A sajtérlelés legkorábbi bizonyítéka lehet Európában egy 2700 éves kaki, amiben kéksajtot és sört találtak

Kéksajt, sör és többféle más élelmiszer nyomait találták meg egy 2700 éves emberi ürülékben egy osztrák sóbánya területén, írja a Guardian.
Az UNESCO világörökségi listáján szereplő Hallstatthoz közel lévő bányában évezredeken át folyhatott kitermelés, bronz- és vaskori, valamint 18. századi székletet is találtak benne, amik kifejezetten jó állapotban maradtak meg, köszönhetően a stabil, 8 Celsius-fokos hőmérsékletnek, illetve a magas sótartalomnak. Az eredetileg a Current Biology című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a bányában dolgozó munkásoktól származnak a maradványok.
A kutatókat meglepte, hogy az ember már ennyire korán használt erjesztési eljárásokat, Európában ez lehet a legkorábbi bizonyítéka a sajtérlelésnek. Az alkoholfogyasztásra régebbi írások és régészeti bizonyítékok is vannak, mégis ez lehet az első „molekuláris bizonyíték” abból a korszakból. Összesen négy ürüléket vizsgáltak a tudósok, az egyik, 2700 éves példányban megtalálták két gomba, a Penicillium roqueforti és a Saccharomyces cerevisiae nyomait is, amiket manapság is használnak az élelmiszeriparban.

A vizsgálatok szerint a bányászok fogyasztottak gabonaféléket, gyümölcsöt, babot és húst is, a kutatók szerint egészen kiegyensúlyozott volt az étrendjük. A fő különbség a mai ételekhez képest az élelmiszerek feldolgozottságának mértéke, ami akkoriban természetesen alacsonyabb volt, mint ma.
(via 444)