Heti Klassz Grafitemberrel: Hangszerfaragás, egy trombitás zseni, és Händel visszatér!

Ez itt az én szubjektív klasszikus zenei koncertajánlóm, amivel minden hét végén jelentkezem. Olyan eseményekkel, ahová én is elmegyek, vagy épp elmennék, ha tehetném. Az e heti válogatás most igazán színesre sikerült, de természetesen ez csak a cseresznye a habos jéghegy csúcsán. A szezon végéhez közeledve, húsvét környékén egymást érik a jobbnál jobb koncertek, valamelyikre mindenképp menjenek el!
Igyekszem minden koncertajánlóban legalább egy olyan alkalmat ajánlani, ami a klasszikus zenével ismerkedők kapudrogja lehet. A mostani válogatásban ezt a szerepet egy székesfehérvári esemény tölti be, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar Dies Irae című programja. A címből már sejthető, hogy a középkor vokális zenéjének hagyományai, Celanói Tamás 13. századi költeménye lesz a gerince, de leginkább inspirációja a műveknek. Liszt zongoradarabjával kezdünk, a Haláltánccal, ami egy mellbevágó és nagyon hatásos darab, igazi élmény élőben. A szólista Szabó Marcell lesz. Respighi Concerto gregorianója következik.
Ahogy Bartók a magyar népzene és a modern kompozíciók közötti párhuzamokat kereste, úgy Respighi a középkorból merített számos alkalommal. Ennek a munkának egyik legszebb gyümölcse a most felhangzó darab. Igazi léleköltöztető, méregtelenítő cucc, csak ajánlani tudom. A hegedűszólót Behán Lászlótól halljuk majd.
Berlioz Fantasztikus szimfóniája zárja a koncertet, itt is van párhuzam, a Dies Irae témája kétszer is visszaköszön a népszerű darabban. Fiatal karmester vár minket, Dobszay Péter, lesz lendület és életerő, itt a tavasz, hallgassák meg ezt!
Mikor? 2025. április 28. (hétfő) 19.00 Hol? Székesfehérvár, Vörösmarty Színház
A humán pneumatika művészi csúcsai
A rezesek már biztos hónapokkal ezelőtt lemondtak rólam, gondolván, hogy aminek nincs húrja, az engem nem is érdekel. Pedig dehogynem. Magam is meglepődtem, hogy a következő koncertre még egyáltalán vannak jegyek, sőt, egészen jó helyek is. A Concerto Budapest hozza a Müpába Szergej Nakarjakovot a trombitájával együtt. A fickóról most jöhetnének a szuperlatívuszok, az erősen terhelt jelzős szerkezetek, de inkább keressenek rá és hallgassanak bele bármibe, amit trombitával csinál. Földönkívüli, teljesen egyértelmű. A műsor is nagyon érdekes lesz, egy Glinka-átirat az első szám, és most gondoljuk végig alaposan, hogy mikor hallottunk utoljára keringőfantáziát trombitán. Ugye? És mikor lesz legközelebb erre lehetőségünk? Hát ez az! A Concerto Budapest kitűnő muzsikusait Mihail Pletnyov vezényli majd, ami egyrészt nagyon jó hír, másrészt két magyarországi ősbemutatót is élvezhetünk majd. A trombitaversenyét és a 14 zenekari képet, mindkettő saját kompozíciója. Zenetörténeti estén vehetnek tehát részt azok, akik jegyet váltanak.
Mikor? 2025. április 25. (péntek) 19.30 Hol? Budapest, Müpa
Ráadásul
Abban az esetben, ha a müpás koncert véletlenül pont arra az estére esne, amikor muszáj csapatépíteni a Dunakanyarban vagy a barátaink átjönnek vacsorára, akkor se keseredjünk el. Nakarjakov visszateszi a signature edition trombitáját a tokba, és szárnykürtjével meg sem áll Szegedig. J. Haydn: C-dúr csellóversenyének (Hob. VIIb:1) átiratát fogja megszólaltatni, ami igen szép vállalás, de profi, szóval tudja, mit csinál. A Szegedi Szimfonikus Zenekar Mozart: Lucio Silla nyitányával ágyaz meg a különleges darabnak, majd szintén Mozart lesz a kilépő, a mester egyik utolsó szimfóniája, az Esz-dúr szimfónia (K. 543). A program tehát egy nagyon szép, kerek és teljes élményt ígér. Szegedet nem annyira egyszerű megközelíteni, de bőven többet érdemel egy koncertesténél. Vegyenek ki egy napot és bóklásszanak a Tisza-parton, megéri.
Mikor? 2025. április 29. (kedd) 19.30 Hol? Szegedi Nemzeti Színház

Muzikendács!
Ez a program némileg kilóg a sorból, hiszen nem koncert, nem koncertteremben zajlik majd, a kedves közönség sem passzív befogadó, sőt. A Bélaműhely várja hangszerkészítésre a legalább 4 éves, alkotóvágytól duzzadó kézműveseket a Marczibányi térre. Szférafont, konzervdob gitárt és billentyűzet shakert fognak készíteni, majd az elkészült eszközöket zenei játék közben meg is szólaltatják. Mivel előbb-utóbb úgyis fel fog bukkanni egy jó(?)szándékú rokon egy fröccsöntött műanyagból készült, elemmel működő, kínai szintetizátorral, jobb elébe menni a dolgoknak. Tartalmas és elég kreatív délelőttnek tűnik, ha a lányaim már nem lennének nagyobbak és zenélnének máris, én biztosan elvinném őket ide. Egészen biztosan remek lesz.
Mikor? 2025. április 26. (szombat) 10.00 Hol? Budapest, Marczibányi Téri Művelődési Központ
Duzzadó természet
Talán még sokunkban ott rezeg a februári Händel-maraton, nos, egy parádés flashbackre van lehetőség a Zeneakadémián, ugyanis a Müpában szépet zúzó Savaria Barokk Zenekar és a Budapesti Kamaraopera elhozza nekünk a német-angol komponista egy korai zsengéjét, a Clori, Tirsi és Filenót (HWV 96). A szekuláris kantáta egy kikapós pásztorlánykáról szól, illetve két szeretőjéről, a szangvinikus Tirsiről és az inkább tűnődő Filenóról. Természetesen kavarás van, incselkedés és miegymás, de a végén igazából mégsem jár pórul senki. A műről sokat nem tudunk, Händel 1707 körül írta, a librettista ismeretlen és egy tehetős római polgár házibulijára készült amolyan operapótlékként. Az operát akkoriban pápai tilalom tartotta távol a közönségtől, úgyhogy gyorsan világi kantáta fedőnéven fogyasztották a hétköznapibb témára áhítozó barokk kultúrarajongók.
A mű előadásában közreműködik Clori – Lökösházi Mária, Tirsi – Ducza Nóra, Fileno – Fülep Máté, illetve a Garabonciás Együttes táncosai (koreográfus: Aranyos Ágota. Vezényel a fáradhatatlan Németh Pál, rendező: Göllesz Pál. Szuper este lesz, tessék most jegyet venni rá.
Mikor? 2025. április 29. (kedd) 19.00 Hol? Budapest, Zeneakadémia, Solti Terem