Ezek a tévék akkorák, hogy rá se férnének a nappalim falára

Ezek a tévék akkorák, hogy rá se férnének a nappalim falára
A TCL C7K modellje. Fotó: Nagy Nikoletta / Telex

Ez a tévé nagyobb, mint az egész nappalim fala – ez volt az első dolog, ami eszembe jutott a TCL legújabb tévészériájának egyik modelljéről, az X11K-ról. Aztán kiderült, hogy messze nem ez a 98 hüvelykes 2025-ös flagship modell a legnagyobb, amit a cég kínál. A C7K ugyanis még eggyel nagyobb, 115 hüvelykes (292 centi) képátlójú méretben is érkezik, most már a cég fő profiljának számító QD-miniLED-technológia legújabb 7-es verziójával, ami még tisztább képminőséget, még nagyobb kontrasztot és összességében jobb felhasználói élményt ígér.

A QD-miniLED a kvantumpontos mini LED rövidítése, gyakorlatilag a miniLED és a kvantumpontos kijelzők kombinációját takarja, és jobb színeket és fényerőt ad a LED-LCD kijelzőkhöz képest. Tegyük hozzá gyorsan: ez még mindig nem tudja utolérni a jobb kategóriás OLED-kijelzőket. A TCL 2018-ban kezdte a miniLED-es tévék tömeggyártását, és azóta ez a fő profilja. A párizsi bemutatón elhangzottak alapján a 85 hüvelykes és nagyobb tévék tekintetében ma világelső a kategóriában.

Alapvetően egy átlagfelhasználónak az égvilágon semmit nem mond az, hogy QD-miniLED, legtöbben nem az alapján választjuk ki a legújabb tévénket, hogy OLED, QLED, CLED, mikroLED vagy miniLED technológia dolgozik-e a képernyőn. Azoknak viszont, akiket ez kifejezetten érdekel, és van elég pénzük megfizetni a több millió forintos tévét a(z enyémnél valószínűleg legalább tízszer nagyobb) nappalijukba, fontos infó lehet ez, és mellette az is, hogy hány nit a képernyő fényereje, vagy hány Hz-s a képfrissülése, vagy akár hogy milyen képfeldolgozó processzor dolgozik mögötte. A TCL kifejezetten a ma egyik legjobbnak számító miniLED-technológiára gyúrt rá, a 7-es generáció bemutatóján látszott is, hogy miért is kell ezekért kifizetni akár egy használt autó árát is.

A flagship modell ezúttal az X11-es, ami két méretben érkezik: 85 hüvelykes (215,9 centi) és 98 hüvelykes (248,9 centi), mindkettő már-már értelmetlenül óriási, még akkor is, ha nem ők a rekorderek. Olivier Semenoux, a TCL Europe termékmenedzsment-vezetője kiemelte: a februártól kapható tévéket inkább a világos, napos helyiségekbe ajánlja, ezeknek ugyanis a feketéi kevésbé mélyek, mint például a C8-as vagy C9-es szériának, alapvetően világosabbak a képernyőik (akár 6500 nitesek is lehetnek), így ugyanazt a kontrasztélményt adják, csak napsütéses környezetben is jobban teljesítenek. Ez az első tévé, amit az egyébként majdnem mindegyik szériában megtalálható Bang & Olufsen hangrendszerének 6.2.2ch-s változatával szereltek fel, ami garantálja, hogy ennek a tévének lesz a TCL-ek közül a legjobb hangzása.

Középen a TCL idei flagship modellje, az X11K – Fotó: Nagy Nikoletta / Telex
Középen a TCL idei flagship modellje, az X11K – Fotó: Nagy Nikoletta / Telex

Ez a modell 144 Hz-s képfrissítést kapott, ami azt jelenti, hogy a képernyő másodpercenként 144 teljes képkockát képes megjeleníteni. Ez bőven több, mint amit a szemünk alapjáraton érzékelni képes. Az X11-es azonban, mivel februárban került piacra, még a CrystalGlow HVA Panellel érkezik, ami egy kicsit rosszabb tükröződésgátlást és kontrasztot jelent – Semenoux szerint azonban a jövőre érkező második generáció már megkapja a CrystalGlow WHVA-t is, amivel a most bemutatott többi modellt már felszerelték.

Ezért a sok extráért viszont jócskán a zsebünkbe kell nyúlni, ha ilyen tévét szeretnénk otthonra: 28 ezer euróért dobják majd a piacra, ami több, mint 11 millió forintot jelent.

Semenoux szerint a C8-as és a C9-es tévészéria náluk az, ami Európában igazán népszerű, az új modellek most már szintén a 4K-s QD-miniLED technológia hetedik generációjával érkeznek majd a boltokba, és ezek megkapták már a tükröződésgátló és kontrasztnövelő panel legújabb verzióját – bár a bemutatón kiállított darabok alapján akkora különbséget nem venni észre a két megoldás között.

