A globális szén-dioxid-kibocsátás feléért 36 vállalat felel
A globális szén-dioxid-kibocsátás fele mindössze 36 vállalat fosszilis kibocsátásából származik, derült ki egy friss elemzésből. A The Guardian azt írja: a 2023-as adatok is bizonyítják, hogy a fosszilisokat kibocsátó nagyvállalatokat számon kell kérni a károsanyag-kibocsátásuk miatt.
A Carbon Majors-jelentés megállapította, hogy 36 vezető fosszilis vállalat 2023-ban több mint 20 milliárd tonna szén-dioxid kibocsátásáért volt felelős. A legnagyobb szennyezők között nincs sok meglepetés: felkerült a listára az ExxonMobil, a Shell, a Saudi Aramco és számos kínai vállalat is.
Ha a Saudi Aramco egy ország lenne, akkor Kína, az Egyesült Államok és India után a világ negyedik legnagyobb szennyezője lenne, miközben az adatok szerint az ExxonMobil nagyjából ugyanannyi kibocsátásért felelős, mint Németország, a világ kilencedik legnagyobb szennyezője.
A globális kibocsátásnak 45 százalékkal kellene csökkennie 2030-ra, ha a globális felmelegedést 1,5 Celsius-fokon akarjuk tartani az iparosodás előtti állapothoz képest. A károsanyag-kibocsátás azonban tovább növekszik. A Nemzetközi Energiaügynökség szerint a 2021 után megkezdett új fosszilis tüzelőanyag-projektek nem egyeztethetők össze azzal, hogy 2050-re elérjük a nettó nulla kibocsátást. A Carbon Majors adatbázisban szereplő 169 vállalat többsége növelte kibocsátását 2023-ban.
A 2023-ban a globális kibocsátás feléért felelős 36 vállalat közé tartoznak olyan állami vállalatok, mint a China Energy, a National Iranian Oil Company, az orosz Gazprom és az Egyesült Arab Emírségek Adnocja. Magánkézben lévő szennyező társaságok például brazíliai székhelyű Petrobras és az olasz Eni. A 36 vállalat közül 25 állami, közülük tíz Kínában, a világ leginkább szennyező országában található. A 2023-ban mért kibocsátások 41 százalékát a szén, 32 százalékát az olaj, 23 százalékát a gáz, 4 százalékát a cement adta.
Emmett Connaire, a Carbon Majors jelentést készítő agytröszt munkatársa azt mondta: „A globális éghajlati kötelezettségvállalások ellenére a világ legnagyobb fosszilis tüzelőanyag-gyártóinak egy kis csoportja jelentősen növeli a termelést és a kibocsátást. A kutatás rávilágít arra, hogy ezek a vállalatok aránytalanul nagy hatással vannak a klímaválságra, és támogatja a vállalati felelősségvállalás érvényesítésére irányuló erőfeszítéseket”.