Pert nyertek Jakabos Zsuzsáék a magyar állam ellen, 200 millió forint jár nekik

Pert nyertek Jakabos Zsuzsáék a magyar állam ellen, 200 millió forint jár nekik
Az egyesült államokbeli Világjátékokra utazó magyar csapat az eskütétel után a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem Athén előadótermében 2022. június 28-án – Fotó: Kovács Attila / MTI

6184

Magyarország 11 aranyéremmel a hatodik helyen végzett a nemzetek rangsorában a 2022-es Világjátékokon, amit az alabamai Birminghamben rendeztek. A sportért felelős minisztérium szerint azonban ezért a teljesítményért nem járt volna a sportolóknak a rendeletben meghatározott jutalom. Nyolc úszó, köztük Európa-bajnokok is perre mentek, és a bíróság másodfokon nekik adott igazat, így kamatokkal együtt összesen 200 millió forint jár nekik – derült ki a Telexhez eljuttatott dokumentumokból.

A Világjátékokon olyan sportágak szerepelnek, mint a kick-box, a kajak-kenu maratoni változata, a görkorcsolya, a búvárúszás vagy a vízi életmentés. 2022-ben 224 versenyszámban avattak bajnokot, 73 ország szerzett érmet, Németország 24 első hellyel zárt az élen, mögöttük az Egyesült Államok és Ukrajna lett a második 16–16 bajnoki címmel.

Magyarország egy 2013-as kormányrendelet alapján az ebben a versenyben 1–8. helyen végző sportolókat honorálja. Míg egy olimpián győztes magyar sportoló 55 millió forinttal gazdagodik, a Világjátékokon 17,5 millió jár az első helyezettnek, de a nyolcadik helyen végzőnek is egymillió forintot utalnak. Feltéve, ha megfelel a kritériumoknak, és van annyi részt vevő nemzet, amennyit a rendelet előzetesen megállapít. Maga a kvalifikáció is szigorú feltételekhez kötött, az érdemi verseny előfeltétel, nem lehet csak úgy benevezni egyes versenyszámokra. Általában 12–15 nemzetnek kell részt vennie egy eseményen, hogy az állami díjazás egyáltalán felmerüljön, ha nincs ennyi, akkor nem jár eredményességi jutalom.

Itthon a rendelet értelmében a Nemzeti Versenysport Szövetségnek (NVESZ) kell felterjesztenie a sportért felelős államtitkárság felé az eredményességi jutalomra a jogosultakat. A szervezet meg is tette ezt a 2022-es Világjátékok után, kilenc, úszásból ismert sportolóval szemben azonban úgy határozott, hogy az ő versenyszámuk nincs abban a körben, ami állami pénzjutalomra jogosítaná őket.

Az érintettek ezt vitatták, és közülük nyolcan jogi útra terelték az ügyet. A bíróság első fokon az NVESZ-nek adott igazat, másodfokon azonban a Fővárosi Ítélőtábla márciusban helyt adott a sportolóknak. Jakabos Zsuzsa, Verrasztó Evelyn, Balog Gábor, Gyárfás Bence, Senánszky Petra, Szabó Szebasztián, Takács Krisztián és Ugrai Panna esetében állapította meg a bíróság, hogy az NVESZ hibásan járt el, amikor kizárta őket a jutalomkörből. A sorrend azért lényeges, mert a nevek is így szerepelnek az ítéletben, Jakabos volt az első számú felperes.

Valamennyi érintett olimpikon, Jakabos és Verrasztó Európa-bajnokok is, a zentai születésű Szabó Szebasztián 50 pillangón rövid pályán világcsúcstartó is volt. Akadt olyan versenyző, aki 2022-ben a budapesti úszó-világbajnokság és a római Európa-bajnokság között iktatta a felkészülésébe ezt a versenyt, nyilván a pénzkereseti lehetőséget is szem előtt tartva.

Balog, Takács, Szabó és Gyárfás két váltószámban (akadályúszás és a 4×50 vegyes váltó) nyert, mindkétszer az olaszokat előzték meg, érmes helyre futott be mögöttük Németország, illetve Japán is. A teljesítményükért fejenként 17,5 milliós jutalmat kaphatnak, illetve a három év alatt felgyülemlett késedelmi kamatokat.

A 4×50 váltóverseny az alábbi videón megtekinthető:

Senánszkynak és Ugrainak 16,5 millió, Jakabosnak 12,5, Verrasztónak négymillió forint jár, amit az alperesnek, vagyis a Honvédelmi Minisztériumnak kell kifizetnie, mert a sport 2022 óta oda tartozik. A bíróság arról is határozott, hogy a versenyzőket felkészítő edzők az eredményességi jutalomra nem jogosultak. Más sportágakban edzők is kaptak, az említett úszók felkészítői nem. A fizetési határidő április 25-én jár le.

Az NVESZ jelenlegi főtitkárától, Andrejkó Edinától szerettük volna megtudni, hogyan kommentálja a szervezet a bírósági ítéletet, hibáztak-e. „Az NVESZ köztestület, nem kapott és nem rendelkezik információkkal ebben a témában, ezért nem tudunk önnek választ küldeni” – írta. Majd arról is érdeklődtünk nála, hogy a szervezet összesen mekkora jutalomra terjesztette elő a versenyzőiket és felkészítőiket három évvel ezelőtt, erre nem válaszolt. A sportért felelős államtitkárságtól többek közt azt kérdeztük, miért nem fizettek eddig. Amint válaszolnak, beszámolunk róla.

Egy korábbi interjúnkban Jakabos így beszélt az életmentés versenyszámról: „Nagy kihívás volt, egy hatvankilós babával úszni nem könnyű. Jó kiegészítő sport, és emberpróbáló lebukni hetvenkét méter után a víz alá, és felhozni onnan egy babát. Sokkal nehezebb, mint elsőre gondoltam. Ezért külön öröm, hogy váltóban nyertünk.”

Már 2014-ben, miután a kormányrendelet életbe lépett, parázs vita alakult ki a jutalom mértékéről, akkor ezt az Indexen meg is írtuk. Akkor a Magyar Olimpiai Bizottság alá tartozott a teljes sport felügyelete, így ők tettek ajánlásokat az Emberi Erőforrások Minisztériumának, ahová a kormányban a sport akkor éppen tartozott. Összesen 492 millió forintot kaptak a versenyzők és edzőik.

Az idei világjátékokat egyébként a kínai Csengtuban rendezik augusztusban. Arról egyelőre nincs hír, hogy az állami javadalmazás rendszerén módosítanának.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!