Látványosan több ADHD-gyógyszert írnak fel Angliában a koronavírus-járvány kezdete óta
Évente 18 százalékkal több ADHD-gyógyszert írnak fel a brit orvosok, mint a koronavírus-járvány előtt – írja egy kutatás alapján az EurekAlert. Az eredmény magasabb, mint a korábban ismert szám, és egyrészt az állhat mögötte, hogy egyre többen tudják, mi is az az ADHD, másrészt a koronavírus-járványnak is köze lehet az emelkedéshez.
Az ADHD, vagyis a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar egy idegrendszeri fejlődési eltérés, amelynek tünetei közé tartozik az impulzivitás, a szervezetlenség és a fókuszálási nehézségek. Ugyan jellemzően nehéz felismerni, és a diagnózis feltételei általában eltérnek, mivel a tünetek sem egyformák, a figyelemzavarral diagnosztizált emberek száma globálisan egyre nő.
Gyakori a gyerekeknél, globálisan nagyjából 7 százalékuknál jelentkezik, és a felnőtteknél is egyre gyakoribb: a tüneteket mutató felnőttek gyakran elérik a 7 százalékot.
Az Egyesült Királyságban öt gyógyszert használnak az ADHD kezelésére, a kutatók ezek használatát térképezték fel az elmúlt öt évből. 2019-2020-ban 1000 emberből 25-nek írták fel, míg a járvány kitörése után 2023-2024-ben már 41,5-nek. Ez átlagosan 18 százalékos emelkedés, bár az ország különböző területein láttak eltéréseket. Londonban volt a legnagyobb az ugrás (28 százalék), míg a kevésbé jómódú északi területeken, északkeleten és Yorkshire-ben 13 százalék volt. Az egyenlőtlenségben a kutatás szerint fontos szerepet játszottak társadalmi-gazdasági tényezők, például etnikum, kor és társadalmi egyenlőtlenség.
A koronavírus-járvánnyal járó szorongás, megemelkedett stressz-szint szintén hozzájárulhat ahhoz, hogy egyre több embernek írják fel ezeket a gyógyszereket.