Holland diákok építettek napelemes lakókocsit, és 3000 kilométeres túrára indulnak vele Európában

Az eindhoveni műszaki egyetem diákjai építettek egy „teljesen önellátó”, napenergiával működő elektromos lakóautót, és le is tesztelik egy nagyjából egy hónapos, 3000 kilométeres úton, írja a Sky News.

A csapat Eindhovenből indul, és a spanyolországi Tarifa tengerparti üdülőjéig meg sem áll, ugyanis a futurisztikus járgányt még csak azért sem kell megállítani, hogy elektromos töltőpontokon feltöltsék. A diákok európai körútra indulnak, érintik majd Brüsszelt, Párizst, Bordeaux-t és Madridot is a végállomás előtt. A holland járműhatóság megadta a járműnek a közúti engedélyt, így az egész EU területén közlekedhetnek vele.

A Stella Vita névre keresztelt járművet a tetején lévő napelemek táplálják, és képes annyi energiát nyerni a napból, hogy egy napsütötte napon akár 730 km-t is megtehet, miközben a diákok zuhanyozhatnak, tévézhetnek, tölthetik a laptopjaikat, és kávét is főzhetnek maguknak.

Amikor a jármű leparkol, a teteje felcsúszik, és további napelemeket lehet rajta kihajtani az energiagyűjtéshez. Ekkor a napelemes felület 17,5 négyzetméterre nő meg. A végsebessége 120 km/óra.

A 22 diákból álló csapat másfél évig tervezte és építette a járművet. Az egyetemtől és a piactól teljesen függetlenül dolgoznak, korábban pedig már terveztek napenergiával működő járműveket, amiért díjakat is nyertek.

„A jövőt úgy lehet a legjobban megjósolni, ha magad teremted meg”

– mondták az eindhoveni műszaki egyetem diákjai.

A túra a Glasgow-ban megrendezett COP26 klímakonferencia előtt indul, ahol az országok többek között a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére irányuló globális erőfeszítéseket vitatják meg. Egy idén készült ENSZ-jelentés arra figyelmeztetett, hogy ezek az erőfeszítések „messze elmaradnak a szükséges mértéktől”.

A Stella Vita megvalósítói azt mondták a találmányukról:

„Úgy véljük, hogy az energetikai átállás megoldása magukban a járművekben rejlik. Ha napelemeket szerelünk a járművünkre, függetlenek leszünk a töltőinfrastruktúrától. (…) Az elektromos meghajtás pozitívan járulhat hozzá az energiarendszerhez azáltal, hogy energiát táplál vissza a hálózatba.”

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!