Szülő vagy és aggódsz a nyár miatt? Itt a segítség!

Szülő vagy és aggódsz a nyár miatt? Itt a segítség!
Irány a nagyvilág – Fotó: Engame Akadémia

Az Engame Akadémia 2010 óta tart nyári képzéseket középiskolásoknak. Amellett, hogy segítik a diákokat abban, hogy megtalálják álmaik egyetemét (és be is kerüljenek), a fejlesztést, önismereti munkát is támogatják. Legújabb kiadványuk elsősorban a szülőknek ad tanácsokat azzal kapcsolatban, hogy a nyár ne elvesztegetett időszak legyen.

Az Engame Akadémia oldalán számos hasznos tartalmat találnak középiskolások és szüleik. Itt tud tájékozódni az, aki online, offline, rövid vagy hosszabb képzés, esetleg az orientációt segítő nyílt nap után érdeklődik. Ingyenes e-bookokkal is segítik a diákokat és a szülőket a tanulásban, pályaválasztásban, felvételizésben.

Legújabb kiadványukkal pedig abban támogatják a szülőket, hogy a nyári szünet ne csak a semmittevéssel teljen, hanem fejlődjön is a gyerek és a vele való kapcsolatunk. A jól hasznosítható tervezőt érdemes kipróbálnia minden szülőnek, aki tinédzsereket nevel. Cikkünkben ebből a frissen megjelent elektronikus könyvből idézünk, a teljes kiadvány minden érdeklődő számára ingyenesen elérhető az intézmény honlapján.

A nyári szünet nem csupán a semmittevés időszaka lehet

A nyári szünet sokszor a jól megérdemelt pihenés mellett egy kis aggodalmat is csempészhet a szülői szívbe. A tinédzser otthon, a telefon a kezében, a napok pedig mintha egyetlen hosszú, eseménytelen pillanattá olvadnának össze. Folyamatosan nyomaszt, hogy a jövőjük “elfolyik”, ahelyett, hogy épülne? Nem kell, hogy így legyen.

A jó hír az, hogy a nyári szünet nem csupán a semmittevés időszaka lehet. Valójában tele van olyan rejtett lehetőségekkel, amelyek észrevétlenül is segíthetik a gyermekedet abban, hogy értékes tapasztalatokat szerezzen, új készségeket sajátítson el, és ami a legfontosabb: közelebb kerüljön ahhoz, hogy megtalálja a saját útját a nagybetűs életben.

A játék épít – Fotó: Engame Akadémia
A játék épít – Fotó: Engame Akadémia

Ez az e-book nem arról szól, hogyan préseljünk még több tanulást a nyári napokba. Épp ellenkezőleg! Megmutatjuk, hogyan lehet a pihenés, a szórakozás és a feltöltődés közben úgy irányítani a dolgokat, hogy a tinédzser “akaratlanul” is fejlődjön, szélesedjen a látóköre, és magabiztosabban tekintsen a továbbtanulásra és a jövőbeli karrierjére.

Gondolj csak bele: egy izgalmas önkéntes projekt, egy külföldi utazás, egy új hobbi vagy akár egy érdekes könyv milyen hatással lehet a személyiségére és a gondolkodására. Ezek nemcsak kellemes emlékek lesznek, hanem későbbi sikereinek stabil alapjai is. Reméljük, találsz néhány jól hasznosítható ötletet és bízunk benne, a nyár végére nemcsak kipihentebbnek érzitek majd magatokat, hanem tele lesztek új élményekkel, tapasztalatokkal és olyan belső erővel, ami majd a további lépéseket is segíti!

Jövőépítés erőlködés nélkül

Olyan módszereket kínálunk, amelyek észrevétlenül építik a jövőjét anélkül, hogy a "Ne mondd meg!" falába ütköznél. Mi az Engame-ben nagyon hiszünk ebben az önállóságban és saját útban, még ha elsőre nehezebbnek tűnik is.

