Növelheti a szívroham kockázatát a marihuánafogyasztás

2025. március 19. – 11:05

Másolás

Vágólapra másolva

1298

Két új tanulmány vizsgálta a kannabiszfogyasztás és a szívroham közötti összefüggéseket, és azt találták, hogy a rendszeresen füvező emberek valószínűleg nagyobb valószínűséggel szenvednek el szívrohamot, mint azok, akik nem fogyasztanak rendszeresen kannabiszt, írja az EurekAlert. Az eredmények egy több mint 4,6 millió ember bevonásával készült, a JACC Advances szaklapban megjelent tanulmány, illetve az Amerikai Kardiológiai Egyesület nonprofit szervezet gyűlésén ismertetendő metaanalízisből erednek.

Az Egyesült Államokban több államban legalizálták a kannabiszvásárlást és rekreációs felhasználását. Az első, retrospektív vizsgálat során a kutatók az elmúlt évek adatait vizsgálták meg, és azt találták, hogy az 50 évnél fiatalabb kannabiszhasználók több mint hatszor nagyobb valószínűséggel kapnak szívrohamot, mint azok, akik nem élnek a szerrel. A metaanalízis 50 százalékos megnövekedett kockázatot talált.

„A kannabiszhasználattal kapcsolatos kérdéseknek a klinikusok mindennapi munkájának részeinek kell lenniük, akárcsak a cigarettázásra vonatkozó kérdéseknek, abból a célból, hogy megértsék a betegek általános szív- és érrendszeri kockázatát” – mondta Ibrahim Kamel, a Bostoni Egyetem kutatója, a tanulmány első szerzője.

Kamel és csapata a retrospektív vizsgálatot végezte, és azt találták, hogy a szívroham megnövekedett kockázata mellett a kannabiszfogyasztóknál négyszeresére nő az ischaemiás sztrók, kétszeresére a szívbetegség és háromszorosára a szív- és érrendszeri halálozás esélye. A kutatásban résztvevők 50 évnél fiatalabbak voltak, a vizsgálat kiindulópontján nem volt jelentős szív- és érrendszeri társbetegségük, nem volt magas a vérnyomásuk, a koleszterinszintjük, nem voltak cukorbetegek, nem dohányoztak.

A metaanalízishez a kutatók 12 korábban publikált tanulmány adatait vizsgálták meg, amik együttesen több mint 75 millió embert érintettek. Meg kell jegyezni azt is, hogy a vizsgált tanulmányokat a tudósok közepesen jó minőségűként kategorizálták. A 12 vizsgálatból 10-et az Egyesült Államokban, egyet Kanadában és egyet Indiában végeztek. Egyes tanulmányok nem tartalmaztak információkat a résztvevők életkoráról, de az átlagéletkor 41 év volt azok között, ahol igen, ami arra utal, hogy az összesített minta viszonylag fiatal populációt tükröz.

Az elemzett tanulmányok közül hét szignifikáns összefüggést talált a kannabiszhasználat és a szívinfarktus kockázata között, négy nem mutatott ki különbséget, egy pedig azt találta, hogy a kannabiszhasználattal csökken a szívinfarktus kialakulásának esélye. Az összelemzés azonban egyértelműen arra jutott, hogy a kannabisz növeli a szívinfarktus kockázatát. A kutatók viszont nem tudtak korrigálni olyan tényezőkkel, mint a kannabiszhasználat időtartama, illetve a dohányzás vagy más kábítószer használata.

Kamel azt mondta: óvatosnak kell lennünk a megállapítások értelmezésekor, mert a kannabiszfogyasztás gyakran más szerek fogyasztásával jár együtt, amikkel a kutatások nem tudnak számolni.

Jelenleg nem ismertek azok a mechanizmusok, amiken keresztül a marihuána összetevői hatással lehetnek a szív- és érrendszerre. A kutatók feltételezik, hogy a szer befolyásolhatja a szívritmus-szabályozást, növelheti a szívizom oxigénigényét. A metaanalízisben szereplő egyik tanulmány azt találta, hogy a szívinfarktus kockázata körülbelül egy órával a marihuána fogyasztása után tetőzött.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!
Partnereinktől