Jövő tanévben is legalább 1500 diák tanulhat tandíjmentesen a Corvinuson

Döbbenettel olvasták a Corvinus Egyetemen az Akadémiai Dolgozók Fóruma által múlt szerdán közölt adatokat az állami finanszírozású férőhelyek nagyarányú csökkentéséről az egyetemen. A Corvinuson ugyanis a 2020-as modellváltás óta nincsenek államilag finanszírozott helyek, a tandíjmentes képzésre jelentkező diákok Corvinus ösztöndíjat kaphatnak. Az ösztöndíjas helyekre bejutott, azaz térítésmentesen tanulók aránya pedig lényegében nem változott, az utóbbi években rendre a felvettek 80 százaléka, azaz 1500 fő körül alakul az alap- és mesterszakokon együttesen. Szabó Lajos, a Budapesti Corvinus Egyetem oktatási rektorhelyettese válaszol.
Aki tandíjmentesen szeretne tanulni a Corvinuson, annak állami finanszírozású hely egyáltalán nem elérhető, csak a Corvinus ösztöndíj?
Szabó Lajos: Igen, 2020 óta a Corvinus ösztöndíjjal lehet térítésmentesen tanulni az egyetemen alap- és mesterszakokon is, állami ösztöndíjat azóta egyáltalán nem kínálunk. A Corvinus ösztöndíjat nem az állam, hanem a Maecenas Universitatis Corvini Alapítvány biztosítja. Az egyetem és az alapítvány saját döntése, hány finanszírozott helyet biztosít egy adott évben.
Hogyan alakult az utóbbi években Corvinusra bejutók száma, és közülük hányan kaptak ösztöndíjat?
A bejutási ponthatár meghúzásakor a minőséget nézzük. Az évek során legfeljebb plusz-mínusz 50-100-zal változott a szám, ami azt jelenti, hogy átlagosan évente 1800-1900 hallgatót veszünk fel alap- és mesterszakokra, akik közül mintegy 1500-an tanulhatnak ösztöndíjjal.
2020 óta nagyjából az a felvett hallgatói létszám jellemző, ami a tavalyi számokban is látszik: a 2024 szeptemberében induló képzésekre összesen 1871 hallgatót vettünk fel a magyarországi felvételizőknek szóló felvi rendszeren keresztül. Alapképzésre 1376 főt, mesterképzésre 439-et, az ötéves osztatlan képzésre pedig 56 főt. A nappali alapszakokon a felvettek 75 százaléka, mesterszakokon 93 százalékuk kapott Corvinus ösztöndíjat. Ez azt jelenti, hogy évente mintegy 1500 elsőéves hallgató tanulhat térítésmentesen a Corvinuson.
Ezért olvastuk döbbenettel az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF) által közölt adatokat, mert azok nem felelnek meg a valóságnak. Amit állítottak, hogy 48 százalékkal csökkent az állami finanszírozott helyek száma a Corvinuson, két okból sem igaz. Egyrészt nincsenek állami finanszírozott helyek a Corvinuson, tehát nem volt minek csökkennie, másrészt pedig a Corvinus ösztöndíjas, tehát a térítésmentes hallgatói létszám eddig sem csökkent, és ezután sem fog, ahogy az összes felvett diák létszáma sem. Legalább az eddigi arányokat akarjuk tartani a jövőben is, sőt, inkább növelni tervezzük a felvettek és az ösztöndíjasok számát.
Sajnáljuk, hogy az ADF nem kérdezett meg minket, mielőtt rólunk információkat közölt. Öt éve kommunikáljuk, hogy nincsenek állami finanszírozású, csak Corvinus ösztöndíjas térítésmentes helyeink. Természetesen továbbra is várjuk a tehetséges, motivált diákokat a középiskolákból, akik a Corvinuson szeretnének tanulni tandíjmentesen is. A tavalyihoz hasonló, változatlan feltételeket kínálunk nekik, és minden felmerülő kérdésre szívesen válaszolunk, a toborzással foglalkozó kollégáinkat az egyetemi honlapon és a közösségi média felületein is elérik, akik szívesen segítenek, válaszolnak a felmerült kérdéseikre.
Miben különbözik hallgatói szempontból az állami finanszírozású hely a Corvinus ösztöndíjas helytől?
Mindkettőre a felvi.hu-n keresztül kell pályázni, ebben nem különböznek. Ha azonban valaki állami finanszírozású képzésben vesz részt, a végzés utáni 20 évben legalább az állami ösztöndíjas félévek számának megfelelő ideig hazai munkaviszonyt köteles fenntartani. A Corvinus ösztöndíj esetében nincs ilyen megkötés, szabadon lehet akár itthon, akár külföldön is munkát vállalni, ami lényeges különbség.
Emellett a Corvinus ösztöndíj egy átjárható rendszer, míg az állami ösztöndíjas–állami önköltséges képzési struktúra sokkal rögzítettebb. A Corvinuson – ahogy az állami finanszírozás esetén más egyetemeken – is van egy jogosultsági minimum tanulmányi eredmény az ösztöndíj megtartásához, de fontosabb, hogy minden év végén évfolyamonként és szakonként sorba rendezzük a hallgatókat tanulmányi átlaguk alapján, és újraosztjuk az ösztöndíjas helyeket. Például ha egy szakon 80 ösztöndíjas és 20 fizetős hely van meghatározva, akkor az első 80 diák marad térítésmentes képzésben, az utolsó 20 pedig költségtérítéses formában folytathatja a tanulmányait. A kezdeti ösztöndíjas-térítéses arány egyébként nem változik a képzés során.
Aki tehát önköltségesen kerül be a képzésbe, de jól tanul, akkor a második évtől térítésmentesen tanulhat tovább. Aki viszont ösztöndíjasan kezdte, de rosszabbul tanul, az egy évig költségtérítéses lesz.

