Kézi-Eb: Magyarország–Németország 28-35

Kézi-Eb: Magyarország–Németország 28-35
Fazekas Gergő nagy csatában – Fotó: Czeglédi Zsolt / MTI

A férfi kézilabda-Európa-bajnokság középdöntőjének harmadik fordulójában Magyarország a házigazda németekkel találkozott. 30 percen át versenyben volt a magyar csapat, de a második félidőben már csak egy csapat volt a pályán. Erről az ágról a franciák, a másikról a dánok és a svédek biztosították a helyüket. A németek ott lehetnek az elődöntőben, ha megverik a horvátokat.

Magyarország négy, a németek három ponttal várták a hétfő esti meccset. Az erő felett teljesítő magyarok még sohasem jutottak be egy Európa-bajnokságon a legjobb négy közé, míg olimpián és vb-n igen. A németek meg is nyerték már ezt a tornát, igaz nem mostanában, hanem 2016-ban. A sportágban teljesen elfogadott, hogy egy Eb-re gyűlik össze a legkomolyabb mezőny, ezért a legnagyobb kihívás jól szerepelni rajta.

Magyarország győzelemmel érkezett erre a találkozóra, miután 29-26-ra legyőzte a horvátokat. A németek úgy tudták 22-22-es döntetlenre menteni az osztrákok elleni meccsüket, hogy az utolsó tíz percben nem kaptak gólt. Ahogy a korábbi válogatott játékos, Borsos Attila rámutatott, a német kapus, Andreas Wolff lehet a kulcs. Nem szabad, hogy elkapja a fonalat, ahogy az eddigi meccseken. Valamint az is, hogy a hazai csapat mennyire tud rárohanni a magyar védelemre, és gyorsan befejezni a támadásait.

A két csapat legutóbbi összecsapását a 2019-es vb-n Magyarország 29-28-ra nyerte Lékai Máté utolsó másodpercekben elért góljával. Máthé Dominik sérült lába miatt nem tudta vállalni a játékot, Rosta Miklós viszont ott volt a keretben, már friss apukaként tudott visszatérni egynapos villámlátogatása után. A németeknél az egyik szélső, Kastening maradt ki.

ELSŐ FÉLIDŐ: Ancsin és Bodó bombái tartották a csapatot

A németek kezdtek, a magyar kapuban az előző fordulóban remekelő Bartucz László állt. Häfner és Bodó Richárd gólváltásával kezdődött, majd Bartucz rögtön védett, Lékai Máté viszont megtréfálta Wolffot. Köster is beköszönt, Bodó 10 méterről szétlőtte a jobb felsőt. Lékai hetesből is megtalálta az utat a kapuba. Öt perc után 4-3 volt ide, mert Bartucz leszedte Damhke labdáját a szélről.

Volt ugyan esély, hogy hárommal vezessünk, de a 10. percben már 6-6 volt. Lékai vette vállára ekkor a csapatot. Ancsin Gábor első gólja a legjobbkor jött, Dahmke most pontos volt a szélről. Chema máris belenyúlt a csapatba, Fazekas és Rosta is a pályán. Wolff helyére Späthet küldte be a kapitány, mert nem találkozott a labdával.

Bodó hatalmas bombákkal kezdett – Fotó: Czeglédi Zsolt / MTI
Bodó hatalmas bombákkal kezdett – Fotó: Czeglédi Zsolt / MTI

Az első negyedóra végére emberelőnybe kerültünk, Bodó bevágta a harmadik gólját, amire válaszoltak a németek, de mivel levitték a kapust, Ligetvári rögtön megtalálta a jó megoldást a félpályáról. Knorr hetesből egyenlített. (10-10)

Ancsin 11 méterről találta meg a bal alsót, Heymann pár másodperc múlva felelt rá. Fej fej mellett haladtak a csapatok, mindkét oldalon hibáztak. Ezek után Fazekas talpról volt eredményes, Häfner felugrott és a blokk felett lőtt a kapuba. Ancsin gondolatát kiolvasta a kapus, a 21. percben Heymann szerencsés góljával először vezettek a németek. (12-13)

Rosta góljaival és Imre Bence pattintásával fordítani is sikerült, de a 25. perc végén 15-15-öt mutatott az eredményjelző. Kohlbacher gólja után Chema időt kért, mert megakadt a támadás, létszámfölényben sem sikerült megmozgatni a német falat.

