Az OTP új műsorában a Simon’s Burger, a Munch és a Hormonmentes arcai

Bátorság, motiváltság, jó példák, vízió. Talán ezek a legfontosabbak ahhoz, hogy valaki vállalkozást indítson. Az OTP Junior Piacralépők című, hamarosan induló műsorában ebből minden induló részesülni fog, mire a 10 millió forintos főnyereményt az egyikőjük meg nem nyeri. A versenyzőket sikeres fiatal vállalkozók mentorálják, őket is kérdeztük tapasztalatokról, mentorálással kapcsolatos terveikről.
Többszáz jelentkezés érkezett be, közülük kellett kiválasztani azt a 10 versenyzőt, akik harcba szállnak a 10 millió forintos fődíjért. Az indulók vállalkozói karrierjük elején járnak, de van már egy erős ötletük, víziójuk, adott esetben már meg is tették az első lépéseket.
A teljes évad 8 epizódból áll, az első négyet nyáron, az utolsó négy epizódot – és így a döntőt is – ősszel láthatjuk a YouTube-on. Olyan üzleti kihívások elé állítják a versenyzőket, amelyekből sokat tanulhatnak, a tapasztalatokat pedig be tudják építeni a saját vállalkozásuk fejlesztésébe.
Az epizódok június 18-tól az OTP bank YouTube csatornáján lesznek elérhetők. A műsor a fiatalok ötletein és azok megvalósításán keresztül mutatja be a vállalkozásindítás kihívásait és lehetőségeit, miközben valós üzleti feladatokkal néznek szembe három hónapos szakmai mentorálás mellett. A műsor mentorai, Cserháti-Herold Janka (Hormonmentes.hu), Tóth Simon (Simon’s Burger) és Wettstein Albert (Munch) szakmai tanácsadással és többéves vállalkozói tapasztalataik megosztásával fogják segíteni a versenyzőket. A nyolc epizódból álló műsor nyertesét a döntőt követően, ősszel ismerhetik meg a nézők.
Dancsné Engler Bernadett, aki a Mikro- és Kisvállalkozói üzletág vezetője az OTP Banknál, a műsor apropójából szervezett sajtóeseményen elmondta, hogy a fiatalok körében egyre fontosabbá válnak azon ismeretek és kompetenciák, amik egy vállalkozás elindításához, eredményes és fenntartható működtetéséhez szükségesek. Az OTP Bank azzal a céllal hívta életre az OTP Junior Piacralépők vállalkozói versenyt és műsort, hogy ezek elsajátításában és céljaik elérésben támogassa az ambiciózus fiatalokat.

Egy szakmai mentor nemcsak pénzügyi, hanem stratégiai, működési és személyes fejlődési területeken is hatékonyan tudja támogatni a kezdő vállalkozót. A mentorálás legnagyobb előnye, hogy teljes mértékben személyre szabható – ott segít, ahol a legnagyobb szükség van rá.” – tette hozzá kérdésünkre.
Wettstein Albert, a Munch alapítója az eseményen elmondta, hogy közvetlen környezetében nem voltak vállalkozói minták, az évek során jött rá, hogy rengeteg dolog tanulható, vagy akár pár jó beszélgetés után is sokkal érthetőbbé válik. Szeretné ezt a tudást, tapasztalatot és főleg a szemléletmódot átadni másoknak, és segíteni azoknak, akik most teszik meg az első lépéseiket.
Miben tudsz mentorként segíteni egy pályakezdőnek?
A legelső lépések megtételében. Abban, hogyan találja meg a fókuszt, mik a valóban fontos kérdések, hogyan lehet egy ötletből valódi, működő projekt, és hogyan lehet egyáltalán elhinni, hogy “igen, ezt én is meg tudom csinálni”.

Milyen tulajdonságot keresel a jelentkezőkben?
Leginkább nyitottságot és elhivatottságot. Nem kell, hogy minden válasz meglegyen — de ha valaki hajlandó kérdezni, dolgozni magán, és valóban hisz abban, amit csinál, akkor abból nagyon szép dolgok tudnak születni. A kíváncsiság, a kitartás és az alázat nálam mindig fontosabb, mint bármilyen “tökéletes” üzleti terv.
Cserháti-Herold Janka azért vállalta a mentori szerepet, mert a saját vállalkozása, a Hormonmentes.hu indulásánál neki is volt egy mentora, aki rengeteget segített. Szeretne visszaadni valamit abból egy induló, pályakezdő vállalkozónak, amit ő kapott.
Mit tanultál kezdőként a mentorodtól?
Az egyik legfontosabb dolog, amit a mentoromtól tanultam, az az volt, hogy merjek hallgatni az ösztöneimre és az érzéseimre, amikor üzleti döntéseket hozok. Egy másik meghatározó tanácsa az volt, hogy ne várjak a tökéletes pillanatra vagy a hibátlan indulásra. Merjek elindulni, merjek lépéseket tenni akkor is, ha még nem tökéletes, amivel kezdek.

