Felbukkant egy nagyon fejlett MI-vel működő kínai app, amit az USA-ban már többen töltenek le, mint a ChatGPT-t
A kínai DeepSeek mesterséges intelligenciával működő appját hétfőn már többen töltötték le az Egyesült Államokban az Apple App Store-ban, mint a korábban piacvezető ChatGPT-t – írja a Reuters.
A DeepSeek AI Assistant-je egy DeepSeek-V3 nevű modellel működik, amely készítői szerint „a nyílt forráskódú modellek között az élen jár, és vetekszik a zárt forráskódú modellekkel is”. Az app a január 10-i piacra dobása óta egyre népszerűbb az Egyesült Államokban.
A DeepSeek sikere megdöbbentette az amerikai Szilícium-völgy döntéshozóit, akik korábban azt hitték, hogy a mesterséges intelligencia alkalmazásában az amerikai cégek messze a külföldi vetélytársak előtt járnak. A Biden-kormányzat korábban több körben is korlátozta a mesterséges intelligencia fejlesztéséhez szükséges csipek kivitelét az Egyesült Államokból.
A DeepSeek váratlan felbukkanása és sikere után sokan megkérdőjelezték, hogy a csipek kivitelének korlátozása hatásos eszköz lehet a kínai technológiai fejlődés visszafogására. A DeepSeek-et 2023-ban alapították startupként, a nyugati média keveset tud a mögötte álló cégről, és arról, pontosan hogyan fejlesztették ki a modelljüket.
A DeepSeek hétfői sikerének hírére hétfőn zuhanni kezdtek az MI-iparban érdekelt amerikai techcégek részvényei. Piacnyitás előtt:
- az Nvidia 10 százalékot,
- az Oracle 8 százalékot,
- a Palantir pedig 7 százalékot vesztett értékéből.
A befektetők egyelőre a teljes nyugati világban bizonytalanok azzal kapcsolatban, hogy a DeepSeek végül tényleg ugyanolyan jó, vagy jobb tud-e lenni, mint a nyugati mesterségesintelligencia-modellek. A gyors sikerének hírére mindenesetre Japántól Hollandiáig esni kezdett a techcégek részvény-árfolyama, beleértve a csipgyártókat is. Ennek háttere érdekes, ugyanis a DeepSeek V3-modell tanításához ugyanúgy amerikai csipeket használnak (állítólag az Nvidia H800-as modellt), de a kínai cég múlt havi közlése szerint mindössze 6 millió dollár értékű számítási kapacitást igényelt a fejlesztés. Ez kevesebb, mint amennyivel a nyugati cégek dolgoznak, ami miatt megkérdőjeleződött, hogy tényleg akkora növekedés előtt áll az MI-hez kapcsolódó hardverpiac, mint amit már beáraztak a részvényekbe a befektetők.
Marc Andreessen híres szilícium-völgyi kockázatitőke-befektető szerint a DeepSeek megjelenése „a mesterséges intelligencia Szputnyik-pillanata”, utalva arra, amikor a Szovjetunió az 1950-es években az amerikaiakat megdöbbentve lőtte ki a világűrbe a Szputnyik nevű műholdját.
Andreessen azt írta: „A Deepseek R1 az egyik legelképesztőbb és leglenyűgözőbb áttörés, amit valaha láttam – és nyílt forráskódú modellként nagy ajándék a világnak.” – írja a Reuters.