A vérszívók mindig jönnek, kopogtatnak

A vérszívók mindig jönnek, kopogtatnak
Forrás: Intercom

A Bűnösök arról szól, hogy a harmincas évek Mississippijében rasszista vámpírok fenyegetnek egy feketéknek szánt szórakozóhelyet, de a legjobb jelenetében nincsen semmi vérszívás. Ott vagyunk a „juke joint” belsejében, szól a gitár, a zongora, a blues, hirtelen felbukkan a narrátor, és elmondja, hogy a zene, amit hallunk, valójában része egy generációkon át tartó egésznek, a törzsi rítusoktól kezdve. A kamera szellemként lebeg a tánctéren, és látjuk, hogy még ott vagyunk 1932-ben, de nem minden ember onnan való.

Majd a narrátor kimondja a lényeget: ez a múlt zenéje, de a jövőjé is, és hirtelen az egykori fűrészmalomban felbukkannak olyan zenészek, akik semmiképpen sem abban a korba illenek: glitterruhás gitárhős, fehérpólós-sapkás rapperek, twerkelő nők, a kamera pedig csak imbolyog tovább, ahogy a zűrzavarból összeáll egy generációkon, kontinenseken, műfajokon átívelő zene. Önmagában megéri végignézni csak ezért. Ez a Bűnösök legjobb jelenete, és ez egyben Ryan Coogler rendező (Fekete Párduc 1-2.) magyarázata arra, hogy miért is készítette el, és miért teljesen mindegy, hogy a harmincas években játszódik: mert amiről beszél, az örök.

Coogler alapötlete – ami ráadásul az első, amit nem valós történet alapján, nem egy franchise sokadik tagjaként, és nem a Marvel-univerzum részeként készített –, tényleg szuper. Egy gengszter-ikerpár (Michael B. Jordan) visszatér Mississippibe Chicagóból, hogy nyisson egy szórakozóhelyet a semmi közepén. Felkeresik a régi cimboráikat, köztük az istenadta tehetséggel rendelkező unokaöccsüket, Sammit (Miles Caton), hogy lépjenek is fel. A régi cimborákkal még régebbi ismerősök jönnek vissza, szeretők (Hailee Steinfeld), elhagyott feleségek (Wunmi Mosaku).

Valami más is visszajön akkor, amikor Sammi zenél: a szellemi tulajdonra, és vérre szomjazó gonosz, ami jobb híján egy semmiből érkező vámpírként jelenik meg (Jack O’Connell), aki rögtön két klántagot állít az oldalára. A vámpírok be akarnak jutni abba a remek szórakozóhelyre, ahol az a csuda klassz zene szól, de a csuda klassz zene létrehozói tudják, hogy mit jelent az, ha kedélyes fehér emberek kopogtatnak az ajtón.

Coogler forgatókönyve érdekes csavar a vámpírmitológián, ahol a vérszívók nemcsak az artériákra, hanem a tehetségre is mennek, hogy a kollektív elméjük birtokolhassa a tudást, amivel még jobb művészek lehetnek. A Bűnösök (eredeti címén Sinners, azaz inkább Vétkezők) minden percét ez a folyamat hatja át, az, hogy hogyan volt a generációkon át tartó, szisztematikus kizsákmányolás nemcsak fizikai, hanem szellemi, és a rabszolgaság végével ez a fajta kizsákmányolás hogyan tudott fennmaradni úgy, hogy látszólag már mindenki szabad.

Persze senki sem az igazából, a gyapotot kvótára kell szedni a mezőn, a fehérek és a feketék pedig külön élelmiszerboltokba járnak az utca két oldalán. Elég kifejező az a jelenet, amikor az egyik szereplő egyszerűen átsétál valós időben egyikből a másikba, a kettő belseje is ugyanaz, csak amíg az egyikben megy az üzlet, a másikban a feketékről pletykálnak folyamatosan a vevők. „Mississippi és Chicago között a különbség csak a házak magassága” – mondja az egyik gengsztertestvér, aki tudja, hogy máshol sincs kolbászból a kerítés.

