Fischer Iván: Ha Magyarország engedi, hogy a legtehetségesebb zenészei külföldre szerződjenek, akkor a Fesztiválzenekar értelmét veszti

Fischer Iván: Ha Magyarország engedi, hogy a legtehetségesebb zenészei külföldre szerződjenek, akkor a Fesztiválzenekar értelmét veszti
Fotó: Marco Borggreve / BFZ

Előbb egy informális telefonhívásból, majd egy hivatalos levélből értesült a Budapesti Fesztiválzenekar (BFZ) arról, hogy a támogatásuk 2025-ben 747 millió forinttal kevesebb lesz annál, mint amit az együttes a megnövekedett infláció miatt kért a minisztériumtól. Fischer Iván, a világ egyik legjobb zenekaraként számon tartott BFZ zeneigazgatója szerint ekkora hiányt nem tudnak kigazdálkodni, támogatásuk pedig nem politikai ügy, hanem nemzeti érdek. A karmesterrel írásban készítettünk interjút.

Arról a bizonyos informális telefonhívásról a Telex is beszámolt. Elárulja, hogy ki hívta fel önt?

Nem engem, hanem igazgatónőnket hívták a minisztériumból, nem tudom, ki.

Mennyire jellemző, hogy ilyen hívásokból értesülnek a kormányzat ilyen súlyú döntéseiről?

Ez nem lényeges részlet. Sokkal fontosabb baj, hogy a döntések későn születnek. Egy nemzetközi zenekarnak három évre előre kell terveznie. Anyagi megállapodásokat kell kötni külföldi fesztiválokkal, vagy Magyarországra látogató karmesterekkel, szólistákkal. Holott azt sem tudjuk, hogy jövőre mennyi támogatást kapunk. Ezért volt csodálatos előrelépés az ötéves szerződés 2020-ban. De most sajnos semmit sem tudunk a jövőről, miközben alá kell írnunk nemzetközi szerződéseket 2026-ra, 2027-re, 2028-ra.

A legutolsó információ a kérdéskörben, hogy Hankó Balázs április 4-én bejelentette, hogy a kormányzat évi 25 milliárd forintot biztosít a közös fenntartású színházak és zenekarok finanszírozására, bővül több zenekar, köztük a Budapesti Fesztiválzenekar támogatása is, valamint készítik elő az új ötéves szerződést. Önnek van ennél frissebb információja?

Kicsit korábban kell kezdenem ezt a történetet. Öt évvel ezelőtt, 2020 elején úgy tűnt, végre nyugodtan dolgozhatunk. Harminc éves kínlódásnak vetett volna véget ez a döntés, azelőtt folyamatos volt a válság, volt abban csökkentés, TAO, TAO-kompenzáció, katás vagy más számlás zenészek, elmaradt turnék, ülősztrájk, flashmob a Vörösmarty téren, nyilvános és nem nyilvános viták. Hihetetlen, hogy a BFZ túlélte ezt a hosszú bizonytalanságot. 2020-ban tehát az állam nevében Gulyás Gergely miniszter, és a főváros nevében Karácsony Gergely főpolgármester ötéves szerződést kötött egymással a Fesztiválzenekar támogatásáról. A dokumentumot Kásler Miklós, akkori miniszter is aláírta. Meghatározták a támogatás mértékét, az állam évi 2,1 milliárd forinttal, a Főváros 240 millió forinttal támogatta a zenekar munkáját. A szerződésbe állami részről a „minimum 2 milliárd forint” kifejezés került, a megbeszélt 2,1 milliárdot csak a második évtől, 2021-től utalták át a BFZ-nek.

Része volt ennek a megállapodásnak az is, hogy zenészeinket végre munkaviszonyba vehettük. Több évtizedes bizonytalanság és küzdelem után először tudtunk úgy tervezni, hogy nemzetközi koncertjeinkre néhány évre biztosítva volt a fedezet. Csak egyetlen, sajnos drámai szépséghibája volt ennek a különben jó megállapodásnak: az inflációról nem esett említés, pedig a következő öt évben hatalmas infláció lett. A zenekar minden évben ugyanazt az összeget kapta, ennek értéke öt év alatt mintegy 40 százalékot zsugorodott.

A szörnyű inflációt csak azért éltük túl, mert a Covid-időszakban sok koncert és turné elmaradt, a zenészeink kevesebbet kerestek, a költségek is csökkentek.

De 2023 óta egyre kritikusabb lett a helyzet, és most már nagy a hiány.

