Annyira sok itthon a nikotinmérgezés, hogy új monitorozási rendszert vezet be a kormány

​A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) bejelentette, hogy 2025. április 1-jétől új országos monitorozási rendszert indítanak a dohány- és nikotintartalmú termékekkel összefüggő nemkívánatos egészségügyi események nyomon követésére. A rendszer célja a hagyományos és új típusú dohánytermékek okozta egészségügyi kockázatok pontosabb elemzése és csökkentése.

Az új monitorozási rendszer bevezetését az indokolja, hogy

az elmúlt években jelentősen megnőtt a nikotintartalmú termékekhez köthető mérgezési esetek és légzőszervi panaszok száma.

A részletes adatok elemzése hozzájárulhat az egészségkárosodások csökkentéséhez, mivel az egészségügyi hatóságok számára pontosabb információkat biztosít a jogszabályi környezet és a közegészségügyi stratégiák továbbfejlesztéséhez, valamint a prevenciós és leszokást támogató programok hatékony tervezéséhez.

A jelenlegi bejelentési rendszert kibővítve, az egészségügyi intézményeknek a mérgezési eseteket az Országos Szakrendszeri Információs Rendszer Kémiai Biztonsági Szakrendszerében (OSZIR-KBIR) kell rögzíteniük, bővített adattartalommal. Az új bejelentőlapot az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet (OKPI) és az NNGYK szakértői állították össze, és az OSZIR-KBIR rendszerben kell feltölteni.

A monitorozás kiterjed mind a hagyományos dohánytermékekre (például cigaretta, szivar, vízipipa), mind az új típusú dohány- és nikotintartalmú termékekre (például elektronikus cigaretta, hevített dohánytermékek vagy nikotinos tasakok). A rendszer bevezetése összhangban van a nemdohányzók védelméről szóló törvény előírásaival, amelyek célja a lakosság egészségének védelme és a dohánytermékek fogyasztásából eredő ártalmak csökkentése.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!