Pár napja van csak hátra a TikToknak Amerikában, de Trump közbeléphet

A TikTok közösségi médiaalkalmazás amerikai működésének fennmaradása érdekében tervez lépéseket hivatalba lépését követően Donald Trump – erősítette meg a leendő elnök szóvivője csütörtökön. Karoline Leawitt, leendő fehér házi sajtótitkár úgy fogalmazott, hogy „Trump elnök többször kifejezte szándékát a TikTok megmentésére, és ennek elérésére nincs nála jobb alkuközvetítő”.

Donald Trump kijelölt nemzetbiztonsági tanácsadója, Mike Waltz még szerdán több interjúban közölte, hogy a leendő elnök lépéseket tervez a kínai tulajdonban lévő médiaalkalmazás fennmaradása érdekében.

A közösségi alkalmazás amerikai cégének értékesítéséről egy tavaly tavasszal kétpárti támogatással elfogadott törvény rendelkezik, amely Joe Biden elnök aláírása után hatályba lépett. Az „Amerikaiak Védelme az Külföldi Ellenfelek által Felügyelt Alkalmazásoktól” (Protecting Americans from Foreign Adversary Controlled Application Act) néven elfogadott jogszabály kilenc hónapot adott a kínai tulajdonosnak, a ByteDance-nek, hogy értékesítse az alkalmazás amerikai működtetéséért felelős részét. Ellenkező esetben az alkalmazást kötelezően el kell távolítani minden amerikai alkalmazástárból és minden médiaszolgáltatónak blokkolnia kell a használatát.

Az ügy a Legfelsőbb Bíróság előtt van, amely gyorsított eljárásban dönthet a kérdésben.

Mike Waltz leendő elnöki nemzetbiztonsági tanácsadó szerdán jelezte, hogy amennyiben a Legfelsőbb Bíróság helybenhagyja a törvényt, és annak végrehajtására zöld utat ad, akkor lépések következhetnek. Többi között megjegyezte, hogy Donald Trump meglátása szerint az amerikaiak széles körében használt platformról van szó, de célja, hogy a felhasználók adatai védettek legyenek, amiről megállapodás jöhet létre. „Nem akarom megelőzni az elnöki rendeleteinket, de teret fogunk teremteni arra, hogy egy ilyen megállapodás megszülethessen”.

A TikTok amerikai működtetését korlátozó, illetve a kínai tulajdonlását megtiltó törvény beterjesztői azzal érveltek, hogy a kínai anyavállalat a Kínai Kommunista Párt által irányított kormány felügyelete alatt működik, és ilyen módon az amerikai felhasználók adatai közvetlenül eljuthatnak az Egyesült Államok legnagyobb külföldi versenytársának tekintett ország kormányzati szerveihez.

A TikTokot képviselő ügyvéd egy hete megismételte, hogy a cég inkább lelövi az alkalmazást az USA-ban, mint hogy az utolsó pillanatban alkut kössön. A 170 millió amerikai felhasználóval rendelkező alkalmazást január 19-től kezdve tiltják be az Egyesült Államokban.

„Lényegében leáll a platform, elsötétülünk. Legalábbis én így tudom”

– mondta Noel Francisco. A TikTok még decemberben közölte, hogy tervei szerint teljesen kivonul az Egyesült Államokból, hacsak az utolsó pillanatban el nem törlik a tiltást.

A TikTok és kínai anyavállalata, a ByteDance egyelőre nem kommentálta az ügyet. A ByteDance részvényeinek körülbelül 60 százalékát intézményi befektetők, például a BlackRock és a General Atlantic birtokolják, míg az alapítók és alkalmazottak 20-20 százalékos tulajdonrésszel rendelkeznek. A cégnek az Egyesült Államokban több mint 7 ezer alkalmazottja van.

Nemrég az is felmerült, hogy a megválasztott elnök Donald Trumppal szoros kapcsolatot ápoló Elon Musk menthetné meg a TikTokot, de ezt végül a videós cég cáfolta.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!