Több alkalommal, levélben, indoklásokat, táblázatokat mellékelve kértük a Minisztériumot és a Fővárost, hogy amikor esedékes lesz az ötéves szerződés megújítása, állítsák helyre a 2020-ban megállapított támogatás értékét. Pontosan kiszámítottuk az inflációs értékvesztést a KSH adatai alapján. Egyetlen forinttal sem kértünk többet. Ez ma 3,147 milliárd forint állami, és 360 millió forint fővárosi támogatást jelentene.

Minderre milyen választ kaptak?

Soha nem kaptunk választ, egyszer volt alkalmam találkozni Hankó miniszter úrral. Azt mondta, lehet, hogy erre a helyreállításra csak több lépcsőben lesz lehetőség. Telt az idő, izgatottan vártuk, hogy az új állam-főváros megállapodás megszülessen a 2025–29 évekre. Az előző ötéves szerződés 2024. december 31-én lejárt. Most már 2025 április van, de a jövő még bizonytalan.

Előbb egy telefonhívásban, most a napokban hivatalosan, levélben is megkaptuk a minisztérium értesítését, hogy 2025-ben a BFZ támogatása 2,4 milliárd forint lesz.

Ez 747 millió forinttal kevesebb az általunk kért helyreállításnál, a 3,147 milliárd forintnál.

Most nem szeretnék azon vitatkozni, hogy ezt a hatalmas értékvesztést növekedésnek vagy csökkenésnek helyes-e nevezni, hiszen igaz, nominálértéken ez valóban növekedés.

Fotó: Németh Dániel / BFZ
Fotó: Németh Dániel / BFZ

Sikerült telefonon beszélnem a KIM államtitkárával, aki arról tájékoztatott, hogy egy többéves, többlépcsős rendezés meghaladná a minisztérium hatáskörét. Ahhoz, hogy a fővárossal egy olyan, nekünk megnyugtató szerződés szülessen a következő öt évről, ami három év alatt helyreállítaná a BFZ támogatását, a kormány döntésére lenne szükség. Most ebben bízunk.

A fővárossal, Karácsony Gergely főpolgármesterrel egyeztettek külön az elmúlt időszakban? Illetve milyen információk jutottak el önhöz a Fővárosi Közgyűlésben zajló politikai harcokról?

A főváros hozzájárulása sokkal szerényebb, de természetesen fontos. Idén 300 millió forint támogatásról döntöttek, ez is kevesebb az általunk kért 360 millió forint helyreállításnál. Nincs arról tudomásom, hogy ennek bármi köze lenne politikai harcokhoz.

A 747 millió több mint 20 százalékos hiányt jelöl a tervezett költségvetésükben. Az összeg nagyságát hogyan érzékeltetné, vagyis pontosan mit jelent ez a BFZ működése szempontjából?

A Budapesti Fesztiválzenekart a világ legjobbjai között tartják számon. Ennek a sikernek egyik feltétele, hogy itthon tartsuk legtehetségesebb zenészeinket. Nálunk alapelv, hogy tisztességes megállapodást kötünk zenészeinkkel, például gondoskodunk arról, hogy jövedelmük lépést tartson az inflációval.

Ha erre nem lesz már lehetőség, az tönkretenné a BFZ színvonalát. Ebbe soha nem egyeznék bele.

Nagyon nehéz máshol spórolni. Koncerteket, turnékat elhagyhatunk, munkatársakat elbocsáthatunk, de ezeknek a leépítéseknek van egy észszerű határa. Évente 747 millió forint hiányt nem tudunk kigazdálkodni.

Amennyiben mégis hiányozni fog a költségvetésükből ez az összeg, milyen lehetőségekben, megoldásokban gondolkodnak?

Ez a hiány megoldhatatlan. A zenekarnak van ugyan valamennyi tartaléka, de ez csak arra elég, hogy kifizessük a számlákat azokban a hónapokban, amikor még nem kapunk állami támogatást, ami gyakran fél évet is késik. A magántámogatóktól remélt bevételeket nem tudjuk már növelni. A jegyek árát sem, hiszen kizárnánk koncertjeinkről a közönség legnagyobb részét. Ha elhagyjuk koncertjeink felét, elbocsátjuk zenészeink egy részét, vagy az egész irodánkat, akkor megtakaríthatunk talán 747 millió forintot, de ez már nem lenne a Fesztiválzenekar.

A Fesztiválzenekar magja kb. 70 főből áll, a tágabb körrel együtt ez ennek a duplája. Egzisztenciálisan érintheti mindez a tagokat?

