Tudatos döntések a boltban: a LIDL útmutatója a fenntartható vásárláshoz

Tudatos döntések a boltban: a LIDL útmutatója a fenntartható vásárláshoz
Az étrendünk kövesse a szezonális zöldség- és gyümölcskínálatot. Fotó: LIDL Magyarország

A bevásárlás életünk kikerülhetetlen része, és egyáltalán nem mindegy, mennyire vagyunk tudatos boltbajárók. A fenntartható vásárlással nemcsak a saját egészségünk és pénztárcánk örülhet, de a környezetünkre is figyelhetünk. Alábbi, a Lidl segítségével összeállított tippjeinkkel segítünk, hogy alakuljon át a napi rutinunk, és váljunk tudatos vásárlókká.

Teljesen általános jelenség, hogy egy fáradt munkanap után, éhesen tévedünk be a legközelebbi üzletbe, hogy letudjuk a napi bevásárlást. Ilyenkor előfordulhat, hogy az üres gyomrunk irányít, na meg az, hogy minél előbb hazaérjünk, hogy elkészíthessük a vacsorát. Az impulzusvásárlást azonban egy kis odafigyeléssel könnyedén elkerülhetjük: a fenntarthatósággal időt és pénzt is megtakaríthatunk, miközben óvjuk a bolygót is.

Írjunk listát!

Az élelmiszerpazarlás csökkentéséhez vezető út otthon kezdődik: indulás előtt érdemes átnézni, mi van a hűtőben és a kamrában. Tervezzük meg a heti menüt, majd ezek alapján írjunk tételes listát, akár kategóriákra bontva, hogy semmi se maradjon le. Ez segít elkerülni az impulzusvásárlást, hogy csak azt vegyük meg, amire valóban szükségünk van, és ne olyat, amit nem fogyasztunk el és a kukában végzi. Az extrákra pedig meghatározhatunk magunknak egy keretet – hogy maximalizálva legyen, mekkora összegig térhetünk el a tervezettől.

A boltban igyekezzünk az összeírtakhoz tartani magunkat – még akkor is, ha csábító is egy-egy akció vagy újdonság. Így nemcsak kevesebb étel kerül feleslegesen a szemetesbe, de a pénztárcánk is hálás lesz.

Szezonalitás mindenekelőtt

Amikor összeállítjuk a heti menünket, vegyük figyelembe, hogy éppen milyen hónapot írunk, és gondolkodjunk eszerint. Az étrendünk kövesse a szezonális zöldség- és gyümölcskínálatot. Lehetőség szerint válasszunk hazait, hiszen ezek az idénynövények frissebbek – nem tesznek meg több ezer kilométert, amíg az asztalunkra érnek.

A szezonalitás a környezetünket óvja azáltal, hogy a kisebb szállítási útvonal kisebb kapcsolódó környezetterhelést jelent, és az sem utolsó szempont, hogy a helyi árukkal támogatjuk a hazai termelőket. Étkezzünk változatosan, kerüljük az egzotikus alapanyagok gyakori fogyasztását, és próbáljunk minél színesebb tányért összepakolni az évszaknak megfelelően.

Nem mindegy, mit és honnan veszünk

Vannak olyan alapanyagok, amelyek kritikusnak minősülnek, ilyen például a tea, a kávé, a kakaó, a cellulóz, vagy a pálmaolaj, mert olyan területekről származhatnak, ahol az intenzív termelés erdőirtással, túlzott vízhasználattal vagy a helyi ökoszisztémák károsításával járhat. Ügyeljünk arra, hogy tanúsítottan fenntartható forrásból származó alapanyagokból készült termékeket szerezzük. Keressük azokat a jelöléseket a csomagoláson, amit ezt igazolják, ilyen például a Fairtrade, Rainforest Alliance vagy a Roundtable on Sustainable Palm Oil (RSPO). Törekedjünk a tudatosságra, és keressük azokat az alternatívákat, amiknél figyelnek a vegyszerek visszaszorítására, a víz észszerű felhasználására, illetve a helyi közösségek tisztességes megélhetésére is.

Növényi étrend a mindennapokban

2019-ben az EAT Lancet Bizottság 37 vezető tudósa kidolgozta az ún. Planetary Health Diet bolygóbarát egészség étrendjét, melynek célja, hogy úgy alakuljon át a táplálkozási kultúra, hogy 2050-ben a világnépesség, mintegy 10 milliárd ember egészségesen és fenntarthatóbban tudjon táplálkozni anélkül, hogy bolygónkat túlterhelnénk.

Érdemes végiggondolni, mire van szükség otthon. Fotó: Adobe Stock/Lidl Magyarország
Érdemes végiggondolni, mire van szükség otthon. Fotó: Adobe Stock/Lidl Magyarország

Az étrend a növényi alapú táplálkozásra fókuszál, ahol a teljes kiőrlésű gabonafélék, gyümölcsök, zöldségek, diófélék és hüvelyesek nagyobb arányban képviseltetik magukat a fogyasztott élelmiszerekben. A hús és a tejtermékek fontos részét képezik az étrendnek, de lényegesen kisebb arányban, mint az említett élelmiszerek. A Lidl termékkínálatát a Planetary Health Diet táplálkozási elvei alapján alakítja ki, célja, hogy 2023-as évhez képest, országokon átívelően 2030-ra 20 százalékkal növelje az általa forgalmazott növényi alapú élelmiszerek, például növényi eredetű fehérjék, teljes kiőrlésű gabonafélék, gyümölcsök és zöldségek arányát, de már most számos krémet, humuszt és tejalternatívát találunk a polcokon, hogy összeállítsuk a fogásainkat.

Vigyünk magunkkal újrahasználható zsákokat!

A zöldségeknek és gyümölcsöknek előre berakhatunk a táskánkba tartós, többször használatos zsákokat, elkerülve az egyszer használatos műanyagzacskókat. Egy ilyen apró változtatás a szokásainkban is befolyásolhatja ökológiai lábnyomunkat, csökkenthetjük a műanyaghulladékot háztartásunkban.

Ha még nincs ilyenünk, a legtöbb üzletben vásárolhatunk a pékáruknál vagy a zöldséges részlegen. A Lidlben kapható újrazsák akár öt kiló zöldséget vagy gyümölcsöt elbír, harminc fokon mosható, és a zsák része is újrahasznosított műanyagból készült!

Pakoljunk saját táskába!

Bevásárlás előtt ne csak azt ellenőrizzük, van-e listánk és tudjuk-e mibe pakolni a zöldségeket, hanem azt is, hogy hoztunk-e magunkkal olyan tartós használatra tervezett táskát, amibe a megvásárolt árut tehetjük.

Persze előfordul, hogy kifogytunk a vászontáskákból vagy elosztogattuk a háztartásunk összes darabját. Ilyenkor a boltok kasszáinál válasszunk környezetbarátabb megoldást az eldobható szatyrok helyett. A Lidlben megtaláljuk például a száz százalékban újrahasznosított, textil szövetből készült öko bevásárlótáskát is.

A cikk megjelenését a LIDL Magyarország támogatta.

Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!