A felvi.hu-n történő jelentkezés során a hallgatók tisztában vannak azzal, hogy nem állami ösztöndíjas helyre pályáznak a Corvinusnál, hanem az egyetem saját ösztöndíját kaphatják meg, az államitól eltérő feltételekkel?
Igen, a visszajelzések alapján leendő hallgatóink tudják, mit jelent a Corvinus ösztöndíj, és értik is, hogyan kell erre jelentkezni. De ezen a helyen röviden összefoglalom a jelentkezés módját: a felvi rendszer finanszírozás szempontjából két kategóriát ismer: az „A” mint állami finanszírozású és a „K” mint költségtérítéses, tehát fizetős kategóriát. Aki a Corvinus esetében ösztöndíjas, tehát térítésmentes helyet szeretne, annak a Corvinus adott képzésénél az „A” betűt kell megjelölnie. A Corvinus esetében tehát a felvi.hu-n az „A” finanszírozási forma jelenti a Corvinus ösztöndíjas, tehát térítésmentes képzési formát.
Miért döntöttek a teljesítményközpontú ösztöndíjrendszer mellett?
A Corvinuson a jövő potenciális vezetőit képezzük a közgazdaságtan, az üzlet és menedzsment, valamint a társadalomtudományok területén, akik akkor lesznek sikeresek, és az általuk irányított szervezet is akkor boldogul, ha magas teljesítményt tud letenni az asztalra. Szerintünk ezt a teljesítményt jutalmazó rendszert meg kell tanulniuk a hallgatóknak, függetlenül attól, hogy for-profit vagy nonprofit szférában helyezkednek majd el.
Aki már kapott Corvinus ösztöndíjat, pályázhat állami finanszírozású helyre más egyetemen?
Igen, megmarad az összes állami félévük, mivel a Corvinus ösztöndíj nincs benne az állami finanszírozásos rendszerben, ez is előnye az itteni diplomaszerzésnek.
Milyen további ösztöndíjak érhetők el az egyetemen?
Eredményeik alapján tanulmányi ösztöndíjat is kaphatnak a hallgatók, ugyancsak corvinusos alapítványi finanszírozásból. Ilyenkor a teljesített kreditekkel súlyozott érdemjegyek átlagát nézzük. Ezt a diákság 25 százaléka kapja meg, szakonként és évfolyamonkénti rangsorban a legjobb 25 százalék. Összege 40 ezertől 80 ezerig terjed, ezt fél évig havonta kapják az ösztöndíjat elnyert hallgatók.
Ezen kívül van közéleti ösztöndíjunk is, a Corvinuson ugyanis nagyon aktív a diákélet a tanterven kívül is, több szakkollégium, több mint 40 diákszervezet működik, szervezünk TDK- (tudományos diákköri) és esettanulmány-versenyeket is. Ezeken mind pontokat gyűjthetnek a hallgatók a teljesítményük alapján, amelyek után közéleti ösztöndíjat kaphatnak – de például a TDK-s eredményeket külön is jutalmazzuk.
Emellett elérhetőek szociális ösztöndíjak is az egyetemen, rászorultsági alapon rendszeres és nem rendszeres formában is, a rászorultság mértéke szerint változatos összegekben, valamint speciálisan a kollégiumi lakhatást is támogatjuk.
A hallgatók továbbá demonstrátorként is bekapcsolódhatnak a tanszékek életébe, részt vehetnek tananyagfejlesztésben, bevonják őket tanulmányok, kisebb kutatások készítésébe, és részt vehetnek szakmai-tudományos rendezvények szervezésében is, amiért mind külön díjazást kapnak.
A lényeg, hogy a hallgatók az órákon kívül is tudományos, szervezési, gyakorlatban alkalmazható, tudásukat és kompetenciájukat fejlesztő tevékenységet végezhessenek, sok területen kipróbálhassák magukat, tisztába jöjjenek erősségeikkel és a gyengeségeikkel is, és fejlesszék azokat. Ehhez természetesen tanácsadást, mentorálást, tehetséggondozást is biztosít az egyetem.

A nem nappali, hanem esti vagy levelező képzésekre jelentkezők milyen feltételekkel tanulhatnak a Corvinuson?
A modellváltás óta az a stratégiánk, hogy elsősorban nappali képzési szakokon, jelenléti oktatással tanítunk. Alapképzésen nincs is esti vagy levelező szak, mesterképzésen is csak két ilyen kivétel van: a gazdaságinformatikus esti képzés és a közgazdász tanár szak levelező tagozaton. Ez utóbbi már végzett, gyakorló tanároknak szól, akik szeretnének közgazdász tanárrá válni. Mindkét szak önköltséges. Emellett vannak szakirányú vagy posztgraduális képzéseink is a diplomával már rendelkezőknek, de ez már más képzési forma.
Terveznek-e változtatni a Corvinus ösztöndíj rendszerén, a térítésmentes helyek arányán a jövőben?
Az arányon, tehát azon, hogy a Magyarországról érkezők, vagyis a felvin keresztül felvettek milyen arányban kapjanak ösztöndíjat, nem szeretnénk változtatni. Azaz legalább ilyen jó arányokat szeretnénk, mint amik most vannak. A rendszert legfeljebb finomhangolni tervezzük, például úgy, hogy még kiszámíthatóbb legyen, milyen teljesítmény mellett tudjuk garantálni a Corvinus ösztöndíj megtartását a hallgatóknak.
A cikk megjelenését a Corvinus Egyetem támogatta.