Forrás: Intercom
Forrás: Intercom

A Bűnösök annyit foglalkozik azzal, hogy megteremtse a közegét és környezetét, hogy szinte teljesen háttérbe szorul az, hogy tulajdonképpen egy ostromfilmről van szó, ahol egy maréknyi jóravaló figurának kell ellenállni egy lehetetlen helyzetben a mérhetetlen mennyiségű, a portán kívül sertepertélő gonoszok ellen. Ez a felállás ismerős lehet a horrortól (Az élőhalottak éjszakája) a westernfilmekig (Rio Bravo), de a kilencvenes évek DVD-korszakának ismerői valószínűleg a két műfaj keverékére, az Alkonyattól pirkadatigra asszociálhatnak Coogler filmjéről, ahol szintén pár nem túl makulátlan ember keveredett vámpírok szorításába.

A rengeteg egyértelmű különbség mellett a legfeltűnőbb az, hogy Coogler mennyire sok időt szán arra, hogy bemutassa minden egyes szereplő viszonyát egymással, ezt pedig leggyakrabban a lehető legunalmasabban teszi: beszélteti őket, ráadásul félközeli képekben, sokszor digitális, vagy csak életlen hátterek előtt. Mintha nem lenne érzéke ahhoz, hogy több embert mozgasson a képen, amikor egy csapat minden tagjának helyeselnie kell, akkor mindenkiről kapunk egy külön képet, hogy bólogat. Coogler IMAX-ban forgatta a Bűnösöket – a sajtóvetítés nem ilyen formátumban volt –, de nehéz elképzelni, hogy a nagyobb kép mit adna a lapos látványhoz, amit különösen korlátoznak a túl sötét képek, és a belsőkére korlátozott helyszínek is.

A színészek mindent beleadnak: Michael B. Jordan ikerszerepben, két különböző színű kalapban és nyakkendőben duplán bemutatja a macsóság különböző fajtáit, a H.E.R. vokálosaként ismert Miles Caton a főszerepben jó a pap megszeppent fiaként, és öblös hangú blues-zenészként is, Delroy Lindóról pedig örömteli látni, hogy a kilencvenes évek mellékszerepeinek színvonalát az új évezredben is stabilan tudja tartani. Ők mind remek színészek egy kevésbé remek forgatókönyv szolgálatában, ami alig hajlandó elindulni, aztán meg alig hajlandó befejezni magát. A Bűnösöknek annyi befejezése van, hogy még a stáblista alatt is egy fontos epilógust kell végignézni, majd a stáblista után is kapunk egy rövid jelenetet.

Coogler egyértelműen valami sokkal nagyobbnak szánta a filmjét, mint aminek az alapanyag alapján tűnik: a vámpírostrom a rendszeresített, kultúriparba beépített rasszizmus és kizsákmányolás metaforája. De azzal sincsen baj, ha valaki csak azt szeretné látni, hogy vérszívókat böknek meg hózentrógeres gengszterek kihegyezett karókkal. A Bűnösök mintha nem tudná a kettőt hatékonyan összekeverni, és jelenetről jelenetre változna meg, hogy mit szeretne éppen mondani, és azt is hogyan. Sokszor akar mindent egyszerre, és ez a legnagyobb vétke.

A Bűnösök április 17-től látható a mozikban.

Voltál már Telex Filmklubon? Szeretnél jönni? Vagy még sosem voltál, de érdekelnek a filmek? Iratkozz fel a Telex filmes témájú levelezőlistájára, hogy elsőként értesülj arról, mit és hol érdemes nézni – ez a Telex Diszpó, ahol egy helyen összegyűjtjük neked, hogy mire érdemes jegyet venni, vagy melyik filmklubra kell belopózni akár Budapesten, akár az ország bármelyik mozijában. Itt tudsz erre feliratkozni.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!