A Microsoft szerint egy MI-vel generált, roskadozó Quake II-másolat lehet a videójátékok jövője

A Google után a Microsoft is tett egy lépést a mesterséges intelligenciával generált videójátékok felé, a napokban ugyanis bemutatta a Copilot legújabb, az Xboxszal közösen fejlesztett, Gaming Experiences névre hallgató funkciójának első kézzel fogható produktumát. Ez egy mesterséges intelligenciával generált, a Quake II-ből inspirálódó videójátékos élmény, amelyet bárki kipróbálhat a böngészőjében, bár egyelőre nincs benne sok köszönet.

A Microsoft egy hónapja jelentette be, hogy mesterséges intelligenciával generált játékokon, pontosabban egy ezt lehetővé tevő keretrendszeren dolgozik. A cég kutatói egy Muse nevű generatív modellt fejlesztettek ki, amellyel állításuk szerint konzisztens és sokszínű, a felhasználó által finomhangolható videójátékos élményeket tudnak generálni. A modellt a Ninja Theory 2020-as, Bleeding Edge nevű játékán tréningelték, ami így végre jó volt valamire, ha már játszani nem szokott vele senki.

Az ezt bemutató videóban nagyjából látszott, hogy mire lehet majd számítani, az egész valahogy úgy nézett ki, mint ha valaki mozgóképpé alakította volna az MI-forradalom hajnalának szupersztárja, a DALL-E Mini korai, nem túl jó képeit. Az is látszott, hogy mindenféle módosításokat lehet csinálni menet közben a játékban, ha egyáltalán lehet így hívni, ennek kezelőfelülete szintén a kevésbé felhasználóbarát – értsd: egy szövegdobozba kell beírni dolgokat, és ennyi – korai modelleket idézte.

Az nem igazán volt egyértelmű, hogy ennek mi lesz az értelme. A Microsoft Gaminget vezető Phil Spencer arról beszélt, hogy ez az eszköz nagyon hasznos lesz a régebbi játékok utókornak való megőrzésében, mert a modell „megtanulhatja” ezeket, és a modern hardveren is képes lehet emulálni őket – az nem derült ki, hogy pontosan hogyan. A Microsoft vezérigazgatója, Satya Nadella pedig egyenesen arról beszélt, hogy ez az első lépés az MI által generált videójátékok felé, ami talán még a pár évvel ezelőtti NFT-őrületnél is vészjóslóbban hangzott.

Azt érdemes kiemelni, hogy a Microsoft nem az első cég, ami ilyesmivel próbálkozott, a Google kutatói már tavaly kiadtak egy GameNGen nevű modellt, ami a Doomot hozta létre a semmiből, helyenként elég meggyőzően. A Microsoft most egy másik nagy klasszikust, a Quake II-t vette alapul, mikor megcsinálta az első saját demóját, ennek lett az eredménye egy nagy jóindulattal játéknak is nevezhető valami, amit ide kattintva lehet kipróbálni. Ha valaki nem akar kattintani, gyorsan összefoglalom, hogy milyen az egész: nem túl jó.

Amikor a játék elindul egy pici ablakban a képernyő közepén, elsőre tényleg a Quake II-t idézi, de minél többet szalad az ember, annál egyértelműbbé válik, hogy a mesterséges intelligencia azért még messze nem tökéletes ebben. A korábbi, MI által generált videókhoz hasonlóan itt is látszik néha, hogy minden textúra változik egy kicsit, ahogy arrébb megyünk, és az is elég gyakori, hogy ha túl közel megyünk egy falhoz, vagy ránézünk a padlóra, a játék teljesen más környezetbe rak vissza minket, amikor visszanézünk onnan.

A modell becsületére legyen mondva, hogy ez nem mindig történik meg, néha egészen konzisztensen meg tudja tartani a környezetet akkor is, ha lenézünk, vagy pörgünk kicsit, és hát végül is mégis csak egy techdemóról van szó, szóval ennek is lehet örülni. Az viszont még így is bizarr, hogy a modell nagyjából két percet bír egy szuszra, mielőtt újra kellene indítania magát, és még azt sem sikerült megoldani, hogy a kamerát egérrel lehessen irányítani, így maradnak az iránygombok a WASD mellé. Ja, és persze célja sincs a demónak, csak Quake II-re emlékeztető környezetekben szaladgálunk, míg újra nem indul.

Jelen állapotában a Copilot Gaming Experience nagyon messze van attól, hogy bárkit meggyőzzön arról, hogy a mesterséges intelligencia ilyen jellegű használata lenne a videójátékfejlesztés jövője. Persze az elmúlt években az MI által generált képek és videók is észbontó gyorsasággal jutottak el valami ilyesmitől a fotorealizmusig, de a videójátékok ezeknél sokkal összetettebbek, így jó kérdés, hogy itt is bekövetkezhet-e ugyanez. És hát vannak azért intő jelek, például az, hogy a magát konzekvensen profi gémernek beállító, valójában minden érdemi eredményét trükközéssel elérő Elon Musk annyira bízik a technológiában, hogy hónapokkal ezelőtt bejelentette, generatív MI-re építő játékstúdiót akar létrehozni.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!