A C8K modell nagyon kicsi keretet kapott, így majdnem 100 százalékos a képernyőaránya, ami nagyon jól is áll neki, tényleg kimaxolja a kijelzőt, amennyire csak lehet. 65, 75, 85 és 98 hüvelykes változatban is kapható lesz április végétől, 5000 nites a képernyője, és szintén 144 Hz-s képfrissítésre képes, ahogy a C9K is, csak ez már 6000 nites maximális fényerővel érkezik. Semenoux ezeket azoknak a felhasználóknak ajánlotta, akik moziélményre vágynak egy elsötétített szobában, mert az X11-hez képest ezeken mélyebb a fekete szín, de világosságban – ahogy az a nitek számából is kiderül – kevésbé erősek, mint a flagship modell. Bár elvileg a 65, 75 és 85 colos változatban május végétől kapható C9K egy fokkal profibb, mint a C8K, utóbbin a néhány levetített videó jobban mutatott – de az is lehet persze, hogy kicsit más fény vetült rá, és alapból hátrányból indult a kistestvéréhez képest.

Középen a TCL idei flagship modellje, az X11K – Fotó: Nagy Nikoletta / Telex
Középen a TCL idei flagship modellje, az X11K – Fotó: Nagy Nikoletta / Telex

A most bemutatott modellek közül a C7K kapható a legtöbb méretben, egészen pontosan hétben, az 50 hüvelykestől (127 centi) egészen a 115 hüvelykes monstrumig kínálja a cég, és nagyjából 10 ezer euróval kevesebbe kerül majd, mint az X11-es. Ez persze nem jelenti azt, hogy olcsó lesz: kicsit több, mint 7 millió forintot kell érte kifizetni, ha haza akarjuk vinni. A C7K is Bang & Olufsen hangrendszert kapott, csakúgy, mint a C9K, csak egy kicsit korábbit, mint az X11K, viszont a fényereje csak 3000 nites, ami nyilván így is elég bitang, de a profibb modellekhez képest kicsit gyengébb. A képfrissítés itt is 144 Hz-es.

A TCL ezen kívül két új hangprojektort is bemutatott, mert a cég nem kizárólag a Bang & Olufsen termékeit használja, de beszéltek két hiperszuper légkondiról is, a FreshIn 3.0-nál a páratartalom-szabályozót, a szageltávolítót, a levegőtisztítót, a hangvezérlést és a 16 decibeles csendességet emelték ki, míg a Breezin 2.0-nál az energiahatékonyságot. A vállalat hűtőket is gyárt, az új TCL Free Built-in 10 százalékkal keskenyebb fallal és 90 fokos nyitási szöggel jön, ami lehetővé teszi, hogy kisebb helyen is elférjen, de a tárolókapacitás megmaradjon. Volt még szó új mosógépről is, ami 20 százalékkal kevesebb energiát használ, és új projektorról is, ami a következő hónapban érkezik majd.

Ami a mobilokat és a tableteket illeti, a TCL leginkább a NxtPAPER-technológiát emelte ki, ami nem is csoda, mert a kiállított 60SE telefon pár perces nyomkodás alapján nem nyújtott kifejezetten kiemelkedőt. A NxtPAPER viszont tényleg szuper megoldás, olyan matt felületet jelent, ami megszűri a kék fény egy jelentős részét, ezzel pedig késlelteti a szemfáradtságot. Az idén debütált NxtPAPER 4.0 már mesterséges intelligenciát is használ arra, hogy személyre szabja a képernyőt, ezzel segítve, hogy ha valaki sokat telefonozik vagy nyomkodja a tabletjét, kevésbé fáradjon el a szeme.

Az esemény főszereplői azért ezek mellett még mindig a tévék voltak, és bár mindegyik megkapta a TCL AiPQ processzorát motornak, ami egy mesterséges intelligenciával működő képjavító megoldás, a cég szerint valós időben, folyamatosan
optimalizálja a kép élességét, fényerejét és színegyensúlyát, azért ebben a kategóriában az átlagfelhasználónak sok újat nem nyújtanak az újítások a mindennapi használat során. Így, hogy a készülékek egymás mellett voltak kiállítva, a modellek között észre lehetett venni némi különbséget – nem mindig az erősebb verzió javára –, de alapvetően ezek a továbbfejlesztett megoldások tényleg csak annak számítanak, aki nagyon beleássa magát a témába. Meg persze annak, akinek a falára ráfér a 115 hüvelykes tévé, mert ott tényleg nem mindegy, hogy hány Hz-es a képfrissítés, és hány nites a képernyő, ekkora méretben már a kisebb különbségek is észrevehetők lehetnek.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!