A szabályok be nem tartásának sorozata is szerepet játszhatott abban, hogy meghalt öt ember a tavalyi Esztergom–Nyerges Rallyn

Tavaly márciusban öt ember meghalt az Esztergom–Nyerges Rally versenyen történt balesetben. Egy Rally2-es Škoda Fabia R5 versenyautó csapódott a nézők közé egy olyan szakaszon, ahol amúgy nem állhattak volna nézők. A baleset okairól és a felelősségekről itt írtunk bővebben.

Eddig két gyanúsítottat hallgattak ki halálos tömegszerencsétlenséget okozó foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt. Mindkét kihallgatott panaszt jelentett be a gyanúsítás ellen, amit az ügyészség elutasított – írta a 444.

Összetört versenyautó az Esztergom–Nyerges Rally helyszínén, Bajót közelében 2024. március 24-én – Fotó: Bodnár Boglárka / MTI
Összetört versenyautó az Esztergom–Nyerges Rally helyszínén, Bajót közelében 2024. március 24-én – Fotó: Bodnár Boglárka / MTI

A tragédia utána a Magyar Nemzeti Autósport Szövetség (MNASZ) felállított egy vizsgálóbizottságot. A jelentésük nyárra elkészült, de ennek a szövegét azóta sem hozták nyilvánosságra. A 444 azonban megszerezte a vizsgálóbizottság jelentését, amelynek megállapításai után szigorítottak is a hazai raliversenyek szervezésén. A jelentés főbb megállapításai:

  • A baleset nézőktől elzárt területen történt, az elzárás a szokásoknak megfelelően jelölve volt. Ha a nézők betartják a szabályokat, akkor elkerülhető lett volna a tragédia.
  • A versenyzőpáros ismerte a helyszínt, egyszer már végighaladtak itt versenytempóban.
  • A bizottság azt vélelmezi, hogy a versenyző a kevés versenytapasztalata miatt nem tudta korrigálni a technikai hibáját.
  • A versenyző az előélete alapján nem kaphatott volna A licencet.
  • A bizottság javasolta, hogy szigorítsák a méltányossági licenc kiadásának folyamatát, és vizsgálják felül az elmúlt két évben kiadott A licenceket. Ez meg is történt azóta.
  • A bizottság szerint alapvető szerepek nem voltak tisztázva: nem volt világos, hogy a személyzet egyes tagjai sportbíróként, pályabiztosítóként vagy vagyonvédelmi dolgozóként voltak-e jelen.
  • A felkért polgárőrök nem láthattak volna el olyan feladatot, amivel megbízták őket.
  • Az előzetes biztonsági terv az előírt határidőre nem készült el, és nem lett kijelölve a biztonsági bizottsággal közös pályaellenőrzés sem.
  • A biztonsági bizottság a biztonsági tervet a verseny előtt csupán két nappal kapta meg, és nem beazonosítható, hogy ki és mikor készítette el a verseny biztonsági tervét.
  • A bírói listán olyanok is szerepeltek, akiknek a verseny időpontjában nem volt bírói igazolványuk, érvényes vizsgájuk és biztosításuk.
  • Olyan gyakorló bírókat is beosztottak önálló feladat elvégzésére, akik önállóan nem láthatták volna el azt a tevékenységet.
  • Tisztázatlan, hogy milyen engedélyekkel rendelkezett az esemény, és ezek megfelelnek-e a hatályos jogszabályoknak, előírásoknak.

A bizottság álláspontja szerint a baleset bekövetkezésében a belső és külső szabályok be nem tartásának sorozata is szerepet játszhatott.

Az MNASZ a bizottság jelentése után több szigorításról is döntött. Felülvizsgálták a méltányosságból kiadott rali A licenceket, és soron kívüli oktatásokat szerveztek a versenyigazgatóknak, részlegvezetőknek az előírások betartásáról. A jelentéssel kapcsolatban kérdéseket küldtünk az MNASZ-nek, amint választ kapunk, beszámolunk róla.

Az MNASZ a Telex megkeresésére közölte, hogy az elnökség korábbi határozata alapján a rendőrségi vizsgálat lezárultáig nem hozzák nyilvánosságra a bizottság által készített jelentést. Hozzátették, hogy a sportszakmai jelentés a vizsgálatnak csak egy része, és a rendőrség feladata, hogy a további (nem sportszakmai) részleteket felderítse a balesetről.

„Az érintettekkel szemben óriási felelőtlenség volna a jelentés nyilvánosságra hozatala, hiszen az autósportban jelenleg uralkodó, egy szűk kör által szándékosan szított, hiszterizált környezetben könnyen kiáltanak ki valakit hibásnak – ezért kötelességünk megvárni a rendőrségi vizsgálat befejeződését”

– írta az MNASZ.

Arra a kérdésre, hogy a baleset után milyen intézkedéseket vezettek be a versenyek szervezésével kapcsolatban, azt válaszolták, folyamatosan fejlesztik, egységesítik a versenyekre vonatkozó biztonsági előírásokat. „A Szövetséghez azóta új munkatárs érkezett, akinek első számú feladata a Biztonsági Bizottság tagjainak támogatása, továbbá a hatóságokkal, szervezőkkel való kapcsolattartás” – tették hozzá.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!