Kilenc hónap után elindultak haza a Nemzetközi Űrállomáson ragadt űrhajósok
Két nappal azután, hogy a NASA és a SpaceX újabb közös küldetése, a Crew-10 keretében megérkezett a Nemzetközi Űrállomáshoz, magyar idő szerint kedd reggel lecsatlakozott, és elindult vissza a Földre a Crew Dragon űrkapszula. Ezzel a tavaly nyáron indított Crew-9 kétfős legénysége mellett a tavaly a Boeing Starlinerével felküldött, nyolc nap helyett végül kilenc hónapot az űrben töltő Butch Wilmore és Suni Williams is elhagyták a Nemzetközi Űrállomást – írja a Space.com.
Az űrkapszula, fedélzetén Williams és Wilmore mellett az előző küldetéssel felküldött amerikai Nick Hague-gal és orosz Alekszandr Gorbunovval, magyar idő szerint reggel 6 körül csatlakozott le az űrállomásról, és a tervek szerint késő este érhet vissza a Földre. Egészen pontosan este 11 körül pottyanhat majd vízbe a Mexikói-öbölben, nem messze a floridai partoktól. A NASA egyébként az induláshoz hasonlóan ezt is élőben közvetíti, itt lehet majd nézni.
Williams és Wilmore tavaly júniusban indultak el az űrbe a Boeing Starliner első legénységgel végrehajtott küldetésére. Ezt eredetileg nyolcnaposra tervezték, de már az űrállomásra tartó úton is több problémát észleltek: szivárgott a hélium, valamint meghibásodott néhány manőverező hajtómű és szelep. Emiatt hamar felmerült, hogy pár nap helyett akár hónapokig is az ISS-en maradhatnak, mert bár az űrhajó valószínűleg probléma nélkül vissza tudta volna szállítani az asztronautákat, a NASA és a Boeing nem akart kockáztatni.
A Starliner végül tavaly szeptemberben nélkülük tért vissza a Földre, a NASA pedig tavaly augusztusban arra jutott, hogy két embert kihagy a Crew-9 legénységéből, így a visszaúton a SpaceX űrkapszulájával haza tudnak jönni a Nemzetközi Űrállomáson ragadt űrhajósok is. A terv ezzel az lett, hogy Williams és Wilmore további hónapokat töltenek majd az űrben, mielőtt februárban visszatérnének a Földre. A megoldás tehát már rég létezett, de ez nem akadályozta meg Donald Trumpot abban, hogy januárban megkérje Elon Muskot, hogy hozza haza az asztronautákat.
Musk erről az X-en is írt, hozzátéve, hogy ezt mihamarabb meg is fogják tenni, és mellékesen belerúgott a korábbi Biden-kormányba is, amiért „ilyen sokáig az űrben hagyták őket”. Az már akkor sem volt egyértelmű, hogy Musk mit értett az alatt, hogy a lehető leggyorsabban hazahozzák az űrhajósokat, hiszen a visszaútjuk ekkor már rég le volt fixálva, és végül nem meglepő módon nem is változott ebben semmi. Wilmore egyébként a New York Times podcastjában arról beszélt, hogy a meghosszabbított tartózkodásuk időnként embert próbáló volt, de szó sincs arról, hogy magukra hagyták volna őket.