A berlini vagy müncheni filharmonikusok négyszer annyi támogatást kapnak, mint mi, pedig egy Brahms szimfónia előadásán ugyanannyi zenész ül a színpadon Németországban és Magyarországon is. Ezeknél a külföldi zenekaroknál kb. 110 állandó zenész dolgozik, nálunk kevesebb, de a kisegítőket is meg kell fizetni. Mi ezekkel a nagy nyugati zenekarokkal vagyunk folyamatos versenyben. Szóba sem jön, hogy a mi állandó létszámunk is 110-re emelkedjen, nincs rá pénzünk. Így, a kb. 70 fős állandó létszámmal, és állandó kisegítőinkkel épphogy versenyben tudunk maradni. De csak akkor, ha rendeződik a hiányzó 747 millió forint kérdése. Különben vége van a történetnek. Ha Magyarország azt a döntést hozza, hogy nincs szüksége egy, a világ élvonalában játszó magyar zenekarra, ha engedi azt, hogy a legtehetségesebb zenészei külföldre szerződjenek, akkor a BFZ értelmét veszti.

A 2020-as szerződéskötéskor ön azt nyilatkozta, hogy kifejezetten örül annak, hogy „a megállapodás a kormány és a főváros között jött létre, hiszen ez szimbolizálja, hogy a Fesztiválzenekar ügye politikán felüli, közös, nemzeti érdek”. Ezt továbbra is így látja: a BFZ politikán felüli ügy jelenleg Magyarországon?

Igen, a BFZ kulturális ügy, nem politikai. Kocsis Zoltánnal 1983-ban azért alapítottunk egy új zenekart, hogy Magyarországnak, amelynek csodálatos zenészei vannak, legyen végre egy olyan szimfonikus zenekara, amely a világ élvonalában játszik. A kezdeményezés fényesen sikerült. Csak példaként említem a következő évadot: meghívásaink vannak a londoni Proms koncertekre, az edinburghi és luzerni fesztiválokra, a New York-i Carnegie Hallba. Folyamatosan lehet hallani a BFZ-t a Mezzo Tv-ben, és a nagy amerikai klasszikus rádióadókban. Ez nem politika. Az a kérdés, szükség van-e erre a nemzetközi jelenlétre. Emellett szükség van-e hazai koncertjeinkre, amiket háromszor is megtölt a MÜPA közönsége, és szükség van-e arra a sok ingyenes közösségi koncertre, amikor iskolákba, idősotthonokba vagy kórházakba visszük el a zenét azokhoz, akik különben nem jutnának hozzá.

Fotó: Marco Borggreve / BFZ
Fotó: Marco Borggreve / BFZ

A magyar kultúrpolitika egy ideje viszonylag egyszerűen működik: a számára kedves alkotókat, formációkat jelentősebben honorálja, akiket viszont kevésbé kedvel, azokat kevésbé is támogatja. A Fesztiválzenekar mégis hol áll ön szerint ebben a kétosztatú rendszerben?

Nem hiszem, hogy politikai kérdés lenne a BFZ támogatása. Inkább arról lehet szó, hogy Magyarországnak sok zenekara, színháza van, sokfelé oszlik el a kultúrára szánt, egyébként jelentős támogatás. Rengetegen kérnek pénzt a kultúráért felelős minisztertől. Az a kérdés, van-e helye egy olyan zenekarnak ebben a tolongásban, amelyik betört a nemzetközi élvonalba, és ott igyekszik versenyben maradni.

A BFZ-t hívták már zenei Aranycsapatnak is. Meg is érdemli, mert soha nem volt Magyarországnak ilyen sikeres zenekara.

A BFZ támogatása nemzeti érdek, hiszen ez sokszorosan megtérül.

A Fesztiválzenekar igen értékes nemzeti imázst jelent az országnak. Mondanék egy példát: amikor a Los Angeles-i Filharmonikus Zenekar Párizsban járt, nagyszámú küldöttség kísérte el őket: az állam kormányzója, kongresszusi tagok, üzletemberek, újságírók, a zenekar igazgató tanácsának tagjai. Engem is meghívtak a fogadásra, ahol azt mesélték, ez csodás lehetőség Kalifornia államnak. A BFZ is hasonló szolgálatot tesz Magyarországnak.

Jelenleg Berlinben tartózkodik. Milyen elfoglaltságai vannak a városban?

Ezen a héten három koncertem lesz a Berlini Konzerthaus zenekarával, a műsort Hanns Eisler, Erwin Schulhoff és Kurt Weill műveiből állítottam össze. Innen New Yorkba utazom, ahol a New York-i Filharmonikusokkal vezénylem Bartók Béla Fából Faragott Királyfiját.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!