előtt. A megjelenés mindenki számára kötelező.
- Mikor? március 23. vasárnap 19.30
- Hol? Zeneakadémia – Nagyterem