Az MLSZ rámutatott, miben vagyunk utolsók a régióban, de a nézőszámban van előrelépés

Május 9-én a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) elnököt és elnökséget is választ, és emellett szavaznak a 2025-2030-as évek stratégiájáról. A 60 oldalas dokumentumot a szövetség már közzé is tette, a jelenlegi elnök Csányi Sándor is erről beszél majd a küldöttgyűlésen. Egyelőre nincs hír arról, hogy lenne kihívója a posztot 2010 óta betöltő Csányinak.

A stratégiában visszautalnak az előző öt évre, és kritikusan megállapították, hogy a piaci alapú gazdálkodás nem valósult meg.

Az a folyamat viszont elindult, hogy több magyar legyen az NB I.-ben, és az is, hogy a fiataloknak több játéklehetőség jusson. Bár azt is leírják, hogy 2020-21-hez képest 2023-24-ben a fiatalok pályán töltött percei egy teljes perccel sem emelkedtek, vagyis az előrelépés minimális. Az edzőképzés megújításáról azt rögzítették, hogy az megvalósult.

Az is kiderült az előző évek vizsgálatánál, hogy átlagban mérkőzésenként nincs hét magyar labdarúgó a mérkőzéseken. Az MLSZ most azt tervezi, hogy csak az a klub kaphat támogatást, amelyiknél végig lesz öt magyar játékos a pályán. Az NB II-ben csak magyarok léphetnek pályára, két fő U20-as labdarúgónak végig a pályán kell lennie. Azt is kikötötték, hogy az NB II.-ben csak magyar edző dolgozhat.

Elismerik, hogy az akadémiák száma indokolatlanul magas, és ezek szakmai munkájára az MLSZ-nek csekély ráhatása van. Kivált, mert a finanszírozásuk a szövetség hatáskörén kívül történik. A kiemelt akadémiákat egyenesen az állam támogatja minden évben milliárdokkal, de a rendszerben nincs semmilyen követelmény lefektetve.

A jelentés arra is rámutatott, hogy a fiatal labdarúgók külföldi értékesítésében a játékosok számát és összértékét tekintve is messze az utolsók vagyunk a régióban.

Az elemzésből az is kiderült, hogy az NB I. az UEFA-koefficiense alapján ma Európa 22. legerősebb bajnoksága, ami komoly előrelépés a 2010-es 36. helyhez képest, az átlagos nézőszám 2024-re meghaladta a 4.000 főt, ami 44 százalékos emelkedést mutat 2010-hez képest. Ebben értelemszerűen a megújult infrastruktúra is jótékony szerepet játszott.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!