Ha már Rossi belengette a pótselejtezőt, megnéztük, ott kiket kellene megverni a vb-re kijutásért

Ha már Rossi belengette a pótselejtezőt, megnéztük, ott kiket kellene megverni a vb-re kijutásért
Marco Rossi és Szalai Ádám Azerbajdzsánban, a kedd esti meccsen – Fotó: Czeglédi Zsolt / MTI

A magyar fociválogatott csaknem negyven éve, 1986-ban volt ott legutóbb a világbajnokságon, és mostanában újra sokszor kerül szóba a vb-részvétel. Az azeriek keserves, 2-1-es legyőzése után Marco Rossi is elmondta meglátásait a vb-részvételről, és kifejezetten reálisan közelített a kérdés felé.

A Nemzetek Ligáját vasárnap megnyerő Portugália a selejtezőcsoportunk abszolút favoritja, a portugálokat egyszer sem sikerült legyőznie a múltban a magyar válogatottnak, még a magyar foci legszebb időszakaiban sem.

A jelenlegi erőviszonyok alapján reálisan azt mondhatjuk, hogy az írekkel lehetünk versenyben a pótselejtezőt érő második helyért a csoportban, és itt egy kis hátrányt jelent, hogy éppen ellenük, Dublinban, vagyis idegen pályán kell kezdeni a selejtezősorozatot szeptember 6-án. Ilyenkor, a szezon elején sok játékos még azzal küzd, hogy tudja-e biztosítani helyét a klubjában, megfelelő mennyiségű játéklehetőséget kap-e.

Egy dublini döntetlen és Írország legyőzése a Puskás Arénában, plusz az örmények elleni kötelező két győzelem (ez sem ujjgyakorlat) garantálná a második helyet a csoportban. Eddig azt gondolhattuk, hogy ha ez nincs meg, még mindig számíthatunk a Nemzetek Ligájában elért 11. helyünkre, mert a tizenkét csoportmásodik mellé az NL-ből négyen csatlakoznak a pótselejtezőre. Az UEFA azonban a legfrissebb módosítása szerint nem az abszolút sorrendet veszi figyelembe.

A vb-selejtezők már több csoportban elkezdődtek, annyi már most látható, az olaszok lépéshátrányban vannak a norvégokkal szemben, mert Oslóban kaptak egy hármast. A horvátok erőt demonstráltak a csehek 5-1-es felülmúlásával, a románok váratlanul kikaptak hazai pályán 1-0-ra a bosnyákoktól.

Megnéztük, milyen ellenfeleink lehetnek a tizenhat résztvevős rájátszásban. Ehhez a papírformát és a már meglévő eredményeket vettük alapul.

A jó eséllyel csoportelső és egyenes ágon kijutó csapatok eszerint: Németország (A), Svájc (B), Dánia (C), Franciaország (D), Spanyolország (E), Portugália (F), Hollandia (G), Ausztria (H), Norvégia (I), Belgium (J), Anglia (K), Horvátország (L).

A minket jobban érdeklő rész most következik, a jó eséllyel csoportmásodik csapatok, közülük kaphatunk ellenfeleket a már eddig is sokat emlegetett rájátszásban: Szlovákia (A), Svédország (B), Görögország (C), Ukrajna (D), Törökország (E), Finnország (G), Bosznia (H), Olaszország (I), Wales (J), Szerbia (K), Csehország (L). Plusz az NL-ből csatlakozók négyen.

Ezt a tizenhat csapatot négy ágra szedik, a novemberi FIFA-világranglista-helyezések alapján kerülnek a kalapokba. Az első és a második kalapban lévők hazai pályán vehetik fel a harcot, az NL-ből érkezők automatikusan a negyedik kalapban lesznek, így nem lehetnek pályaválasztók, és fixen első kalapos riválist kapnak. Ennek megfelelően a második kalapos ország a harmadikból érkezővel méri össze az erejét. Szóval nagyon nem mindegy, hogy egy ország milyen eredményekkel jut el a csoport második helyére, mert a világranglistán minden lőtt vagy kapott gólnak jelentősége van.

A Puskás Aréna sokáig bevehetetlen erődnek látszott, de idén aztán a törökök és a svédek is nyertek itt – de még így sem kell különösebben részletezni, mekkora előny egy ilyen, egymeccses lebonyolításban pályaválasztónak lenni.

De lássunk egy verziót arra is, ha Írország a magyarok elé kerülne a csoportban (és persze a többi csoportban is nagy mozgások várhatók, mert a vb-részvétel minden csapatban nemzetben pluszenergiákat mozgósít.) Szóval a pótselejtező lehetséges mezőnye így nézne ki: Szlovákia, Svédország, Görögország, Ukrajna, Törökország, Írország, Finnország, Bosznia, Olaszország, Wales, Szerbia, Csehország. Az NL-ből csatlakozók: Magyarország, Skócia, Lengyelország, Izrael.

Frissítés, 12:10 – az UEFA az új szabályai szerint értékesebbnek tartja a C vagy a D divízió első helyét is, mint az abszolút sorrendet. Vagyis San Marino és Moldova is a magyar válogatott előtt van. Vagyis: a Nemzetek Ligájára nem számíthatunk. Az NL-ből csatlakozók így nézhetnek ki: Románia, Észak-Macedónia, Észak-Írország, Moldova, San Marino.

De visszatérve az optimális második helyhez: nyilvánvaló, hogy ebből a felhozatalból Boszniába vagy Finnországba lenne a legjobb menni, de ezt majd a ranglistás helyezések és a sorsolások döntik el, és ebből könnyen kijöhet akár még egy találkozó a törökök ellen Isztambulban. És öt nap múlva a győztesre még vár egy ellenfél, hiszen az első meccs időpontja március 26., a másodiké március 31. A kijutó ország akkor már azonnal tudni fogja, hogy a vb-n melyik csoportba kerül.

Még sok meccset rendeznek, a futball kiszámíthatatlansága velünk lesz, most csak azt szerettük volna szemléltetni, milyen rögös út várhat a csoportjában második Magyarországra.

Az is biztos, hogy a magyar válogatottnak a júniusi meccseken mutatott teljesítményénél lényegesen több kell szeptemberben, és még arra is rá kell tennie egy lapáttal, főleg a helyzetkihasználáson jelentősen javítva márciusra, különben nincs esély a világbajnoki visszatérésre.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!