Huszonhétezer négyzetméternyi ingatlanterületet adott bérbe a Demeter Szilárd vezetésével működő Petőfi Kulturális Ügynökség; a területet ötven évre, 2075 tavaszáig adják oda a MultiKulti Zrt.-nek azért, hogy ott kulturális fejlesztést hajtsanak végre. A MultiKulti Zrt.-t idén januárban jegyezték be – tudta meg alapos munkával a 444.hu, és egy héttel később már székhelyként jelentett be a cég egy, az Óbudai-szigeten található címet.
A lap azt írja, nem találták nyomát annak, hogy a bérbeadást nyilvános tendereztetés előzte volna meg. Demeter Szilárdék a bérbeadást azzal magyarázták, hogy sok milliárd forintba kerülne mindannak az ingatlanvagyonnak a hasznosítása, ami a Petőfi Kulturális Ügynökséghez került, de nekik az nincs. A lap közérdekű adatigényléssel megkapta a szerződést, melyből kiderült, hogy a bérleti díjat a bérlőnek legkorábban jövő januártól kell fizetnie, és a bérleti szerződést még bizonyos beruházási költségek mérsékelhetik is legfeljebb harminc százalékkal.
A szerződést a cég április 10-én írta alá, azaz az alapítástól kezdve csak pár hónap telt el, ami alatt már le is folytatták Demeterékkel a sokkörös tárgyalást a terület hasznosításáról, annak feltételeiről, módjáról. A 444.hu azt írja, hogy a szerződéssel a Hajógyári-szigeten lévő ingatlanvagyonának kb. tizedét adta bérbe a lényegében az egykori Vizoviczki-birodalommal megegyező ingatlancsoportot.
Demeterék a lap közérdekű adatigénylésére azt közölték, hogy az ingatlanvagyon az Országgyűlés döntése révén jutott a PKÜ-höz, de „jelentős részben ez az ingatlanvagyon olyan használaton kívüli épületekből tevődik össze, amelyeknek kulturális célú hasznosításához sok-sok milliárd forintra volna szükség. A COVID, a rezsiválság és a szomszédunkban zajló háborúra adott elhibázott brüsszeli szankciók miatt ezek a többletforrások jelenleg nem állnak rendelkezésre. Éppen ezért a PKÜ olyan befektetőket keresett, akik az ingatlanok kulturális célú hasznosításában látnak fantáziát és hajlandóak hosszú távú ingatlanfejlesztésekre pénzt áldozni, nem pedig a rövid távú haszonszerzés logikája által vezettetve lelakni a bérelt ingatlanokat”.
Szerintük a bérleti szerződés révén a nemzeti vagyon majd növekedhet, „ugyanakkor a Hajógyári szigetet biztonságos körülmények között ismét kinyitja a nagyközönség számára.” Az épületek és épületrészek havi bérleti díja négyzetméterenként 900 forint, míg a beépítetlen szabadtéri területeké négyzetméterenként 300 forint, a teljes bérelt területért összesen havi 16 707 000 forintos bérleti díjat kell fizetni.
Még 2021-ben derült ki, hogy hogy Demeter Szilárd, Vizoviczki László egykori óbudai birodalmának helyén szeretne popkulturális és társművészeti központot kialakítani. A kormány 2013-ban 3,99 milliárd forintért vásárolta meg a területet azért, hogy ott kulturális és sportcélú közösségi tér jöjjön létre.
A bérbeadásra reagált Óbuda-Békásmegyer polgármestere egy sajtóközleményben. Kiss László üdvözölte, „hogy a Petőfi Kulturális Ügynökség végre felismerte, önmagától nem képes a Hajógyári-szigeten a tulajdonában lévő terület megfelelő hasznosítására és ezért bérbe adta azt. A PKÜ már többször bizonyította alkalmatlanságát a területtel való ügyetlenkedéseivel, így reménykedek benne, hogy az új bérlő végre a sziget jellegét figyelembe véve fogja hasznosítani a területet.”
Hozzátette, a PKÜ sosem kereste meg az önkormányzatot, hogy egyeztessen a beruházásokról, de most Kiss László kezdeményezi az új bérlővel való egyeztetéseket. „Határozott szándékom elérni, hogy az új fejlesztések a kerületünkben élők mindennapi életét, nyugalmát ne zavarják, illetve a területen továbbra se épüljön lakóingatlan” – közölte.