A Liverpool új, magyar kapusa, miután felszállt a klub magángépére: Nincs itt sehol kandi kamera?

A Liverpool új, magyar kapusa, miután felszállt a klub magángépére: Nincs itt sehol kandi kamera?
Pécsi Ármin és partnere az EM Sports szezonzáró partiján – Fotó: Somay Márk / M15

845

„Egy percre csendben maradtam, vagyis inkább elakadt a szavam. Kérdezte is a menedzserem a telefon másik végéről, hogy valami baj van? Húsz, de lehet, hogy harminc perc is eltelt, amikor visszahívtam, és mondtam neki, ne haragudjon az átmeneti némaságomért, természetesen szeretném meghallgatni, mit kínál a Liverpool”

– idézte fel az angol bajnokcsapat friss igazolása, Pécsi Ármin azt a beszélgetést, amikor Esterházy Mátyás felhívta őt a Liverpool érdeklődésének hírével. A csapat magyar tagjával, Szoboszlai Dominikkal csütörtök este, az EM Sports szezonzáró partiján, a Gábor M. Szőke Stúdióban tudott beszélni, mert mindkettejüket Esterházy cége menedzseli. Mi is itt beszélgettünk vele.

Pécsi kiváló mutatókkal zárta a szezont a Puskás Akadémiában, fontos érdemei voltak abban, hogy a klub a második helyen végzett az NB I.-ben, a címvédő Ferencváros mögött. A győri születésű kapus május végén került fel a 100 legígéretesebb tehetség listájára, amin most a 2004. január 1. után született futballistákat rangsorolják.

A listát különféle statisztikák alapján állítják össze, a szubjektív elemeket próbálják mellőzni. Pécsit ezen a 47. helyre tették, a listát a Barcelona két klasszisa, Lamine Yamal és Pau Cubarsí vezeti. A top 100-ba Pécsi mellett csak két kapus tudta beverekedni magát, az egyik a francia Toulouse (Guillaume Restes), a másik a belga Genk kapusa (Mike Penders). Rajta kívül csak egy magyar szerepel, a Wolfsburgban légióskodó Dárdai Bence a 72. helyen.

A húszéves kapus már csak azért is felkeltette a komolyabb klubok érdeklődését, mert a „prevented goals”, azaz a megelőzött gólok statisztikájában a harmadik helyet foglalja el a listán egész Európában azok között, akik folyamatos lehetőséget kapnak a játékra. Ezek után cseppet sem meglepő, hogy a hazai élvonalban ő mutatta be a legtöbb védést, bravúrokkal járult hozzá csapata pontszerzéseihez.

Pécsi Ármin véd a labdarúgó OTP Bank Liga 19. fordulójában játszott Puskás Akadémia–Ferencvárosi TC mérkőzésen a felcsúti Pancho Arénában 2025. február 9-én – Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI
Pécsi Ármin véd a labdarúgó OTP Bank Liga 19. fordulójában játszott Puskás Akadémia–Ferencvárosi TC mérkőzésen a felcsúti Pancho Arénában 2025. február 9-én – Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI

A Liverpool a mutatókkal tökéletesen tisztában volt, maga Pécsi is arról beszélt az Magyar Labdarúgó Szövetségnek, hogy megdöbbentette, milyen alapossággal és mekkora adatmennyiséggel térképezték fel őt. Ezt tetézte, hogy egy ötéves fejlődési projektet vázoltak fel előtte, ami szimpatikus volt neki. Ha nem nyeri el a tetszését, akkor nem biztos, hogy ezt az utat választja, még úgy sem, hogy gyerekkora óta a klubnak drukkolt, és az apja is Liverpool-fanatikus. A szerződéskötés után posztolt is egy fotót az Instára, amin már kisgyerekként a Pool mezében van.

Az angolok magángépet küldtek érte, el is terjedt gyorsan a hír, hogy a csapattal szintén hírbe hozott Milos Kerkezt várják ennek a fedélzetére – ezen ők kicsit mosolyogtak is, de így legalább nem jött ki idő előtt a hír, hogy ő utazik Liverpoolba. Pécsit elkísérte az apja és az őket képviselő menedzsment is. És hogy mi volt az első gondolata, amikor elfoglalta a helyét a repülőn?

„Az, hogy ez most tényleg velem történik, és nincs sehol kandi kamera? Visszafelé már elsősorban a megkönnyebbülést éreztem. Hogy sikerült, amiért odautaztunk. Azóta, különösen a gratulációk miatt, egyre inkább tudatosult bennem, hogy leigazoltak, és így kezdem szépen lassan feldolgozni, hogy a felkészülést az angol bajnoknál kezdem el, ami a legmerészebb álmaimban szerepelt eddig.”

Pécsinek öt év alatt kell igazolnia, hogy jó érzékkel választották ki a klub megfigyelői. Az első évben a felnőttekkel edz, és vélhetően majd az U21-es csapatban számítanak rá. A konkurencia még úgy is irdatlan erős, hogy az ír válogatott kapusa, Caoimhín Kelleher a Brentfordhoz távozott. Ott van ugyanis a brazil válogatott kapusa, Alisson Becker, a grúz válogatott Giorgi Mamardasvili, a 23 éves cseh válogatott Vítězslav Jaroš és az angol Harvey Davies, aki egy évvel idősebb Pécsinél.

Egyéni programot kap majd a nyári szünetre, ami eddig nem érkezett meg, de nem kötelező házi feladatként tekint rá, hanem mint a fejlődése alapkövére. Egyetlen területet nem is lehet kiemelni, ahol fejlődni szeretne, mert mindenben előre kell lépnie.

„Mindent el akarok lesni a Liverpoolnál, nemcsak a kapusoktól, a mezőnyjátékosoktól is, hogy hogyan kell igazi profiként gondolkodni és élni, edzeni. Meg kell szoknom azt az intenzitást és ritmust, ami náluk megszokott. Ez egy nagy esély, sokan várnak ilyenre, csak rajtam múlik, hogy megálljam a helyem.”

Pécsi még időben van, az idei szezonban az egész angol élvonalban egy 2003-as születésű kapus jutott szóhoz, a Tottenham dobta be hat meccsen a cseh Antonín Kinskýt. Inkább az a jellemző, hogy 23-24 évesen kapják meg tartósabban a bizalmat a kapusok.

A hasonlítgatás legcsekélyebb szándéka nélkül, a kontextus miatt említsük meg, hogy a Liverpool annak idején kiszúrta a tizenéves Gulácsi Pétert is, de ő végül nem mutatkozott be az angol élvonalban, mert a spanyol Reinában jobban bízott a csapat. Gulácsit a harmadosztályba adták kölcsön, onnan ment a Salzburg érintésével a Bundesligába, és ott húzott le tíznél is több szezont Lipcsében.

Pécsinek a saját útját kell járnia. Most van öt éve, hogy tudatosan építse magát, és igazolja a meccseken, hogy tényleg benne van az, amit észrevettek a játékosfigyelők – vagy akár még több is.

A szezonrázó partin Szoboszlai Dominikkal, Bolla Bendegúzzal és Schäfer Andrással is beszélgettünk.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!