Egy év alatt válhatsz vezetővé a Decathlon tehetségprogramjában

Fotó: Decathlon

Egy év intenzív program: gyakorlati tapasztalatszerzés és vezetőképzés, melynek sikeres teljesítését követően a résztvevők akár már egy áruház vagy valamely nagyobb terület vezetőjeként folytathatják karrierjüket. Ebben az időszakban ráadásul végig a beosztásnak megfelelő fizetést is kapnak. Ezt ajánlja a Decathlon azoknak a fiataloknak, akik a kereskedelemben képzelik el karrierjüket, és nem szeretnének hosszú éveket várni, míg vezető beosztásba kerülnek. Arról, hogy pontosan mi a Future Leaders Program, miért indították és mit nyújt a 12 kiválasztott résztvevőnek, Vida Csaba tehetségtoborzási vezetőt kérdeztük.

Miért nem a belsős munkatársak közül választanak áruházvezetőket?

Vida Csaba: A Decathlon közel 20 éve van jelen Magyarországon, mindig is kiemelt szempont volt, hogy belülről nevelje ki a jövő kereskedelmi vezetőit, hiszen a cég hosszú távú befektetésként tekint a tudatos utánpótlás-nevelésre, a tehetségmenedzsmentre. Jelenleg mind a 24 magyarországi áruházunk élén szinte kivétel nélkül belülről érkező áruházvezető áll, azonban az ágazati kihívások miatt szeretnénk kifelé is megnyitni ezt a lehetőséget, a munkaerőpiacról is keresni 12 tehetséget. A Future Leaders Programot azért hívtuk életre, hogy – a belső tehetségfejlesztés mellett, 12 magas vezetői potenciállal rendelkező külső tehetséget is találjunk és neveljünk ki. Olyan jelölteket, akik készen állnak arra, hogy a Decathlonban kezdjék meg a karrierjüket.

Melyek ezek az ágazati kihívások? Hogyan látja a Decathlon a jelenlegi munkaerőpiaci helyzetet a kiskereskedelmi szektorban?

A kiskereskedelmi ágazat mindig is gyorsan változott, de az elmúlt öt évben még dinamikusabbá vált. Nemcsak a fogyasztói attitűd alakul folyamatosan, hanem a munkáltatói és a munkavállalói igények és preferenciák is, főként a technológiai fejlődés, a környezeti és iparági kihívások tükrében. Mindeközben az új generációk köréből kevesebben választják a kiskereskedelmet, például a hétvégi munka miatt – a szektor szereplői között ezért is elég erős a verseny az ambiciózus tehetségekért. A tét az, hogy ki tud minél több fiatalt magához vonzani, valódi karrierutat kínálva nekik, amihez ma már nem elég jelen lenni, értéket és perspektívát kell tudni biztosítani.

Vida Csaba. Fotó: Képszerkesztőség /© Tuba Zoltán, 2025
Vida Csaba. Fotó: Képszerkesztőség /© Tuba Zoltán, 2025

A mostani programban egy éves képzés után már áruház- vagy más vezetői állást kínálnak a résztvevőknek. Normál úton milyen gyorsan lehet áruházvezetővé vagy valamilyen nagyobb terület vezetőjévé válni a Decathlonnál?

A legtöbben sporttanácsadóként kezdik az eladótérben, innen a legügyesebbek átlagban 1,5-2 év alatt csapatvezetők lehetnek, majd ezután áruházigazgatók. És még innen is van tovább út a globális sportmárkák vagy külföldi lehetőségek irányába. Rengeteg olyan kollégám, barátom dolgozik külföldi egységeknél, akik itt kezdtek Magyarországon. Alapvetően elmondható, hogy bármilyen vezető pozícióhoz nagyon hasznos az áruházi háttér, hiszen az ottani folyamatok képezik működésünk és vállalati kultúránk alapjait.

Nagy a fluktuáció az áruházvezetőknél?

Ebben a pozícióban nem jellemző a klasszikus fluktuáció, mert akik a Decathlonban kereskedelmi karrierútjukat tekintve idáig eljutnak, egyfajta kiteljesedésként élik meg az áruházvezetést, amely mögött sok munka és széleskörű tapasztalatszerzés áll. Továbblépésre azonban ezt követően is van lehetőség, jellemzően egy nagyobb áruházba vagy a központi területeink valamelyikére, hozzájárulva vállalatunk stratégiai fejlődéséhez.

