Egyre gyakoribbak lesznek a pusztító aszályok és a hőhullámok
Egyre gyakoribbak és erősebbek lehetnek az aszályok és a hőhullámok a jövőben, mivel mind az El Niño, mind a La Niña egyre gyakrabban tart több mint egy évig, ami felerősíti pusztító hatásukat, írja az Időkép a Phys.org-on megjelent közleményre hivatkozva.
Alapesetben mindkét esemény átlagosan egy évig tart, és 2-7 évente rendszertelen ciklusban változik. Az utóbbi időben viszont egyre gyakoribbak a többéves események. Jó példa erre a 2020 és 2023 között tartó, ritka, hároméves („triple-dip”) La Niña.
Korábban, ha egy ilyen esemény véget ért, a globális időjárási minták fokozatosan visszaálltak az átlagosra, mostanában viszont az anomáliák hosszabb ideig fennállnak, ami megnehezítheti a helyreállítási erőfeszítéseket. Egy egyéves El Niño által kiváltott aszály már magában kihívást jelenthet a mezőgazdasági rendszerek számára, de az egymást követő aszályos évek súlyos problémákat okozhatnak.
A Nature Geoscience szaklapban megjelent friss kutatás kimutatta, hogy az ilyen események időtartama az elmúlt 7000 évben is lassan nőtt a Föld pályájának apró változásai miatt, az utóbbi években azonban a klímaváltozás, és elsősorban az üvegházhatású gázok kibocsátása drámai mértékben gyorsítja fel ezt a természetes folyamatot. A légkörben és az óceánban megrekedt extra hő még kedvezőbbé, és esetleg intenzívebbé teszi a körülményeket a tartós eseményekhez. Az egykor lassú, természetes változás most riasztó sebességgel gyorsul, írják a kutatók. A korábbi változásoktól eltérően ez a mi életünkben történik, és már látjuk a következményeit. Az elmúlt években már egyre gyakoribb a többéves El Niño és La Niña.
A kutatók szerint ez már nem csak tudományos, hanem egyre növekvő válság is, az időjárási jelenségek ilyen változása következtében gyakoribb és hosszabb ideig tartó extrém időjárási eseményekre, aszályokra, hőhullámokra, árvizekre, erdőtüzekre kell számítanunk.