Meghalt Garami József

Cikkünk frissül.
Nyolcvanöt éves korában meghalt Garami József, a magyar futballválogatott egykori szövetségi kapitánya. Garami József halálhírét a volt csapata, a Pécsi Mecsek FC jelentette be a honlapján.
A pécsi csapat megemlékezésében leírja Garami tömör életútját. A szakember 1939. augusztus 9-én született Pécsen, játékosként csak helyben játszott. A Pécsi Dózsában 1953-ban szerepelt először, jobbösszekötőként tíz évig játszott itt. Mindent egybevetve 61 bajnoki, illetve két Intertotó Kupa-mérkőzésen szerepelt a lila-fehér mezben. Játszott később a PVSK és a Komlói Bányász csapataiban, majd visszatért a pécsi vasutas klubhoz.
Futballista pályafutása lezárása után 1960-ban felvételt nyert a Pécsi Tanárképző Főiskola magyar-orosz-testnevelő szakára, ahol négy évvel később diplomázott. Edzősködését a Pécsi Sportiskolánál kezdte, majd 1973-85 között a Pécsi Dózsánál, illetve a jogutód PMSC utánpótlásánál dolgozott, elnyerve idővel a mesteredzői címet. 1985-ben lett az NB I-es Pécs vezetőedzője, első, bennmaradásért vívott meccsén 1-1-es döntetlent ért el a Ferencváros ellen.
Összesen 217 bajnokin ült a csapat kispadján, ami azóta is klubrekord. 99 győzelem mellett 63 döntetlent ért el, 66-szor pedig kikapott. Az 1985-86-os első osztályú évadban ezüstérmes lett, majd 1990-ben megnyerte a csapattal a Magyar Kupát, 1991-ben pedig bajnoki bronzérmes lett. 1987 őszén megbízott szövetségi kapitányként öt találkozón irányította a válogatottat is.
Pécs után 1993-96 között az Újpesti TE, 1996-98 között MTK Hungária FC, 1999-2001 között a Győri ETO, 2002-03 között a Ferencváros edzője volt. Utána több mint 10 évig irányította az MTK-t. Az MTK-val 1997-ben és 2008-ban, a Ferencvárossal 2003–2004-ben lett bajnok, Magyar Kupát a Pécs mellett 1997-ben és 1998-ban az MTK-val, 2003-ban a Ferencvárossal nyert. Senki nem ült nála több mérkőzésen a kispadon a magyar élvonalban – írja róla a pécsi csapat. Garami 2015-ig edzősködött, utána az MTK szakmai igazgatója lett.
A szakember a közelmúltban költözött haza Pécsre. „Nem neheztelt rá azért senki, mert egykor továbbállt, hiszen amit a PMSC-vel véghezvitt a ’80-as, ’90-es években, azt sosem lehet neki teljesen meghálálni” – fogalmaz a klub közleménye. Neki hála olyan eredményeket ért el egykor a klub, amik miatt idelátogatott a holland Feyenoord, az angol Manchester United, vagy a német VfB Stuttgart.
Pályafutása egyik legfőbb klubja, az MTK is megemlékezett Garamiról. Kiemelték, a 2008-as bajnoki címet „javarészt akadémistáinkra épített együttesével” érte el, ekkor elnyerte a hazai Szuperkupát is, valamint az Év Edzője lett, előtte pedig kétszer megkapta az Orth György-díjat is. Bajnoki ezüstérmet egy, bronzérmet két alkalommal nyert még az MTK élén a közlemény szerint. Karrierje egyik legfontosabb elismerése volt, amikor 2013-ban megkapta a Magyar Érdemrend lovagkeresztjét. Legfőbb érdemét így foglalták össze:
„Talán szakmai sikereinél is lenyűgözőbb volt személyisége, hiszen Garami Józsefről elmondható az, ami igazán kevesekről a honi labdarúgásban, az ország minden stadionjában szeretettel és tisztelettel fogadták a rivális klubok szurkolói és vezetői.”
A klub tavaly ezzel a videóval ünnepelte a legendás edző 85. születésnapját:
Garamiról a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) is megemlékezett egy közleményben. A szövetség megemlíti, hogy 2019. augusztus 9-én, a 80. születésnapján róla nevezték el a pécsi utánpótlásképző-központot. Garami Józsefet a Magyar Labdarúgó Szövetség saját halottjának tekinti.