Egy levél bizonyítja, hogyan küzdött Rákóczi az európai békéért (x)

Egy levél bizonyítja, hogyan küzdött Rákóczi az európai békéért (x)
Forrás: Központi Antikvárium Kft.

A Központi Antikvárium december 5-i árverésén többek között II. Rákóczi Ferenc saját kézzel írott, pecsétjével ellátott levelére lehet licitálni, amit a pápának címzett. Az aukció főtételének érdekessége, hogy visszaadja a kor európai politikájának hangulatát, miközben igazi ritkaság. Ezen kívül a tételek között találjuk még Arany János egyik versének kéziratát vagy éppen az 1848. márciusi tizenkét pont első hivatalos kiadását. Érdemes végignézni az irodalmi különlegességeket!

II. Rákóczi Ferenc erdélyi fejedelemről elsőre szinte mindenkinek a Rákóczi-szabadságharc és a Habsburgoktól való függetlenedési törekvés jut eszébe. Az azonban már kevésbé él a köztudatban, hogy Rákóczi milyen politikai befolyással bírt, korában milyen fontos politikai nézeteket vallott. A fejedelemmel összefüggésbe hozható fennmaradt írásos emlékek pedig javarészt a szabadságharchoz kötődnek, és azokat nem is maga Rákóczi írta személyesen. A licitre bocsátott levél éppen ezért olyan kivételes.

A december elején aukcióra kínált, XI. Kelemen pápának szóló levelet Rákóczi saját kezűleg 1718. február 10-én írta a törökországi Drinápolyból (ma: Edirne), hogy közbenjárjon az európai béke érdekében, ami a későbbiekben meg is köttetett. Soraiban leírta, hogy Franciaországból Törökországba utazott, miután a szultán biztosította a támogatásáról, és ígéretet tett fejedelemsége visszaállítására. Továbbá Rákóczi hangsúlyozta, hogy nem akadályozná a Habsburgok és a törökök közti békét, de javasolta más nagyhatalmak, a moszkvai cár, a lengyel és a porosz király bevonását, sőt, a pápa segítségét. Ugyanakkor szkeptikus volt a bécsi udvar válaszát illetően, és aggódott, hogy a török háború folytatása nagyhatalmi érdekek eszközévé válhat.

Rákóczi 1718-as levele a török földön tapasztalt bizonytalanságot tükrözi. Már öt hónapja próbált konkrét ígéreteket és szerződéseket elérni, eredménytelenül. A szultán ugyan ígéretet tett arra, hogy Rákóczi nélkül nem köt békét az osztrákokkal, és fejedelemsége visszaállítását is támogatja, azonban ezeket formálisan nem rögzítették. A helyzet egyszerre kecsegtetett reménnyel és hordozta magában a politikai bukás veszélyét: az osztrák-török háború eszkalációja erősíthette volna Rákóczi helyzetét, amit tovább fokozott egy spanyol követ ígérete egy lehetséges spanyol-török szövetségről.

Még van idő megnézni az árverés tárgyait!

A Központi Antikvárium aukcióját december 5-én, 17 órától tartják a Festetics Palotában (Andrássy Egyetem), ám addig nyitva áll a kapu az érdeklődők előtt a Múzeum körúton. Az antikváriumban (Múzeum körút 13-15.) december 4-ig hétköznaponként 18 óráig várja a kiállítás a látogatókat.

További információ az Axio Art honlapján, illetve az aukció részletes leírásában olvasható.

Az egykori fejedelem érzékletesen adta vissza a kétségeit a saját és a hozzá hűséges főurak sorsával kapcsolatban: „Veszélyes a békeszerződést kivárni, melyet a győztesek szabnak majd meg” – írta az esetleges békével kapcsolatban a törökök és Bécs között. Tartott a kiadatástól, ami végül elmaradt, ugyanakkor uralkodói címét sem kapta vissza. A béketárgyalások megkezdődtek, és július 21-én végül megkötötték pozsareváci békét, amiben csupán annyit rögzítettek, hogy a magyar bujdosók a határtól távol telepedjenek le az Oszmán Birodalom területén.

Az aukcióra kínált írás felér egy történelem órával, olyan hűen adja vissza a 18. század eleji erőviszonyokat. A dokumentum ritkaságát mutatja, hogy a kikiáltási ár tizenkét millió forintról indul, azonban nem ez az egyetlen kuriózum a tételek között.

Arany, Petőfi, Szendrey Júlia és még sokan mások

Rákóczi írásán túl számos ritkaságot böngészhetünk végig. Arany János egyik autográf kézirata szintén kalapács alá kerül. A Sors humora című versen érezni a költő kései szakaszára jellemző illúzióvesztett, rezignált hangulatot, ám sokkal személyesebb tragédiából merített. Lánya, Júlia a gyereke születése után fél évvel halt meg tüdőgyulladásban. Később Piroska a nagyszüleihez került, Aranyné Ercsey Julianna 1885-ös halála után pedig az unoka Arany Lászlóval élt, aki a lánynak ajánlotta a kéziratot. Mind Arany, mind a felesége, mind a fia tüdőbajban hunytak el.

Az aukción rengeteg könyvritkaság tűnik fel: megvásárolható Madách Imre Az ember tragédiájának vagy József Attila verses köteteinek első kiadása, de licitálhatunk Szendrey Júlia A szerencsétlen narancsfa című meséjének autográf címlapjára vagy az 1848-as tizenkét pontra Az irodalomrajongóknak szinte kötelező átnézni, milyen emlékek találhatnak nemsokára új gazdára.

Ez a cikk egy fizetett promóció, megrendelője a Központi Antikvárium Kft.

Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!