A Nike a lehetetlen elérésére játszott, de egyelőre lőttek a női álommérföldnek
Faith Kipyegon csütörtök este Párizsban azzal vágott neki az egymérföldes (1609 méteres) távnak, hogy ő lesz az első nő, aki ezt négy percen belül lefutja. Ehhez sem a csúcstechnika, sem a seregnyi, szelet fogó és iramot diktáló férfi futó nem segítette hozzá, bő hat másodperccel maradt el az álomhatártól, ami ekkora távon nagyon sok.
A négy percen belüli mérföldet az 1900-as évek közepén csak az atlétika Everestjeként emlegették, olyan elérhetetlennek tűnt, mint a Himalája legmagasabb hegycsúcsa. 1954. május 6-án viszont az angol Roger Bannisternek sikerült áttörnie az álomhatárt, 3:59,4-et futott (erről az álommérföldről még az Indexen írtam), amivel mintha egy mentális gátat is ledöntött volna, mert utána ez egyre többeknek sikerült, és rohamosan javult a táv rekordja. Ma 3:43,13 az érvényes világcsúcs, és jó néhány középiskolás is tudott már négy percen belül futni. A férfiaknál ez már nem akkor kunszt, a nőknél viszont még mindig álom kategória.
Az elmúlt nagyjából tíz évben a közép- és hosszútávfutás rohamos fejlődésének lehetünk szemtanúi, amit leginkább az úgynevezett szupercipőknek köszönhetünk, de akár az olyan legális teljesítményfokozóknak is, mint a szódabikarbóna. A szupercipők megjelenése először a maratonfutáson hagyott nyomott, percekkel lett gyorsabb az élmezőny is, és adta magát, hogy érdemes megcélozni a két órán belüli időt.
A kenyai Eliud Kipchoge versenykörülmények között is viszonylag közel került ehhez, így az is kézenfekvő volt, hogy vele érdemes a tudományos, technikai kísérletnek és marketingkampánynak is felfogható projektbe belevágnia a Nike-nak, a szupercipőgyártás úttörőjének. Elsőre nem jött össze a két órán belüli idő, de 2019-ben Kipchoge már 1:59:40 alatt futotta le a 42,195 kilométeres távot preparált körülmények között. Ebben a projektben például kiderült, hogy milyen sokat jelenthet az, hogy hány segítő és milyen alakzatban veszi közre a futót, hogy a lehető legjobb aerodinamikai körülményeket biztosítsák, de szerepet kapott egy lézerfényes iramdiktáló készülék, a frissítés és maga a cipő is.
Az ottani eredményeket is felhasználva, a Nike idén azt találta ki, hogy a szintén kenyai Faith Kipyegon képes lehet négy percen belül futni a mérföldet. Kipyegon az előző években a pályaatlétikában szinte kipchogei magasságba emelkedett, szórta a világcsúcsokat, és 1500 méteren verhetetlenné vált, amit négy világbajnoki és három olimpiai bajnoki címe is bizonyított.

Kipyegon tartja egy mérföldön is a világrekordot, 4:07,64-et futott 2023-ban, tehát nagyjából nyolc másodpercet kellett volna faragnia, hogy áttörje a négy percet. Amikor előálltak ezzel az ötlettel, sok szakértő (itthon például az eurosportos Szabó Gábor) már akkor azt mondta, hogy ez lehetetlen küldetés, és nem is csak néhány tizedmásodpercen fog múlni a dolog. A Breaking4 projekt abban bízott, hogy a tökéletes iramdiktálással és a szélárnyék biztosításával Kipyegon képes lehet több mint 3 százalékot javítani az idején, de a szakértők a kenyai 1000 és 1500 méteren elért korábbi idejeinek projektálásával egyértelműen arra jutottak, hogy kizárt egy ilyen mérvű fejlődés. Steve Magness számításai szerint a 4 perces mérföldhöz legalább 1:53-as 800 métert kellene tudni, míg Kipyegon legjobbja ennél négy másodperccel gyengébb ezen a távon.
A Breaking4 tudósai viszont meg voltak győződve róla, hogy sikerülhet. Ebben az is megerősítette őket, hogy egy teszt során egy másik elit atléta a külön erre az alkalomra tervezett mezben és aerodinamikai formációban futva 3 százalékot tudott javítani ahhoz képest, amikor csak egyedül futott.
Kipyegon végül több mint egy másodperccel gyorsabb volt, mint a világrekordja, 4:06,22-t futott, ami önmagában nagy teljesítmény, de borzasztóan messze van a négy perctől. A kísérlet nagyjából ezer méterig még ígéretes is volt, az első 400-at 1:00,20 alatt futotta, 800-nál 2:00,75-nál haladt át, 1200-nál pedig 3:01,84-et mértek neki, amiből egy 4:03-as idő még mindig kijöhetett volna, de az utolsó 200-ra elfogyott.
Arról, hogy pontosan milyen részidőket terveztek meg Kipyegonnak előre, egyelőre nem tudni, de arra kevés esély volt, hogy az utolsó négyszázra látványosan felgyorsuljon. Kipyegon a verseny után azt mondta, hogy szerinte tíz éven belül lesz olyan nő, aki 4 perc alatt futja a mérföldet, és ezt elsősorban a technikai fejlődéstől várja. Azt mondta, a csütörtöki csak az első kísérlet volt, sokat tanultak belőle, és szerinte még többet ki lehet majd hozni mindebből.
„Mindent beleadtam. De azt hiszem, a fények is mindent beleadtak ma. De talán legközelebb utol tudom érni őket” – utalt a négyperces időt jelző, a pálya szélén körbefutó fényre.
A Nike nagy dobásra készült, de az időeredményt tekintve nagy pofonba szaladt bele. Persze a projektbe beleölt pénz még visszajöhet. A kísérlet miatt megtervezett, 3D-nyomtatott, aerodinamikus mez vagy a két éven át fejlesztett, pehelykönnyű, szintén nyomtatott sportmelltartó könnyen lehet, hogy mindenkinek elérhető lesz a boltokban. Kipyegon új szögese, ami 90 grammal könnyebb, mint az előző versenycipője, a korábbinál nagyobb energia-visszanyerést tett lehetővé, biztosan felhasználhatók lesznek majd ezek a fejlesztések is más termékeknél.