Rájöttek, miért vörös színű a Mars
Kutatóknak van egy elméletük arra, hogyan alakulhatott ki a Mars vöröses-narancsos színe, ami miatt vörös bolygónak is szokták nevezni: a kőzetekben található vas vízzel vagy a levegőben található oxigénnel reakcióba lépett, vas-oxidot hozva létre. Az évmilliárdok során a vas-oxidból vasoxid-por lett, megtelepedett a felszínen, ahol a marsi szelek mozgatták ide-oda.
A korábbi kutatások, amik főként űrszondák megfigyelésein alapultak, azt feltételezték, hogy a felszínen hematit, vagyis vörösvasérc van, hiszen nem találtak vízre utaló jeleket, ez pedig a marsi légkörrel való reakciók során keletkezhetett. A CNN által ismertetett friss kutatás viszont azt írja: a vörös árnyalatért a hideg víz jelenlétében képződő ásványok lehetnek a felelősek, nem pedig a hematit. Ez megváltoztathatja a jelenlegi elképzeléseket arról, milyen is lehetett a Mars évmilliókkal ezelőtt.
A Nature Communications szaklapban megjelent tanulmány szerint a hematit helyett a Mars felszínén ferrihidrit lehet, ami a Földön is megtalálható, víztartalmú vas-oxi-hidroxid ásvány. A ferrihidrit korábban is felmerült már, mint a Mars vörösségéért felelős potenciális ásvány, de ez az első alkalom, hogy a kutatás során kombinálták a laboratóriumi módszereket megfigyelési adatokkal, hogy bizonyítsák, valóban erről van szó.
A tudósok az elemzések alapján megalkották a marsi port a Földön egy laboratóriumban, különböző típusú vas-oxidok felhasználásával. Ezután hasonló technikával elemezték őket, mint amilyeneket a Mars körül keringő szondák is használnak. A tudósok összevetették az így kapott mérési adatokat a szondák méréseivel. Azt találták, hogy a bazalttal kevert ferrihidrit hasonlít a legjobban azokhoz az ásványokhoz, amit a mérőműszerek a Marson látnak.
Ez a felfedezés megerősítette azt az elképzelést, hogy a Marson valaha létezett víz, sőt, arra mutat rá, hogy még több is, és nagyobb területen, mint korábban gondolták.