Kémkednek a fák az illegális aranybányászat után az Amazonasban
Egy nemzetközi kutatócsoport megvizsgálta az Amazonas-medence perui területén az őshonos fafajok évgyűrűit, és kiderítette: a higanytartalmukból meg lehet állapítani, hogy bányásztak-e aranyat a közelükben, és azt is, hogy mikor, írja az EurekAlert.
Az Amazonas-medencében több száz éve folyik a bányászat az aranyért, ma a nemesfém ugyanolyan keresett, mint régen, de a megmaradt apró aranydarabokat sokkal nehezebb megtalálni. A bányászat most már gyakran kisebb léptékben történik, az illegális tevékenységet nehezebb is feltárni. A bányászat során a műveletek higanyt bocsátanak ki a levegőbe, ami káros a környezetre és az emberi egészségre is.
A kutatók rájöttek, hogy a Ficus insipda nevű fafaj biomonitorozóként használható az aranybányászatból eredő higanykibocsátás térbeli és időbeli lábnyomának elemzésére. A Frontiers in Environmental Science szaklapban megjelent tanulmány szerint ez olcsó és fenntartható módja lehet a bányászat feltérképezésének.
Az aranykitermeléshez ugyanis a bányászok higanyt adnak az aranyrészecskéket tartalmazó talajhoz, ami hozzájuk kötődik, és amalgámokat hoz létre. Az amalgámok olvadáspontja sokkal alacsonyabb, mint az aranyé, így a kinyeréshez elég azokat elégetni. Ez a folyamat légnemű higanyt bocsát a levegőbe. Ez az a folyamat, amit az F. insipda fa évgyűrűin nyomon lehet követni.
A tudósok a mintákat két, bányászati tevékenységtől távol eső helyszínen, illetve három olyan területen gyűjtötték, ami bányavárostól öt kilométeres körzeten belül található. Az egyik ilyen terület egy védett erdőrész mellett van.
A bányászati tevékenységhez közeli két mintavételi helyen volt a legmagasabb a higanykoncentráció, a védett erdő melletti területen és a bányavárosoktól távol eső környéken pedig a legalacsonyabb. A kutatók szerint az Amazonas-medence perui területén a bányászat a higany fő forrása, így könnyen feltárható összefüggés a magasabb higanykoncentráció és a bányahely közelsége között.
A kutatók azt találták, hogy a területeken főleg 2000 után emelkedett meg a higany koncentrációja, ami a bányászat fellendülésére utal.