Magyar kutatók új emberi agyterületet találtak
Eddig ismeretlen agytörzsi területet fedeztek fel a HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet (HUN-REN KOKI) kutatói – derült ki az intézet közleményéből. A kutatás eredményeit a Science című tudományos folyóiratban publikálták. A közlemény szerint a felfedezés segíthet a szorongás, a depresszió és a szenvedélybetegségek kezelésében.
Az agy folyamatosan monitorozza, hogy mely élmények károsak vagy hasznosak, ez pedig támogatja az embereket a megfelelő döntések meghozatalában. Ennek idegrendszeri háttere összetett, a folyamatot több agyterület szabályozza.
Az emlősök agyában a laterális habenula kulcsszerepet játszik az érzelmek feldolgozásában és a motivációs folyamatok irányításában. Ha a laterális habenula aktiválódik, az negatív érzelmeket válthat ki, és akár szorongáshoz, depresszióhoz is vezethet. De ha a laterális habenula nem aktiválódik, az pozitív érzelmeket válthat ki, és még a hangulati zavarok kezelésében is segíthet.
Nyiri Gábor és kutatótársai korábbi tanulmányukban már azonosították azt az agytörzsi serkentő idegsejtpopulációt, amely rossz élmények során aktiválja a laterális habenulát. E serkentő sejtek negatív élményeket és agressziót váltottak ki. Zichó Krisztián és munkatársai friss kutatásukban felfedeztek egy eddig ismeretlen laterális habenulát célzó agyterületet. Ennek működése azonban ellentétes az előzővel, mert ez a legnagyobb eddig ismert agyterület, amely csak tisztán gátlást biztosít a laterális habenula számára. Elhelyezkedése miatt szubventrikuláris tegmentumnak (SVTg) nevezték el az agytörzsi magot, szerepét pedig több idegrendszeri folyamatban is vizsgálták.

A kísérletek során megtanították egereknek, hogyan aktiválják a saját SVTg sejtjeiket. Ehhez az állatoknak be kellett dugniuk az orrukat egy kis lyukba. A kutatók szerint az egerek nagyon szerették a feladatot, és többször aktiválni akarták az SVTg sejtjeiket. Ez alapján arra jutottak a kutatók, hogy a sejteknek szerepe van a kellemes élmények keresésében. Azt is megállapították a kutatók, hogy az SVTg aktivitása a pozitív emlékek felidézésekor is fokozódik. Ugyanakkor az SVTg gátlása az állatoknak rossz élményt okozott, ezért az egerek kerülték azokat a helyeket, ahol a sejtek megvonását átélték.