Váratlanul egy varrógép lett a síugró-világbajnokság főszereplője

Váratlanul egy varrógép lett a síugró-világbajnokság főszereplője
Marius Lindvik 2025. március 8-án a trondheimi versenyen, ahol végül törölték az eredményét a szabálytalan ruházata miatt – Fotó: Hendrik Schmidt / picture alliance / Getty Images

Vasárnap zárult a norvégiai Trondheimben az északisí-világbajnokság, és a hazaiak ahelyett, hogy ünnepelhették volna a sikereiket, például a hat sífutószámból hatot megnyerő Johannes Høsflot Klæbót, egy csúnya botrány kellős közepén találták magukat.

Szombaton a síugrók nagysáncos versenyét rendezték meg, amiben két sorozat után a norvég Marius Lindvik a második, honfitársa, Johann André Forfang a negyedik helyen állt. Az eredményeiket később törölték, mert a ruházatuk nem felelt meg a Nemzetközi Síszövetség (FIS) szabályainak.

Nem először történik ilyen, a világkupákon is rendszeresen ellenőrzik a síruhákat az ugrások után, de most nem önmagában egy ilyen teszt, hanem egy rejtett kamerás felvétel vezetett a lebukáshoz. Valaki videón rögzítette, hogy az előzetes kontroll után a norvégok síruháját a vezetőedzőjük, Magnus Brevig jelenlétében extra varrásokkal látták el, így merevebbé váltak, és hozzásegíthették őket a hosszabb ugrásokhoz.

Sandro Pertille versenyigazgató azt mondta, hogy már a verseny előtt is szóltak nekik, hogy a norvégok manipulálhatták a síruháikat, majd három ország, Ausztria, Szlovénia és Lengyelország hivatalosan is tiltakozott a zsűrinél.

Vasárnap Jan-Erik Aalbu, a norvég szövetség sportigazgatója elismerte, hogy tudatos csalásról van szó. „Megpróbáltuk átverni a rendszert, és ez elfogadhatatlan” – mondta.

Aalbu arról is beszélt, hogy a síugrók szabói tudták, hogy mit tesznek, de remélték, hogy a FIS-ellenőrök nem fedezik fel az extra varrásokat. Először át is csúsztak az ellenőrzésen, de a verseny utáni teszten már felfedezték a FIS-tisztviselők, hogy más anyagokat is használtak a varratokban. Hétfőn a norvégok vezetőedzője, Brevig is elismerte a csalást egy sajtótájékoztatón, és bár többek döntése volt, vállalta érte a felelősséget. Őt, valamint a szabót, Adrian Liveltent a norvég szövetség felfüggesztette.

A két kizárt versenyző, Lindvik és Forfang közleményt adott ki, amiben arról írtak, hogy ők nem tudtak arról, hogy manipulálták a ruháikat. Aalbu is úgy nyilatkozott, hogy a versenyzőket nem terheli ebben felelősség, és a varrótrükköt csak az utolsó versenyszámban vetették be.

Ezzel együtt megmarad a gyanú, hogy a többi eredményt sem tiszta eszközökkel érték el a norvégok. Lindvik világbajnok lett normál sáncon, a vegyes csapattal is hozott egy aranyérmet, a férfi csapattal pedig harmadikként végzett, míg Norvégia női válogatottja csapatban nyerte a vb-t.

Jogos kérdések lehetnek azok, hogy miért csak az utolsó számban csaltak a norvégok, amikorra már egy halom érmet nyertek. És miért csak két versenyző síruháját alakították át? Vajon az elképzelhető, hogy a síugrók sem vették észre a módosításokat?

A nemzetközi szövetség vizsgálatot indított az ügyben, amelynek eredményéről leghamarabb szerdán számolnak be.

A síugrásban a felszerelés mindig különös jelentőséggel bír, egy-egy módosítás jelentősen képes megváltoztatni a repülési képességeket. Az évente frissített szabályzat ezt igyekszik is kordában tartani – külön előírások vonatkoznak a ruhák szabására, anyagára és a lécekre is –, de ezzel együtt a fejlesztésekkel mindig keresik a kiskapukat vagy a szürke zónát. Legutóbb például a Négysánc-versenyen a hirtelen sokat javuló osztrák válogatott került a gyanúsítgatások kereszttüzébe, és úgy sejtették, hogy a sícipőik kötésén tudtak olyan változtatást végrehajtani, ami segítette a levegőbeli munkájukat.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!