Elon Musk az X-ről: Alig jövünk ki nullára

487

A Wall Street bankjai a héten elkezdtek befektetők után nézni, akik hajlandóak lennének lecsapni összesen akár 3 milliárd dollárnyi adósságra, amelyet Elon Musk vett kölcsön tőlük, hogy 2022 őszén megvásárolhassa az akkor még Twitternek hívott X-et. A buliban többek közt a Morgan Stanley, a Bank of America és a Barclays is érdekeltek, az ügyre rálátó források szerint pedig 1 milliárd dollárnyi adósságot már sikerült is elpasszolniuk – írja a Wall Street Journal.

A lap szerint a bankok dolláronként 90-95 centért szeretnének túladni a szenior, vagyis magasabb prioritást élvező adósságaik egy részén. Elon Musk 2022 novemberében, hosszas huzavona után vette meg a Twittert 44 milliárd dollárért, ami már akkor is túl magas vételárnak tűnt. Egy évvel később a cég Musk ámokfutásának köszönhetően kevesebb mint fele ennyit, 19 milliárd dollárt ért, így különösen fájó lehetett a bankoknak, hogy összesen 13 milliárd dollárt adtak rá a milliárdosnak.

Ahhoz, hogy most sikeresen tudják eladni ennek legalább egy részét, arról kell meggyőzniük az érdeklődő befektetőket, hogy az X-nek sikerült stabilizálnia a pénzügyeit, vagy valami más miatt van értelme fogadni rá. Utóbbi nem is lehetetlen, Musk ugyanis az amerikai elnök, Donald Trump belső körének egyik prominens figurája lett, és látszólag egyre nagyobb hatalommal bír, és okkal lehet feltételezni, hogy az X is meg fogja érezni a vezetőjének felemelkedését.

A Wall Street Journal szerint ugyanakkor a cég pénzügyei még mindig nem rózsásak, egy állítólagos email alapján azt írták, hogy Musk az alkalmazottainak arról számolt be, hogy a felhasználószám stagnál, a bevétel sem túl jó és az X éppen csak kijön nullára. A levél létezését és tartalmát a Verge is megerősítette, Musk viszont szombaton az X-en azt írta, a WSJ hazudik, sosem írt ilyet. Az állítólagos levélben amúgy az is szerepel, hogy Musk szerint az elmúlt hónapokban világosan látszott az X szerepe az amerikai közbeszéd és események alakításában,

és más cégek is az ő példájukat követik a szólásszabadság és elfogulatlan igazságok bemutatásának terén – ezzel nyilván a Meta és az Amazon pálfordulására utalt, már ha tényleg írt ilyen levelet.

Az, hogy a bankok csak most, két évvel később próbálják meg értékesíteni az adósságot, amúgy sokat elmond arról, hogy mennyire rossz üzletet kötöttek, és megmutatja, miért emlegetik ezt sokan a 2008-as válság óta a legrosszabbként az elemzők. Az ilyen akvizíciók finanszírozásánál a bankok általában pár hónapon belül már kiszervezik az adósságot külső befektetőknek, volatilis időszakokban azonban inkább megtartják, és benyelik a veszteséget, hogy ne kelljen sokkal olcsóbban túladni rajta. Most viszont a gazdasági környezet és az X mélyrepülése miatt ez az időszak sokkal hosszabb lett, mint amire számítottak.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!