Szita pattintása tökéletes volt, Fazekas labdát szerzett, Ancsin bevágta, ismét nálunk volt az előny, de csak átmenetileg, mert Kohlbacher a duplájával gondoskodott arról, hogy a szünetre a németek 18-17-re vezessenek. „Sok gondunk van a védelemben, ezt meg kell oldanunk” – mondta az öltözőbe menet Chema az M4-nek.

MÁSODIK FÉLIDŐ: megroppanás

Az első magyar támadásnál Bodó kezéből kiperdült a labda, Knorr belőtte, először vezettek kettővel a németek. Bodó a kapufája után rosszul passzolt, Knorr könyörtelenül büntetett. (17-20) Mivel szétcsúszott a csapatjáték, a kapitány azonnal érezte, közbe kell avatkoznia, és időt kért. Két irányítóval próbálkoztunk, beállt Hanusz Egon is.

Ancsin törte meg az ötperces magyar gólcsendet, a másik oldalon Knorr büntetője landolt a kapuban. Előnyt kaptunk, Rosta lefordult, és gyorsan a kapuba tette a labdát. Steinert hetese hajszálpontos volt, a kapufa segítette be. A 39. percben Wolff megfogta az első labdáját a meccsen, Köster a szaggatottról talpról is kíméletlenül lőtt a kapuba. Először lett négy oda. (19-23)

Megpróbálkozott a kapitány a 7-6-os játékkal, ebből lett is egy gól – Ancsin szerezte –, de mivel üres volt a kapu, már büntették is. Imre Bence egy hosszú támadást fejezett be a szélről, Palasics ziccert védett, de Wolff is érezte, merre megy majd a labda. Kohlbacher a második tiszta helyzetét már nem hibázta el. Lékai hetesből hozta eggyel közelebb a csapatot, amikor a 45. percben jártunk. (22-25)

Knorr találatára Bodó nem tudott válaszolni, Dahmke ötre növelte a hazaiak előnyét. A német védekezés határozottan feljavult, lövőhelyzetig sem jutottunk el könnyen. Steinert ellenben villogott a másik oldalon. 22-28-nál újabb időkérésére volt szükség, nehogy egy csúnya kiütés legyen a vége.

Rosta ugyan betalált, Fazekas remek lövését kiszedte valahogy Wolff. A visszahozott Bartucz is védett egyet, Bodó pedig betörésből a rövid sarokba bombázott. Reménykedni azonban nem tudtunk, mert Golla beállóból a kapuba lőtt, Steinert pedig végigrohant a pályán. (24-30)

Bóka góljára Köster felelt, de Rosta szép góljával kezdődött az utolsó öt perc. A németeknek már minden bejön, Köster egy kínai figurát is értékesített. Fazekas kilőtte a bal felsőt, de mivel a magyar védekezés nem működött, a hátrány szűkítése sem sikerült. Az utolsó támadásokból a beállók villogtak, a 35-28-as végeredményt is Golla állította be.

Chema úgy értékelt, hogy ez az első olyan nap az Eb-n, amikor nem voltak versenyképesek.

„Megpróbáltuk a különböző felállásokat, de nem tudtunk párharcokat nyerni, a labdát csak mozgattuk, de nem támadtunk. A németek megérdemelten nyertek. Semmi nem működött ma. Megpróbáltunk történelmet írni, az a lényeg, hogy a hitünk megmaradjon szerdára, a franciák ellen.”

Németország–Magyarország 35-28 (18-17)
lövések/gólok: 48/35, illetve 41/28
gólok hétméteresből: 3/3, illetve 2/2
kiállítások: 6, illetve 2 perc
Magyarország: Bartucz – Bóka 1, Bodó 4, Bánhidi 1, Sipos, Ancsin 6, Lékai 4, cserék: Imre 2, Fazekas 2, Ligetvári 1, Palasics, Rosta 6, Szita 1, Ilic, Hanusz
Az állás: 1. (és elődöntős) Franciaország 8 pont, 2. Németország 5, 3. Magyarország 4 (119-116), 4. Ausztria 4 (108-112), 5. Izland 2, 6. Horvátország 1

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!