Műanyaggal mérgezhetnek minket az elektronikus eszközeink is

A polimerekről a tudományos közösség régóta úgy gondolja, hogy túl nagy műanyagmolekulák ahhoz, hogy az ebből készült termékekből az emberi szervezetbe juthassanak. Éppen ezért eddig nagyrészt elkerülték a szabályozást, nem tagjai például az EU Reach regulációinak sem. Csakhogy a Nature Sustainability tudományos szaklapban megjelent friss tanulmány szerint az égésgátlóként használt polimerek kisebb, káros molekulákká bomlanak le.

Az EurekAlert azt írja: kínai kutatók két polimer brómozott égésgátlót (poliBFR) teszteltek, amiket a már betiltott égésgátlók „nem mérgező” alternatívájaként fejlesztettek ki. Azt találták, hogy mindkét poliBFR több tucat kisebb molekulára bomlik. Megmérték, hogy ezeknek a kisebb molekuláknak mekkora a zebrahalakra gyakorolt toxicitási hatása, és kiderült, hogy mitokondriális diszfunkció, fejlődési és szív- és érrendszeri károsodás jelentkezhet a túlzott kitettség következtében.

„Tanulmányunk azt mutatja meg, hogy a polimerek a mérgező vegyszerek számára trójai falóként működhetnek” – mondta Da Csen, a kínai Csinan Egyetem kutatója. „Eredetileg nagy molekulákként adják hozzá őket a termékekhez, de idővel lebomlanak, és káros bomlástermékeik lesznek.”

A kutatók megfigyelték, hogy ezeket a polimer-bomlástermékeket a talajban, levegőben és vízben is ki tudják mutatni. Korábban egy másik tanulmány már felvetette azt, hogy ezek az anyagok károsak lehetnek a környezetre. Most kiderült, hogy a legtöbb ilyen bomlástermék az elektronikaihulladék-újrahasznosító létesítmények közelében található meg a természetben. Ezek az eredmények megerősítik, hogy a poliBFR-ek elektronikai felhasználása mérgező bomlástermékekhez vezet, ami potenciálisan veszélyeztetheti az embereket és a vadon élő állatokat is.

„Az, hogy a poliBFR-eket az elektronikában ilyen széles körben használják, kitettséget eredményez a gyártásnál, az otthonunkban, vagy amikor eldobjuk vagy újrahasznosítjuk őket” – mondta Miriam Diamond, a Torontói Egyetem kutatója. „Mivel a gyanú szerint nagyon magasak a termelési mennyiségek (ezt a vegyipar nem hozza nyilvánosságra pontosan), a szennyezés lehetősége, és az ebből eredő, az embereket és az állatok érintő súlyos károk nagyon aggasztóak.”

A vegyszergyártók és kereskedelmi partnereik a poliBFR-eket a betiltott monomer égésgátlók, például a hexabróm-ciklododekán és a dekabróm-difenil-éter környezetbarát és veszélytelen helyettesítőjeként népszerűsítik. Az elektronikában, az építőanyagokhoz és a járművekben is használják.

A tanulmány más típusú polimerekre is kihat, például a perfluor- és polifluor-tartalmú alkil anyagokra (PFAS). Ezekről korábbi kutatások kimutatták, hogy kisebb toxikus molekulákat szabadítanak fel. A PFAS-gyártók azzal érvelnek, hogy a fluorozott polimereket mentesíteni kellene a szabályozások alól, a tudósok továbbra is tartják, hogy ezek a PFAS csoportjába tartoznak, amiknek használatát kerülni kell.

A kutatók szerint a szabályozó hatóságoknak be kell zárniuk ezt a polimerekre vonatkozó kiskaput, hogy megvédjék a fogyasztókat – különösen a gyerekeket – a kitettségtől és a potenciális következményektől.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!