Óriási erdőpusztulás kíséri az ukrajnai háborút
Az ukrajnai háború szörnyű emberveszteségei mellett kevés szó esik az orosz agresszió káros környezeti következményeiről. A Bolognai Egyetem kutatóinak új tanulmánya most a háborút kísérő erdőpusztulásra hívja fel a figyelmet. A tanulmány a Global Ecology and Conservation című szakfolyóiratban jelent meg.
A kutatók ukrajnai műholdfelvételeket elemeztek egy gépi tanuláson alapuló algoritmus (az ilyeneket manapság mesterséges intelligenciának nevezik) segítségével. A Random Forest nevű algoritmus azonosította a felvételeken azokat a régiókat, ahol a háború éveiben megfogyatkoztak az erdős területek. Az erdőpusztulás természetesen csak az egyik környezeti kár. „Nehéz számszerűsíteni a biológiai sokszínűségben és az ökoszisztéma folyamataiban, például a vízrendszerben, a talajképződésben és az éghajlati hatásokban okozott károkat” – kommentálta a tanulmányt Roberto Cazzolla Gatti, az egyetem biológiai, földtani és környezettudományi tanszékének professzora, a kutatás vezetője.

A kutatók elemzése szerint Ukrajna 2022-ben 808 négyzetkilométernyi, 2023-ban pedig 772 négyzetkilométernyi erdőt veszített, főként a háború sújtotta régiókban. A Donyecki területen 180 négyzetkilométer, a Harkivi területen 181 négyzetkilométer, a Herszoni területen 214 négyzetkilométer, a Kijevi területen 268 négyzetkilométer, a Luhanszki területen pedig 195 négyzetkilométer volt a veszteség.
Gattiék szerint az erdőpusztulás fő oka a tűz. 2022 márciusában például számos erdőtüzet észleltek a Herszoni területen, és az is ismert, hogy az orosz csapatok megpróbálták megakadályozni a lángok eloltására tett kísérleteket. A kutatók által említett másik példa a Mikolajivi terület déli részén található, most orosz ellenőrzés alatt álló régió, ami a biológiai sokféleség szempontjából kiemelt régió. A becslések szerint a tüzek itt a terület 20–30 százalékát elpusztították. Gatti és kollégái arra hívják fel a figyelmet, hogy ha a háború esetleg véget ér, erős és hatékony környezetvédelmi politikára lesz szükség ahhoz, hogy az ökoszisztémák helyreálljanak.
Az ukrajnai háborús környezetszennyezés súlyosságáról és évtizedekig tartó hatásáról itt írtunk részletesebben.