Magyar fiatalok felküldtek egy léggömböt 34 ezer méter magasba, az egy órácskát lebegett, majd kidurrant

Magyar fiatalok felküldtek egy léggömböt 34 ezer méter magasba, az egy órácskát lebegett, majd kidurrant
Fotó: UPRA / Youtube

Több hónapos előkészítés után, április 8-án az Európai Űrügynökség (ESA) fiatal szakemberei által épített YPSat egyik alrendszere az UPRA.space ballonplatformján a sztratoszférába emelkedett, írja közleményében az UPRA.space,

de a hivatalos megfogalmazásnál sokkal izgalmasabb, ami történt.

Az YPSat feladata, hogy felvételeket készítsen a műholdakat védő orrkúp leválásáról, valamint az Ariane 6 hordozórakéta fedélzetén utazó űreszközök pályára állításáról. A kamerák indításához egy automatikus rendszert használnak, mely ébresztőóraként kelti fel a többi alrendszert a pályára állítás megfelelő szakaszában. Ez az „ébresztő-rendszer” (Wake Up System – WUS) teljesíthette első repülését az UPRA.space ballonplatformján, mielőtt az Ariane 6 hordozórakéta fedélzetére kerülne.

A felbocsátás előkészítése és az indítás Budapesten, a Műegyetem lágymányosi kampuszán zajlott:

  • feltöltötték a közel három méter átmérőjű ballont, ami
  • másfél óra alatt elérte az utazómagasságát, majd jókedvűen
  • további egy órát lebegett a landolási terület felé, amikor egyszer csak
  • 34 kilométeres magasságban a ballon széthasadt, és
  • kinyílt a visszatérő ernyő.

A zuhanás után a műszerek egy fa tetején akadtak fenn, onnan a csapat a landolás után 20 perccel már össze is szedte őket. Az ESA YPSat alrendszere mellett kamerák is utaztak a fedélzeten, ezek közül volt, amelyik a tesztelt eszközt rögzítette, és volt, amelyik a repülés körülményeiről gyűjtött információkat. A kamerarendszer része volt egy 360°-os kamera is:

A landolás után letöltött előzetes mérési adatok alapján a küldetés sikeres volt, a teljes adatsort az ESA az YPSat további felkészüléséhez és továbbfejlesztéséhez is fel fogja használni.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!