Milyen típusú kollégákat keresnek, kiknek ajánlják, hogy jelentkezzenek a programra?

Olyan jelölteket keresünk, akik kíváncsiak, fejlődni szeretnének, legalább B2-es szinten beszélnek angolul és készek arra, hogy nagyobb felelősséget vállaljanak a program végére. Ez egy izgalmas lehetőség a frissen végzett, vagy pár év munkatapasztalattal bíró pályakezdőknek, hiszen a 12 hónapos utazás célja, hogy segítse a diplomásokat kereskedelmi, vezetői munkakör elérésben. A program a vezetői készségek elsajátítása mellett gyakorlati tapasztalatot és mentorálást is kínál.

Elvárás, hogy sportos legyen a jelölt?

A sport egy fontos kapocs a Decathlonnál dolgozók között, egyfajta közös nyelv. Munkavállalói szemszögből is a napi működésünket áthatja. A megbeszéléseken, közös alkalmakon jellemzően mindig van valamilyen közös sport, illetve az év során számos belső sportos kihívást is szervezünk a munkavállalóinknak.

Milyen a nemek aránya a Decathlonnál vezetői szinten?

A női-férfi vezetői arány közel egyforma, az áruházvezetők csaknem 50 százaléka nő, míg a teljes vezetői csapatnál 53 százalék az arány a nők javára.

Vida Csaba. Fotó: Képszerkesztőség / © Tuba Zoltán, 2025
Vida Csaba. Fotó: Képszerkesztőség / © Tuba Zoltán, 2025

Pontosabban mit tanulhatnak a programba bejutó jelöltek az egy éves képzés alatt?

A 12 hónapos intenzív program során a résztvevők a Decathlon működésének minden területét megismerhetik, a Sporttanácsadói pozíciónktól kezdve egészen az áruház vezetői szerepig, miközben tapasztalatot szereznek az üzemeltetési vezetői és a csapatvezetői feladatok ellátásában is. Az oktatás négy szakaszra oszlik, ahol ezen szerepköröket és ezek működését is alaposan megismerhetik, miközben folyamatosan növelik szaktudásukat és vezetői kompetenciáikat.

Az egy éves képzés hosszú idő, ez alatt kapnak fizetést a programban résztvevők?

Igen, természetesen a 12 hónapos program alatt is versenyképes, áruházigazgató-helyettesi pozíciónak megfelelő fizetést kapnak a jelöltek.

Hány lépéses a kiválasztás és miket néznek egyes körökben?

Szeretnénk a lehető legalaposabban felmérni a jelentkezőket, ezért a kiválasztás három lépcsőből áll. Van egy klasszikus felvételi folyamatunk, melynek keretében a jelentkező vitalitását, felelősségvállalási hajlandóságát, céltudatosságát, vásárló-orientáltságát nézzük, de fontos a sport melletti elkötelezettség is. Mivel mi egy hálózatosan működő cég vagyunk, minden osztály, minden áruház nagyon szorosan együttműködik, így a kooperációs készséget is figyeljük.

A második kör egy teszt lesz, ahol a vezetői potenciált nézzük, majd az utolsó körben a regionális vezetővel és az áruházvezetőkkel egy „boss-fit” és „team-fit” vizsgálat, ahol a vezetőkkel való összhang és a csapatba való beilleszkedés kerül előtérbe.

Mit kell vállalniuk a programba jelentkezőknek?

A mobilitást mindenképp vállalni kell, azt, hogy az egyik kijelölt, a képzésben részt vevő áruházban – ezek Szeged, Debrecen, Kecskemét és Miskolc, Pécs, Székesfehérvár, Veszprém és Győr, Budaörs, Soroksár, Dunakeszi és a budapesti Nyugati téri áruház – fogják őket képezni a program során. Én például Székesfehérváron kezdtem a decathlonos karrierem, majd Zalaegerszegen lettem igazgató, Pécsen nyitottam áruházat, aztán a soroksári áruházat vezettem és ezt követően kerültem a HR csapatba tavaly. Az én utam is bizonyítja, ha valaki mobilis és hajlandó tenni a karrierjéért, a cég segíti, hogy elérje szakmai céljait.

A cikk megjelenését a Decathlon támogatta.

Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!