Egy volt igazgatója szerint cenzúrázni is hajlandó lett volna a Facebook, ha beengedik a kínai piacra

Cenzúrarendszert épített ki a Facebook annak reményében, hogy megnyerje magának Kínát, és az országban is működtethesse a szolgáltatását, írja az Engadget. Az erről szóló 78 oldalas panaszt Sarah Wynn-Williams, a Facebook volt szabályozási igazgatója nyújtotta be tavaly áprilisban az Amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelethez. A The Washington Post most megszerezte a dokumentumot, és nyilvánosságra hozta, mi áll benne.

A dokumentum szerint a Facebook fontolóra vette, hogy hozzáférést biztosít a kínai kormánynak a felhasználók adataihoz. A közösségi oldal 2009 óta nem elérhető Kínában. Wynn-Williamst 2017-ben bocsátották el a cégtől.

A volt szabályozási igazgató szerint a Facebook 2014-ben létrehozott egy olyan csapatot, ami a kínai törvényeknek megfelelő Facebook-verzió létrehozására összpontosított. A kódneve Aldrin-projekt volt. Azon túl, hogy a verzió megfelelt volna a kínai cenzúratörvényeknek, kínai politikai vezetőkkel folyó tárgyalások során pedig az is előkerült, hogy a vállalat engedélyezze egy kínai magáncégnek, hogy az országban élő felhasználók által közzétett tartalmakat áttekinthesse. A Facebook a tervek szerint több száz moderátort alkalmazott volna ahhoz, hogy a korlátozott tartalmakat cenzúrázza.

A The Washington Postnak Andy Stone, a Facebook szóvivője azt mondta: a vállalat korábbi érdeklődése a kínai piac iránt soha nem volt titok, de Mark Zuckerberg 2019-ben bejelentette, hogy felhagy a próbálkozásokkal.

Zuckerberg azóta a szabad véleménynyilvánítás mellett kardoskodik, és változtatott a Meta platformjainak moderálásán. Az év elején bejelentette, hogy a Facebook és az Instagram befejezi a tényellenőrzést, és helyette az X-ről ismert közösségvezérelt rendszerre cseréli. Az új szabályozásokat először az Egyesült Államokban vezetik be, a változások pedig érintik a Facebookot, az Instagramot és a Threadset is.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!