Mobilos alkalmazással lépett szintet a magyar kullancsfigyelő program

A Kullancsfigyelő oldal mellett idén már a PragmaTick nevű mobilos alkalmazás is segíti a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont kutatóit a Magyarországon először négy éve észlelt, azóta egyre jobban terjedő csíkos lábú, Hyalomma nevű kullancsfaj vizsgálatában. Az alkalmazásban a kullancsészlelések bejelentése mellett fontos infók is olvashatók az állatokról. Ez a kirándulószezon érkezésével ismét fontos, hiszen az erdőkben kullancsot irtani több okból sem lehet, a megoldás inkább a megelőzés.

A HUN-REN közleménye szerint a tavaszias februári időjárás miatt idén is korán találkozhatunk az őshonos, valamint a behurcolt kullancsfajokkal, például a Hyalommával is. Ezek megfigyelése különösen fontos, mert számos kórokozó, például a krími-kongói vérzéses láz vírusát is terjeszthetik, amelyek akár 30 százalékos halálozási aránnyal is járhatnak. Ezek a kullancsok tőlünk délebbre őshonosak, de a vándormadarakkal könnyen terjednek, a klímaváltozás miatt pedig egyre nagyobb eséllyel élnek túl, és találnak megfelelő körülményeket a mi éghajlatunkon is.

Bizakodásra adhat okot, hogy az elmúlt négy év alatt összesen 19 Hyalomma kullancsot sikerült begyűjteni az ország különböző pontjairól, de eddig nem találták meg bennük a krími-kongói vérzéses láz vírusát. Ettől még a tavaszi észlelések különösen fontosak lehetnek, mert ezek helyi áttelelésre vagy hazai szaporodásra utalhatnak. A HUN-REN kutatói arra kérik a lakosságot, hogy kullancsészlelés esetén figyeljék meg, fotózzák le az állatot, és ha Hyalomma fajra gyanakszanak, őrizzék meg, majd jelezzék ezt nekik.

Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy ha ilyen veszélyes kullancsok terjednek az országban, miért nem merül fel a kullancsirtás az erdőkben. A Pilisi Parkerdő múlt héten tett közzé erről egy posztot, mint írták, ennek több oka is van. Az egyik, hogy a rovarirtó szerek miatt a természet egyensúlya sérülhetne, hiszen ezek más rovarokat is elpusztíthatnak. A Pilisi Parkerdőben amúgy a védettség miatt tilos is a rovarirtó használata, és amúgy nem is lenne értelme, mert a kullancsok könnyen visszatelepednének a környező területekről.

„A kullancsok elleni védelemben a megelőzés a megoldás!” – írták a posztban, hozzátéve, hogy a védekezés a látogatók tudatosságán múlik. A poszt szerint megfelelő öltözködéssel, kullancsriasztók használatával, az alapos átvizsgálással és a kedvenceink védelmével sokat tehetünk magunkért és a természetért is.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!