Órákat spórolhatunk havonta egy szupergyors nettel

Órákat spórolhatunk havonta egy szupergyors nettel
Fotó: Shutterstock

Életünk jó részét különböző eszközökön töltjük: online dolgozunk, streamelünk egy új sorozatot, konzolon játszunk, videótelefonálunk, a közösségi médiát pörgetjük, irányítjuk az okoseszközeinket. Minél gyorsabb a netünk, annál gördülékenyebbek a napjaink, a Yettel kalkulátorával pedig most azt is megtudhatjuk, hogy pontosan mennyivel. Kiszámolhatjuk, havonta hány órát takaríthatunk meg, ha szupergyors a mobilnetünk.

Ma már szinte mindenki számára elképzelhetetlen, hogy internet nélkül szervezze az életét. Azt is beláthatjuk, hogy nem elég a net, az sem mindegy, hogy milyen gyorsan küldhetünk át fontos adatokat, és mennyi alatt töltődik le, amire szükségünk van. Hogy jön le egy videojáték akár 50-100 gigás frissítése, laggel-e az online játék, vagy mennyi idő alatt tölt be a streamelt film, hányszor akad meg a kép és a hang egy meetingen.

Az internet elérhetősége és gyorsasága csökkenti a digitális szakadékot, javítja az oktatáshoz, egészségügyhöz és közszolgáltatásokhoz való hozzáférést, hiszen szinte minden ügyet intézhetünk már online. Netes életünk kezdeti fázisaitól eljutottunk oda, hogy a szórakozás vagy a böngészés az online tevékenységünknek csak egy kis szelete. Akár otthon dolgozunk, tanulunk, kikapcsolódunk, vagy kapcsolatot tartunk a világgal, a stabil és nagy sávszélességű net nem csupán kényelmi kérdés, hanem alapelvárás lett. Egyre több eszköz kapcsolódik ráadásul egyszerre a hálózathoz, a videóhívások, a 4K-s filmek, az online játékok és az okoseszközök folyamatos adatáramlást igényelnek – mindez csak gyors internettel lehetséges.

A betárcsázós modemek recsegése az ősidőkbe tűnt

Már szinte felháborodunk, egyből idegesek leszünk, ha várni kell a kért tartalom betöltésére, de nem mindig volt ez így. Sokan még emlékeznek, amikor nem tudtunk egyszerre telefonálni és internetezni, mert a betárcsázós modem foglalta a vonalat. Az elmúlt évtizedekben óriási ugrást tett az internetsebesség előbb a vezetékes, majd a mobilhálózatokon. A korai ADSL-kapcsolatok néhány megabites sebességét mára felváltotta a vezetékes optikai hálózatokon elérhető több száz megabit vagy akár gigabit feletti tempó. Eközben a mobilinternet ugyancsak hatalmas fejlődésen ment keresztül: 3G-vel pár megabit is gondot okozhatott, a 4G-vel már HD-videókat nézhettünk útközben, az 5G pedig egészen új távlatokat nyitott – olyan gyors, hogy szinte észre sem vesszük, amikor munkára fogjuk.

A sebességet több tényező határozza meg: nemcsak az számít, milyen csomagra fizettünk elő, hanem függ a technológia típusától (például optikai kábel, koaxiális, DSL, 4G, 5G), a hálózat terheltségétől, az eszközünk képességeitől, de még attól is, milyen modemünk vagy routerünk van otthon. A mobilnetnél a lefedettség és a bázisállomások távolsága is döntő lehet. Ezért nem elég, ha elvileg gyors a net, fontos, hogy a teljes infrastruktúra képes legyen kiszolgálni a mai igényeket.

A gyors net a családi béke záloga

„Nálunk este mindenki egyszerre netezik: a gyerek mesét néz, én dolgozom, a férjem pedig egy meccset streamel. Nem egyszer fordul elő, hogy ez már túl sok a rendszernek, és valakinél lassul a net. Ilyenkor persze egymást hibáztatjuk, a másikra mutogatunk” – mesélte egy kolléga, amikor a cikk témája szóba került.

A játékhoz is kell a gyors net – Fotó: Shutterstock
A játékhoz is kell a gyors net – Fotó: Shutterstock

De az otthonunkon kívül is legalább ennyire számít a megbízható internetszolgáltatás. „A napi munkám része, hogy óriási fájlokat küldözgetek, és sokszor ezt nem is az irodából kell megtennem, muszáj útközben átdobnom valamit a többieknek” – fogalmazott egy munkatársunk. Neki is hasznos lehet a cikk alján található kalkulátor, melynek segítségével kiderül, hogy mennyi ideje megy el feleslegesen a várakozással.

Mennyit nyerünk a gyorsasággal?

Hiába kínál a szolgáltató papíron akár több száz megabites sebességet, a felhasználóban sokszor merülhet fel az a kérdés, hogy ebből mennyi jut el valójában a telefonhoz, a laptophoz vagy az okostévéhez. Itt jön a képbe egy sor olyan tényező, ami a hétköznapi netezés sebességét érdemben befolyásolja, gyakran anélkül, hogy észrevennénk.

Egyáltalán nem mindegy, hogy otthon milyen modemet vagy wifi routert használunk. Egy régi vagy gyengébb eszköz könnyen okozhat lassulást, különösen ha sok eszköz csatlakozik rá egyszerre. Napjaink háztartásaiban nemcsak laptopok és telefonok csatlakoznak a hálózathoz: okos lehet a hűtőtől kezdve a lámpákon át a légkondiig minden más is. Telefonról, wifin keresztül irányíthatjuk a fűtést, húzhatjuk le és fel a redőnyöket, figyelhetjük az alvó gyereket a szobájában. Az sem mindegy, milyen messze vagyunk a routertől – egy vastag fal vagy emeletnyi távolság jelentősen gyengítheti a jelet.

Minél gyorsabb a netünk, annál könnyebben menedzselhetjük az életünket, annál több bosszúságtól kímélhetjük meg magunkat. De nem a stresszmentes hétköznap az egyetlen ok, amiért érdemes megnézni, valójában milyen sebességgel netezünk: a Yettel számításai alapján egy aktív felhasználó, aki videókat néz, fájlokat tölt le, online hívásokat bonyolít és hotspotot is használ, havonta akár három-négy órát spórolhat pusztán azzal, hogy gyorsabb és megbízhatóbb mobilhálózaton netezik.

Nézd meg, számold ki!

Mindenekelőtt ki kell derítenünk, hogy milyen sávszélesség érhető elő nálunk, amit ezen az oldalon könnyedén megtudhatunk. Yettel ügyfélként már a Yettel alkalmazásában, a Sebességmérés menüpontban is mérhető a hálózat sebessége. Ha ezzel megvagyunk, vegyük sorra, hogyan áll össze a napi képernyőidőnk, mennyi adatot töltünk le átlagosan.

Javasoljuk, hogy a mobilneteddel számolj, a napi használatban ez lehet az, ahol a leginkább érdemes gyorsaságra törekedni! Az alábbi kalkulátor segítségével pár kattintással kiderül, hogy a jelenlegi adatokhoz képest hány óra mínuszt jelentene havonta egy 100 Mbps‑mal gyorsabb hálózat.

A cikk megjelenését a Yettel támogatta. További információ a hálózatukról és a sebességről az alábbi linken: https://www.yettel.hu/halozat.

Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!