Egy új kutatás szerint több élet lehet az antarktiszi jegek alatt, mint azt valaha is gondoltuk volna
Az Antarktisz jégtakarója alatt 900 méter mélyen több életet találni, mint azt gondoltuk volna, írja a Phys a Frontiers in Marine Science című folyóirat egyik tanulmánya alapján.
Az Antarktisz azon részén, ahol a víz egészen a tenger fenekéig fagyott, pár kutató 900 méter mélyre fúrt le a Weddell-tenger délkeleti részén, a Filchner-Ronne nevű, úgynevezett selfjégen. A nyílt óceánon 260 km-re, a teljes sötétség és a -2,2 fokos körülmények között a kutatók kevés állatot tudtak megfigyelni, de ez a tanulmány volt az első, ami a tengerfenéken élő állatokat fedezett fel.
„Ez a felfedezés egyike azon szerencsés véletleneknek, amelyeknek hála teljesen más irányt vehet egy eredeti ötlet, és ami azt is megmutatta, hogy az antarktiszi tengeri élet hihetetlenül különleges és elképesztően alkalmazkodó a megfagyott világhoz.”
– mondta a tanulmány vezető biológusa, dr. Huw Griffiths. Hozzátette, ez a felfedezés sokkal több kérdést vet fel a tudományos világban, mint amennyit megválaszol. Például: hogyan jutottak el oda az állatok? Mióta voltak ott? Milyen gyakori maga a faj?
Az úszó selfjegek az Antarktisz több mint 1,5 millió négyzetkilométerét fedik le, ezek a jegek jelenthetik az óceán déli részének legnagyobb feltáratlan élőhelyét. A kutatók jelenleg csak egy kb. teniszpálya méretű részt térképeztek fel, itt találták iszap helyett a selfjég alatt azt a kősziklát, amin kis élőlények telepedtek meg.

Griffiths hozzátette, ez az első szikla, amit egy selfjég alatt találnak, így a felfedezésük egyben azt jelenti, teljesen újra kell gondolni az antarktiszi kutatásokat, illetve valamilyen új módszert találni arra, hogy meg lehessen vizsgálni ezeket az élőlényeket 900 méter mélyen, 260 km-re az első laboratóriumtól.