Legyen szó pénzügyi tanácsokról, a social média hatékony kezeléséről, tudatos kommunikációról, egy webshop működtetéséről vagy épp a termékek és szolgáltatások megfelelő beárazásáról – mindezekben gyakorlati tapasztalattal tudok segíteni. Mentorként az emberi oldalra is szeretnék hangsúlyt fektetni, de úgy gondolom, hogy a pénzügyi tudatosság fejlesztése a vállalkozás legelején is elengedhetetlen.
Tóth Simon, aki a Simon’s Burger alapítója elmondta, hogy neki a legnagyobb mentora a bátyja, az egyik legfontosabb dolog, amit tőle tanult, az az, hogy soha semmit nem lehet halogatni, mindenre azonnal kell reagálni.
Miben tudsz te hatékonyan segíteni?
Valamilyen értelemben én is pályakezdő vagyok, hiszen még három éve sincs, hogy belecsöppentem ebbe a szférába. Rengeteg kudarccal, kihívással, sokszor megoldhatatlannak tűnő problémával kellett szembenéznünk, és ezeknek a megélése, feldolgozása, levonása iszonyatosan sokat adott. Ha ebből akár csak egy morzsát át tudok adni valakinek, aki most indul, azt a legnagyobb örömmel teszem.
Szerintem az egyik legnagyobb akadálya a kezdő vállalkozóknak, hogy nagyon egyedül vannak. Ez olyan, mint amikor egy kisfiúnak el kell mennie a fogorvoshoz, de nem megy el magától, csak ha az anyja elviszi. Én még nem találkoztam olyan kisfiúval, aki magától beült volna a fogorvosi székbe. És fiatal vállalkozóként mi is ez a kisfiú vagyunk. Van egy ötletünk, de valakinek egyszer meg kell fognia a kezünket, ki kell léptetnie minket ebből a komfortzónából.
Milyen tulajdonságot keresel a versenyzőkben?
Én nem a forradalmi ötletet keresem. Én is egy hamburgerezővel indultam el, a világ egyik legunalmasabb koncepciójával. Szerintem, ha egy ötlet zseniális, de nincs mögötte karizma, akkor nem ér semmit. Viszont, ha valaki karizmatikus, és megvan benne az a rámenősség, az az energia, amit nem lehet tanítani, akkor még egy gyenge ötletből is óriási sztori lehet. Én ezt keresem: ki az, akiben benne van ez a karizma, ez az elszántság. Nekem ez a döntő.

Mennyien vállalkoznak/terveznek vállalkozást a magyar egyetemisták között? – kérdeztük Sáfrányné Gubik Andreától, a Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Karának egyetemi docensétől.
Négyből három magyar friss diplomás (71,1%) alkalmazottként képzeli el a jövőjét közvetlenül a diploma megszerzése után, ám öt évvel később ez az arány jelentősen, 51,8%-ra csökken. Ezzel párhuzamosan a vállalkozás alapítását tervezők aránya számottevően nő öt évvel a diploma megszerzése után (13,8%-ról 32,9%-ra). Vagyis a fiatalok jellemzően először alkalmazottként gyűjtenek tapasztalatot, majd bátrabban vágnak bele saját vállalkozásba.
Hogyan lehet támogatni a fiatalokat abban, hogy vállalkozzanak?
A vállalkozói hajlandóságot a közhiedelemmel ellentétben nem elsősorban pénzzel és támogatásokkal lehet ösztönözni. A kutatások szerint sokkal inkább pszichológiai és szociális tényezők a döntőek. Fontosak a bankok is, ám ahogy a fentiekből is következik, az anyagi erőforrások a vállalkozói karrier szükséges, de nem elégséges feltételei. Foglalkozni kell a döntés mögött meghúzódó érzelmi, identitásbeli és környezeti kérdésekkel is. Ezt ismerte fel az OTP Bank és ezért példaértékű az OTP Junior Piacralépők verseny.
Egy kezdő vállalkozókkal foglalkozó műsor nemcsak szórakoztató, hanem a szerepmodelleknek és a sikersztoriknak köszönhetően mind az érzelmi, mind a pszichológiai tényezőkre hat. Javíthatja a vállalkozások társadalmi megítélését, láthatóvá teszi a vállalkozói karriert.
A 2003 óta tartó GUESSS felmérés a hallgatók karrierelképzeléseit, vállalkozói hajlandóságát és aktivitását méri. Magyarországon a kutatással kapcsolatos feladatokat Sáfrányné Gubik Andrea és Farkas Szilveszter és koordinálja. A kutatás honlapja: https://www.guesssurvey.org/
A műsor gyártását a Kráss Kontent végzi az OTP Bank megbízásából. Az OTP Bank a műsorváltozás jogát fenntartja.
Az OTP Junior Piacralépőkről további részlet a műsor oldalán található.
A cikk megjelenését az OTP Bank támogatta