Pro tipp a legbátrabb szülőknek: szervezzetek fordított napot, ahol a gyerekek tervezhetik meg a teljes programot, az étkezéseket, mindent!

A pihenés nem luxus, hanem éppoly fontos a tizenévesek fejlődése szempontjából, mint a tanulás vagy a sport. Azonban a valódi feltöltődés nem csupán a passzív időtöltésben merül ki. Szülőként pedig kulcsszerepet játszhatsz abban, hogy ez az értékes időszak valóban a mentális és fizikai akkumulátorok újratöltésére szolgáljon. A kulcs az egyensúly megtalálása és a tudatos pihenés ösztönzése.

Íme néhány tipp – ezekről és másokról bővebb infók az e-bookban.

Tippek programokra, melyek építenek is

● Javasoljatok közös családi programokat.

● Bátorítsátok a kikapcsolódást a szabadban.

● Támogassátok az offline hobbikat.

● Segítsetek a túlzott képernyőidő tudatosításában és korlátozásában.

● Legyetek példamutatók.

Ami segíthet a továbbtanulásban is

● Támogassátok a pályaválasztásban, fejlesszétek készségeit, önismeretét, önbizalmát.

● A nyári munka, szakmai gyakorlat, önkéntes projekt egyszerre fejleszt és építi a jövőt.

● A hobbi magasabb szintre emelése, egy utazás vagy online projektek, kihívások is nagyon hasznosak lehetnek.

● Beszélgess vele minderről, támogasd, segítsd, de add meg az önállóságot, bízz benne!

●Pro tipp külföldön továbbtanulóknak: A külföldi egyetemi felvételi folyamatban sok “jó pontot” szerezhet az a diák, aki fel tud mutatni valamilyen önkénteskedést.

● A külföldi önkéntes munka fejleszti a kommunikációs készségeket, empátiát, látókört, önbizalmat.

● A nemzetközi diákcsere programokról is érdemes tájékozódni, de online is lehet kapcsolatokat építeni.

A hasznosan töltött szabadidő épít

● Az idegennyelvű könyvek és filmek egyszerre szórakoztatnak és fejlesztenek.

● Ünnepeljétek az új ismereteket és tapasztalatokat, beszélgessetek ezekről.

● Pro tipp külföldi egyetemekre készülőknek: az interkulturális tapasztalat nem egyszerűen hasznos, de kifejezetten elvárás is az európai egyetemeken.

● Egy vidám társasjáték vagy egy kreatív hobbi kiváló ellenszere a stressznek és a képességeket is fejleszti.

Kreatív workshopokat, tanfolyamokat a lakóhelyen és online is találtok – Fotó: Engame Akadémia
Kreatív workshopokat, tanfolyamokat a lakóhelyen és online is találtok – Fotó: Engame Akadémia

● A művészeti tevékenységek segítenek kifejezni az érzéseket és gondolatokat, ami hozzájárul az érzelmi intelligencia fejlődéséhez.

● Ahogy a csináld magad" (DIY) projektek is – ezeket közösen is végigvihetitek.

● Kreatív workshopokat, tanfolyamokat a lakóhelyen és online is találtok.

● Ne hagyd, hogy az olvasás és a közös játék kikopjon a kamasz életéből. Érdemes közösen, érdeklődésének megfelelő könyveket, játékokat találni, ne vesd el a hangoskönyveket, e-bookokat, online játékokat sem.

● A jó példa ragadós: olvasással, örömmel űzött hobbival utat mutatsz, ahogy közös könyvvásárlással vagy könyvtárlátogatással is.

Tippek a digitális detoxhoz és az offline tevékenységek ösztönzéséhez

● Képernyőidő-korlátok bevezetése.

● Digitális eszközmentes napok vagy időszakok kijelölése.

● Alternatív offline tevékenységek javaslata és támogatása

● "Képernyőmentes" zónák kialakítása otthon.

● Közös offline programok szervezése:

● A FOMO kezelésének segítése.

● Legyetek ebben is példamutatók!

A cikk megjelenését az Engame Akadémia támogatta

Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!